Dirençlerde K mı Yoksa Ohm mu baz alınır ?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

seco_

Paylaşımcı üye
Ya arkadaşlar bazı devrelerde Adam Mesela 200 veya 180 yazmıs ben bunun K Veya Ohm oldugunu nerden anlıcam ? Şöyle olabilir yanında bişe yazmıyosa O direnç 200 Ohm 180 Ohm dur Gibi ? yardım .s

K 1000 çarpanı demektir. Eğer direnç değeri yanında K yazmıyorda 1000 çarpanı sıfırdır. Örneğin 200Ohm ile 200K Ohm farklı direnç değerleridir.

sadece 200 gbi rakamlar warsa ohm olarak almalısın k olursa kilo ohmm alırsın bazen de örneğin 2k4 der bu da 2,4kiloohm demek

aga diyorum bende bu devreler neden çalışmıyor ya :D Kafayı yicektim Saolun cevaplar için :) ben hep yanlış alıyomuşum

Eğerki ynaında herhangi bir harf grubu yazılı değilse ohm olarak okumalısın.. K veya M yazıyosa katmanları oldugunu bilirsin..Birde renkleri okuyan için bu konu kolay olacaktır.

Teşekkürler Arakdaşım +Pop.. Herkeze

Sayın @seco_, mesajlarınız uslup açısından kontrol kalemi forumunda alışageldiğimiz şekilden hayli uzak. Bu cümleler olsa olsa kahvede muhabbet ederken kullanılabilir. Size tavsiyem, mesaj yazarken kullanacağınız kelimeler ve hitap şeklinizde daha seçici olmanız.

Ayrıca, sorduğunuz soru direnç değerlerini okumakla ilgili, başlığı elektronik devre şemaları bölümünde açmanız yanlış. Yeni başlık açarken seçtiğiniz bölüme lütfen dikkat edin.

Konu çöpe taşınmıştır.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Forum istatistikleri

Konular
128,217
Kullanıcılar
450,000
Son üye
ozproje46

Yeni konular

Geri