Devlet mi, özel sektör mü mühendisler için bu ortamda daha avantajlı?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Sn.Şövalye34'ün söylediklerinin çoğuna katılmamak elde değil.Özellikle de kurumsallaşamamış firmalar hakkında söyledikleri.Her firmanın kurumsallaşmasını elbette bekleyemeyiz ama o kadar laçkalaşmış ki ortalık seri ilanlarına baktığınızda görürsünüz.Yapı denetim firmalarının ilanları en güzel örnektir.Halbuki denetim de olduğundan en önemli sektör olmasına rağmen iş için aradığınızda ''İkametgahınız bulunduğumuz ilde olsun,işe gelmenize gerek yok.Biz size her ay şu kadar para yollarız.Sizin yerinize biz imza atarız.'' gibi şeylerle karşılaşacaksınız.(Bizzat yaşadım.)Bunun suçlusu biz mühendisleriz maalesef.Kendini akıllı sanan 3-5 çapulcuya sırf keyfini bozmamak için fırsat sunan değerli özellikle de emekli mühendis abilerimizin sayesinde oluyor.Kim 450 milyon veya başka bir örnek,smm olarak çalışan yeni mezunların kaçı asgari ücreti alabiliyor?Sigortası bu miktarının üzerinden yatmasa,gene asgariye talim edecekler.Ama bu gibi olayların tek sorumlusu gene mühendislerdir.Ben başkasında suç arayamıyorum.Fırsatçı her zaman fırsatçıdır.Tabii sonuca gelince de bu adam bakıyor devlet bana hakettiğim değeri (özel sektöre göre kat ve kat üstün) verince mecburen o yöne kayıyor.Gene fazla fazla yazıp içimi döktüm,biliyorum yarın gene dünkü gibi olacak,belki daha da beter.Ama durumu anlatmak istedim kendi açımdan.Herkese sevgiler,saygılar...

tabiki herkes çok iyi imkanlarla çalışacak diye bir kaide yok ama özel sektörde sen iyi yetişmis ve dolu bir elemansan imkanı iyi olmayan işyerlerinde sen zaten rahat olmayıp daha iyi bir işyeri arayışı içine gireceksindir. tabi bu içi dolu olmak içinde yapılması gerekenleri herkes biliyor. daha iyi bir işyeri bulduğundada o firma zaten seni kaçırmak istemeyecektir. şansını zorlamak lazım. adam iyi maaş alamıyorum dediği bir işyerinde 5 10 yıl çalışıyorsa bence burada boşuna konuşuyor.
hem arkadaşlar mesela ben istanbuldayım burada kiralar 800 den başlıyo satın almak istersen 200 000 tl den başlıyo. dışarı çıktığında eski araba göremiyorsun. bunlardan devlet memuru hangisini yapabiliyor bizim işyerinde kimse yapamıyor alamıyor.
özel şirkete geçen okadar çok mühendis varki benim iş yerinde 3000 lira maaş için istifa eden mühendis arkadaşlar var 5000 lira teklif edilende
ama diyorumya bu adamlar yetişmiş dolu elemanlar işlerini iyi bilir onlarca sertifika onlarca başarı belgesi ve cesaret ve tabi çok iyi seviye ingilizce. iyi olan hiçbir firma ingilizcesi çok iyi olmayan adamla çalışmıyor
işin özü devlet korkak ve iş bilmeyenlerin kurtuluş kapısı olarak gördüğü işyerleridir

ayrıca EPDK da özerk bir kuruluştur.
epdk başkanının aldığı maaşı enerji bakanı alamıyor.

tabiki herkes çok iyi imkanlarla çalışacak diye bir kaide yok ama özel sektörde sen iyi yetişmis ve dolu bir elemansan imkanı iyi olmayan işyerlerinde sen zaten rahat olmayıp daha iyi bir işyeri arayışı içine gireceksindir. tabi bu içi dolu olmak içinde yapılması gerekenleri herkes biliyor. daha iyi bir işyeri bulduğundada o firma zaten seni kaçırmak istemeyecektir. şansını zorlamak lazım. adam iyi maaş alamıyorum dediği bir işyerinde 5 10 yıl çalışıyorsa bence burada boşuna konuşuyor.
hem arkadaşlar mesela ben istanbuldayım burada kiralar 800 den başlıyo satın almak istersen 200 000 tl den başlıyo. dışarı çıktığında eski araba göremiyorsun. bunlardan devlet memuru hangisini yapabiliyor bizim işyerinde kimse yapamıyor alamıyor.
özel şirkete geçen okadar çok mühendis varki benim iş yerinde 3000 lira maaş için istifa eden mühendis arkadaşlar var 5000 lira teklif edilende
ama diyorumya bu adamlar yetişmiş dolu elemanlar işlerini iyi bilir onlarca sertifika onlarca başarı belgesi ve cesaret ve tabi çok iyi seviye ingilizce. iyi olan hiçbir firma ingilizcesi çok iyi olmayan adamla çalışmıyor
işin özü devlet korkak ve iş bilmeyenlerin kurtuluş kapısı olarak gördüğü işyerleridir

hemen devlet basacak parayı gel otur diyecek çok dogru yazmışsın ellerine saglık

----------------------------------------------------
Be güzel kardeşim bu ifade çok ön yargılı ve ağır olmuş, şimdi ben kamu personeliyim 10 yıldır ve sana göre korkak ve işi bilmiyorum !!! özel sektörde 5 yıl çalıştım o ortamı gördüm ve halada kamuya girmesem özel sektördeydim o zaman ben işi bilen cesur atak girişken mi olacaktım? Gerçekten ifadelerinizden yaşınız oldukça genç ve tecrübenizde pek olmadığını anlıyorum, eğer iş yaşamınla biraz ilgilenseydiniz üsteki yazımda sizin bütün dediklerinizin cevabı vardı ki ben üniversitelerin bu kadar çok mühendis vermediği, anadolunun her yerine mantar gibi açılan üniversiteler ve özel üniversiteler açılıp mühendislik fakülteleri kurulmadığı bir dönemde, yani herkesin mühendis olamadığı bir dönemde bilerek ve isteyerek hemde oldukça yüksek puan alarak mühendisliğe girenlerdenim, 2000 yıllardan sonraki gibi 3-5 matematik sorusu yapıp mühendis olduğunu sanan, millete akıl verenlerden değilim. Dediğim gibi direk devletede girmedim , düşünmüyordum devleti bile ama gördüm iş yaşamını.

Güvenli bir gelecekte yaşamak istemek korkaklık değildir , Falanca şirkette çalışmak cesaret, devlette çalışmak ise iş bilmemek olmaz, özelde çalışanları bilmesek ne durumda olduklarını bilmesek belki inanacaz. Eğer çok girişkensen kendi işini kurursun elalim eline bakmazsın. Kaldırın kafanızı şöyle bir düşünün şimdi kızarsınız bana ilerde belki anlarsınız.

ayrıca; EPDK nın özerk (orda o maaşları alanda memur, trt, ve yakında özerkleşecek teiaş gibi vb)olduğunu bilecek, kpps den 95 alıp girin diyecek, öyle yok 2000-3000 lira maaşa hemen devlete geçmeye kolaylık diyecek kadar devletin şartlarını takip eden insanların aklında kamu olmadığını inanmak sadece fazla iyimser olmaktır (bu konuda özeli övenlerin ifadeleridir bunlar)

Bide kamuda çalışıp şikayet eden insanlar, en çok bunlara kızan biri benim, eğer çok kızıyorlarsa devletten istifa edip özel sektöre geçebilirler kim tutuyor onları. Girerken şartları bilmiyorlar mıydı?

Kamuda çalışmak madem o kadar kötü kpss ye başvuralar niye rekor bir seviyede, bilimum itfaiye eri sınavına binlerce kişi baş vuruyor . Bunların hepsi korkak yada iş bilmeyenler mi yada kamu çok kötü olmasına rağmen hedefsiz insanlar mı?
İnanın KPSS den sonra gelen arkadaşlarla eski memurlar arasında dağ gibi fark var, gerçekten kaliteli insanlar kurumlara gelmeye başladı, içlerinde 10 yıl deneyimli olanlar bile var (yaş sınırı kalktığı için) bide onlara sorun niye korkaksınız ve işi bilmiyorsunuz diye, size saymaya başlasınlar anlarsınız niye kamuya geçtiklerine ve inanın hiç biri ne korkak nede işi bilmeyecek kadar boş adamlar.

Son olarak mühendisler 2000 lira üzerinde kazanırlar kamuda, kitlerde buna 200-250 lira arası yabancı dil tazminatı gibi ek gelirler hariç, ayrıca özerk olmayan hava limanı kitlerde 2.700 lira civarıdır ele geçen net maaşlar, burdaki maaşlar net maaşlardır, bilmeyen yada inanmayan internette arama yapabilir.

daha önce deiğim gibi hemen kamuya girmeyin, girin özel sektörde çalışın ortamı görün, memnunsanız zaten aklınıza böyle bir soru gelmez, eğer geliyorsa zaten cevabıda bellidir.
Lütfen kamuda çalışan meslaktaşlarınızda küçümsemeyin. Herkes bir ekmek kavgasında evine ekmek götürme derdinde. Şimdi benim oğlum bu siteye girip görse devlet iş korkakların ve iş bilmeyenlerin kurtuluş kapısıdır ifadesini okusa babası için ne düşünür. Bende çıkıp özel sektörde çalışanlar aç gözlü olup,patronların kölesi olmayı kabul edecek kadar kişiliksizlerin ve kpss ye girip iyi puan alamayan alternatifsizlerin limanıdır desem, ne kadar doğru olur.

___

alman gereken puan 90 ve üzeri olacak alacağın maaşta 2000 i geçmez ama sonrada geçmez ömür boyu bu ayarda gidersin dışarıda iş yaparım şirket kurarım dersen oda yasak bence işini iyi biliyorsan ingilizcende varsa kendinide yetiştirecek güzel işlerde çalışırsan sonrasında senin yolun açık alacağın paranında üst sınırı olmaz tecrübeyle sabittir bu . ama yok ben yetişmeyle falan işim olmaz bana verilen işi öğrenir yaparım o maaşta bana yeter dersen al 95 gir kamuya

Düzeltelim, teişta mühendis 399 a bağlı sözleşmeli kit personelidir ve ortalama temmuz maaşı 2.250 liradır. (%20 vergi diliminde) yani ocak ayı maaşına göre 2.350 lira diyebiliriz yani teişta mühendis ocak 2010 yılında 2.400-2.500 lira arası bir ücreti olacaktır. yani 2.000 lirayı geçmiştir!!!

ayrıca elektrik mühendisleri 70-75 puan arası çok rahat atanabilmektedirler. 95 almalarına gerek yoktur.

elektrik-elektronik müh ise 90 civarı puanla yerleşebilirler.

Elektrik mühendisleri detaylı bilgi için,
Elektrik Mühendisleri (4610) (Memurlar.Net - Forum)

Elektrik-Elektronik mühendisleri için;
Elektrik-Elektronik Mühendisleri Platformu (Memurlar.Net - Forum)

ayrıca mühendis maaşları konusu
Kamu Mühendis Maaşları-2008 zammı sonrası. (Memurlar.Net - Forum)

Moderatör tarafında düzenlendi:

----------------------------------------------------
Be güzel kardeşim bu ifade çok ön yargılı ve ağır olmuş, şimdi ben kamu personeliyim 10 yıldır ve sana göre korkak ve işi bilmiyorum !!! özel sektörde 5 yıl çalıştım o ortamı gördüm ve halada kamuya girmesem özel sektördeydim o zaman ben işi bilen cesur atak girişken mi olacaktım? Gerçekten ifadelerinizden yaşınız oldukça genç ve tecrübenizde pek olmadığını anlıyorum, eğer iş yaşamınla biraz ilgilenseydiniz üsteki yazımda sizin bütün dediklerinizin cevabı vardı ki ben üniversitelerin bu kadar çok mühendis vermediği, anadolunun her yerine mantar gibi açılan üniversiteler ve özel üniversiteler açılıp mühendislik fakülteleri kurulmadığı bir dönemde, yani herkesin mühendis olamadığı bir dönemde bilerek ve isteyerek hemde oldukça yüksek puan alarak mühendisliğe girenlerdenim, 2000 yıllardan sonraki gibi 3-5 matematik sorusu yapıp mühendis olduğunu sanan, millete akıl verenlerden değilim. Dediğim gibi direk devletede girmedim , düşünmüyordum devleti bile ama gördüm iş yaşamını.

Güvenli bir gelecekte yaşamak istemek korkaklık değildir , Falanca şirkette çalışmak cesaret, devlette çalışmak ise iş bilmemek olmaz, özelde çalışanları bilmesek ne durumda olduklarını bilmesek belki inanacaz. Eğer çok girişkensen kendi işini kurursun elalim eline bakmazsın. Kaldırın kafanızı şöyle bir düşünün şimdi kızarsınız bana ilerde belki anlarsınız.

ayrıca; EPDK nın özerk (orda o maaşları alanda memur, trt, ve yakında özerkleşecek teiaş gibi vb)olduğunu bilecek, kpps den 95 alıp girin diyecek, öyle yok 2000-3000 lira maaşa hemen devlete geçmeye kolaylık diyecek kadar devletin şartlarını takip eden insanların aklında kamu olmadığını inanmak sadece fazla iyimser olmaktır (bu konuda özeli övenlerin ifadeleridir bunlar)

Bide kamuda çalışıp şikayet eden insanlar, en çok bunlara kızan biri benim, eğer çok kızıyorlarsa devletten istifa edip özel sektöre geçebilirler kim tutuyor onları. Girerken şartları bilmiyorlar mıydı?

Kamuda çalışmak madem o kadar kötü kpss ye başvuralar niye rekor bir seviyede, bilimum itfaiye eri sınavına binlerce kişi baş vuruyor . Bunların hepsi korkak yada iş bilmeyenler mi yada kamu çok kötü olmasına rağmen hedefsiz insanlar mı?
İnanın KPSS den sonra gelen arkadaşlarla eski memurlar arasında dağ gibi fark var, gerçekten kaliteli insanlar kurumlara gelmeye başladı, içlerinde 10 yıl deneyimli olanlar bile var (yaş sınırı kalktığı için) bide onlara sorun niye korkaksınız ve işi bilmiyorsunuz diye, size saymaya başlasınlar anlarsınız niye kamuya geçtiklerine ve inanın hiç biri ne korkak nede işi bilmeyecek kadar boş adamlar.

Son olarak mühendisler 2000 lira üzerinde kazanırlar kamuda, kitlerde buna 200-250 lira arası yabancı dil tazminatı gibi ek gelirler hariç, ayrıca özerk olmayan hava limanı kitlerde 2.700 lira civarıdır ele geçen net maaşlar, burdaki maaşlar net maaşlardır, bilmeyen yada inanmayan internette arama yapabilir.

daha önce deiğim gibi hemen kamuya girmeyin, girin özel sektörde çalışın ortamı görün, memnunsanız zaten aklınıza böyle bir soru gelmez, eğer geliyorsa zaten cevabıda bellidir.
Lütfen kamuda çalışan meslaktaşlarınızda küçümsemeyin. Herkes bir ekmek kavgasında evine ekmek götürme derdinde. Şimdi benim oğlum bu siteye girip görse devlet iş korkakların ve iş bilmeyenlerin kurtuluş kapısıdır ifadesini okusa babası için ne düşünür. Bende çıkıp özel sektörde çalışanlar aç gözlü olup,patronların kölesi olmayı kabul edecek kadar kişiliksizlerin ve kpss ye girip iyi puan alamayan alternatifsizlerin limanıdır desem, ne kadar doğru olur.
bende bir kit çalışanıyım teiaş. epdk yı nereden bildiğini anlamışsındır herhalde.
ben 1994 yılıundan beri bu mesleğin içindeyin 6 yıl özel 9 yıllık kamu geçmişim var. ben kamuya girdiğimde çalıştığım firmadan çok daha az maaşa başladım neden çünkü stresli bir işti ve seyehat etmek zor geliyordu,
bizim işlerimizi yapan firmalarda çalışan mühendis arkadaşlar bilinki bizden çok daha fazla ücret alıyorlar altlarına arabalar veriliyor (3500 6000 arası) bunların üst düzeylerinden bahsetmiyorum onların ne maaşlar aldıklarını siz düşşünün. çok yakınımdan örnek veriyorum benim bacanağım bir firmada Bakım mühendisi olarak başladı 5 yıl oldu şuanda imalat şefi ve aldığı maaş 4500 lira bu firmada 12 mühendis var peki neden o çünkü diyerlerinden daha iyi. arkadaşım özel devlet memuru gibi çalışana para vermiyor doğru sende öğle olma ozaman
beniyiyim doluyum diyen arkadaşlar içinde özelde işini okadar iyi bilen arkadaşlar varki yanyana geldiğimiz zaman aradaki farkı herkes görüyor

10 yıllık özel sektör deneyimi sonrası kamudayım. Arkadaşların bahsettiği özeldeki o işi (çok iyibilen!) meslekdaş mühendislerin çizdiği projeleri yaptıkları keşiflerdeki hataları düzeltmekten uyarmaktan bıktım. Her seçim bir vazgeçimdir herkes seçtikleriyle yaşar.Kamu-özel ayrımıyla kalite belirlenmez.

bende bir kit çalışanıyım teiaş. epdk yı nereden bildiğini anlamışsındır herhalde.
ben 1994 yılıundan beri bu mesleğin içindeyin 6 yıl özel 9 yıllık kamu geçmişim var. ben kamuya girdiğimde çalıştığım firmadan çok daha az maaşa başladım neden çünkü stresli bir işti ve seyehat etmek zor geliyordu,
bizim işlerimizi yapan firmalarda çalışan mühendis arkadaşlar bilinki bizden çok daha fazla ücret alıyorlar altlarına arabalar veriliyor (3500 6000 arası) bunların üst düzeylerinden bahsetmiyorum onların ne maaşlar aldıklarını siz düşşünün. çok yakınımdan örnek veriyorum benim bacanağım bir firmada bakım mühendisi olarak başladı 5 yıl oldu şuanda imalat şefi ve aldığı maaş 4500 lira bu firmada 12 mühendis var peki neden o çünkü diyerlerinden daha iyi. arkadaşım özel devlet memuru gibi çalışana para vermiyor doğru sende öğle olma ozaman
beniyiyim doluyum diyen arkadaşlar içinde özelde işini okadar iyi bilen arkadaşlar varki yanyana geldiğimiz zaman aradaki farkı herkes görüyor

Sevigili arkadaşım teişata çalıştığını daha önceki mesajta görmüştüm, o kadar emin konuşuyorsun ki hatta beraber çalıştığın mühedislerin ne kadar ücret aldığını dahi bilmiyorsunki 2.000 tl yi aşmaz demişsin. Bir tamam o zamanki özeldeki işin zordu o zaman şimdi başka bir yer bakmıyorsun özel sektörde, bide ben mühendisim ve çevrem çok geniş mühendislerin büyük bir bölümün özel sektörde ne şartlarda ve ne ücretlerde çalıştığını çok iyi biliyorum. Her söylenen ücrete inanacak kadar çocuk değiliz, aksa servis mühendisleri , siemenste satış müdürü vs. adamların ne kadar bilgili olduklarını görsen gülmekten ağlarsın. Bide bana 6.000 tl kazanan mühendis arkadaşların hangi firmada çalıştıklarını bir söylermisin, araba vs. anca yeni yetmeler kanar, bende özel sektördeyken araba vermişti firma :)ne düzenin belli ne çalışma saati abuk sabuk tempo ve bir ömür geçiyor.
peki mühendisler bu kadar piyasada kazanabiliyorsa, mühendislik puanları niye öğretmenlikten bile gerilere düştü, demekki burda toplum bişeyi tespit etmiş.
Bu kadar mezun varken, yapılan işlerin %90 nı mühendislik bilgisine gerek olmadığı ortadayken, kalkıp bana özel sektör şöyle böyle demeyin. Eğer ücretler konusunda inanmıyorsan, ben sana firma ismi ve mühendislerin aldıklar ücreti birebir yazarım, onu bırak benim kardeşim 6 yıllık elektrik mühendisi aldığı ücreti söyleyim? o zaman gerçek piyasa çıkar.

Devlette çalışırken devletteki insanı küçümsemek ve insanları net bilmediğiniz konularda yöneltmenizi kesinlikle tasvip etmiyorum. Emin olun teknisyenleri bilemiyorum ama mühendislerin devlette kariyer olanakları çok fazla.

Daha çok uzun yazarım ama boşveriyorum, devlette 10 yıldır boyunca çalışmaktayım vede devlete geçtiğimden asla pişman değilim, kendi yapmayacağım bir şeyi başkasına tavsiye etmem vede edemem

Dediğim gibi olay insanda biter, adam çalışcaksa kamuda çalışır, çalışmaycaksa özelde de çalışmaz

Son düzenleme:
Hsnuys arkadaşımız güzel sallamışsın, 5 yılda bakımcılıktan imalat şefine geçittiren firma kaç para maaş verir? eğer o imalat şefi 3000 tl den bir kuruş fazla alıyorsa boğazköprüsünden kendimi atarım oda yetmez, üstüme beton döker traktörlede geçittiririm. Zerenin zeresi piyasayla ilgili bilgin yok, kendi kurumundaki maaşı dahi bilemiyorsun ama özel sektörde ücretleri biliyorsun!!!! söyle teiaşın işini yapan o firmalar hangisi? Eltem-tek, temsan, vb. Mühendisine kaç para veriyor acaba? söyleyim mi?
Onuda geçtim her şey para mıdır?

Devlete çalışıp tuzu kuru olanlar milleti ters köşe yaptırmayın, burda bir fikir sahibi olmaya çalışanlarıda kandırmayın, ben kamuda çalışmam diyen varsa istifa eder özele geçer, kendini yetiştirir kendini geliştirir kendini güzelleştirir o biçim olur.
Ayrıca 1994-2000 yılları arsı özel sektörde çalıştığını söyleyenarkadaş en son özelde aldığın ücreti vede kamuya girerken aldığı ücreti bir söyleyiver, anlayalım aradaki müthiş farkı!!!!!!!!!!!!!!! bide şu anki teiaşta teknisyen olarak ne kadar ücret alıyorsun, bizimle lütfen paylaş, mühendislerin ne aldığını bilmiyorsun bari kendi maaşından eminmisin?

Lise yıllarında , üniversite de okurken ve mezun olduktan sonra bir yıl kadar serbest çalıştık ,sonra bir seçim yaptık ,gelirimiz birçok çalışana göre iyi sayılabilir...Ama mezuniyet sonrasında serbest piyasada devam eden arkadaşlarımdan çoğu madden daha iyi durumdalar...
Devlet öldürmüyorda ,oldurmuyorda... Ama battım ,takla attım ,gümledim tehlikesi de yok...Kanaatkar kişiler için iyidir...
Elbette ennihayet herkes nasibini arıyor birşekilde...
Allah herkese hayırlı ,bereketli kazançlar versin ve sindirsin...

Bence bu tartışmada bir sonuca varılması çok zor. İyi diye bir şey yoktur. Devlette ve özel sektörde çalışmanın avantajı ve dezavantajı vardır. Bu avantaj ve dezavantaj insana görede değişir. Ayrıca insanın karakteri, çalışma şartları ve yaşadığı tecrübelere görede cevapları değişecektir. Ben eğer özel sektörde bir işyeri açtıysam çokda iyi paralar kazanıyorsam niye kamuda çalışmayı isteyeyim. Özel sektörde piyasa şartlarında ortalamanın altında maaşda çalışıyorsam niye kamu sektörüne geçmeyeyim.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Forum istatistikleri

Konular
128,610
Kullanıcılar
450,612
Son üye
oldcrocodile

Yeni konular

Geri