devreden geçen değişken akımdan sabit akım çekme

mstkvk

Üye
Katılım
25 Ara 2013
Mesajlar
23
Puanları
1
Yaş
32
bir jeneratör düşünün. 1kw gücünde olsun. ve bu jenerator sürekli 1kw'lık bir aleti çalıştırsın. ben jeneratorle aletin bağlantısı arasına 10wattlık bir lamba bağlamak istesem ve kaçak elektrik kullanır gibi araya bi kablo atıp ampüle akım çekmek istesem bunu yapabilmek için trafa mu kullanmam gerekli. ayrıca jeneratör o aleti çalıştırmazken tüm akımı lambaya mı verir? bu dengeyi nasıl korurum. yani jeneratör tüm güçte çalıştığında da yarım çalıştığında da güvü 10watt'ın çok üzerinde olacağından o 10 wattlık lambayı nasıl yakarım.
 

trgezgin

Paylaşımcı üye
Katılım
24 Ağu 2013
Mesajlar
167
Puanları
108
Jeneratörün kapasitesi kadar yada gücü kadar alıcı bağlamak zorunda değilsiniz. Evlerde nasıl şebeke gücü kadar elektrik kullanmıyorsanız jeneratörde de tüm kapasitesini kullanmak zorunda değilsiniz. Kullandığınız alıcı yada cihaz kadar akım çekilir devreden. Frekans ve voltajı uygun olduğu takdirde 1 wattlık lamba bile bağlayabilirsiniz
 

kaygısız

Paylaşımcı üye
Katılım
17 Haz 2008
Mesajlar
1,320
Puanları
108
O hesaplar biraz karışık araya atmak dediğinizde seri bağlantı akla gelir. Seri bağlantıda ampul akımı alıcı akımı ile aynı ise ampul zarar görmez. Ampul voltajıda alıcı voltajını kritiğin altına düşürmezse sistem çalışır.Ampul ya da alıcı devre dışı bırakıldığında ikisi birden çalışmasını durdurur.
Şimdi paralel bağlantıda olacakları inceleyelim.
Ampul voltajı jeneratör voltaj ile aynı ise direk paralel bağlanabilir. Voltajı düşük ise trafo ile kullanılmak zorunda. Seri direnç ile de bağlanabilir ama dirençte ısıya dönüşen güç kayıp enerji olur. Paralel bağlantıda alıcı ister çalışsın ister çalışmasın ampulun çalışmasını etkilemez. Jeneratörün gücü ne olursa olsun voltajı yükselmedikçe ampul zarar görmez. Gücü gerilim yükselişi arttırır.
Kısacası; yeneratör voltajını ampul voltajına dönüştüren bir trafo kullanarak ampulu istediğiniz gibi kullanabilirsiniz.
 

digitalist

Üye
Katılım
27 Ağu 2006
Mesajlar
287
Puanları
8
Yaş
57
bir jeneratör düşünün. 1kw gücünde olsun. ve bu jenerator sürekli 1kw'lık...>>> #1
10 ton taşıma kapasiteli bir kamyon düşünün, taşıdığı yükü de tam kapasitesi kadar, 10 ton. Siz bu kamyonun kasasına 100 kg.lık bir yük daha ilave ederseniz, kamyon 10.100 kg. yük taşır duruma gelir.

Kamyonun yükü kapasitesi kadardı, ilave yükle kapasite aşımı oldu, ama fazla değil, (%1 arttı) sonuçta araç azda olsa yavaşlar, azda olsa yakıt tüketimi artar.İlave yük yüzdesi arttıkça jeneratör zorlanır.

Söz konusu jeneratörde de aynı işlem olur, 1 kW gücündeki bir Jen. 1 kW yükle çalışırken ilave edilen 10 W.lık bir yük sorun çıkarmaz, trafo ya da başka bir araca gerek yok, fakat Jen. tam yükte çalıştığını ve ne kadar ilave yükü ne kadar süre taşır o jeneratörün kalitesine ve sınıfına bağlı, aşırı yük sorun çıkarabilir.
 

Sponsor Bağlantı

Forum istatistikleri

Konular
106,022
Mesajlar
746,908
Kullanıcılar
394,039
Son üye
yldsmuhendislik

Yeni konular

Üst