Devlet mi, özel sektör mü mühendisler için bu ortamda daha avantajlı?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Bence bu tartışmada bir sonuca varılması çok zor. İyi diye bir şey yoktur. Devlette ve özel sektörde çalışmanın avantajı ve dezavantajı vardır. Bu avantaj ve dezavantaj insana görede değişir. Ayrıca insanın karakteri, çalışma şartları ve yaşadığı tecrübelere görede cevapları değişecektir. Ben eğer özel sektörde bir işyeri açtıysam çokda iyi paralar kazanıyorsam niye kamuda çalışmayı isteyeyim. Özel sektörde piyasa şartlarında ortalamanın altında maaşda çalışıyorsam niye kamu sektörüne geçmeyeyim.

Bunun gelirlede bir alakası yok sn arkadaşım özelde çok iyi para alıyordum ama insanca yaşayamıyordum bir pazar günüm dahi olmuyordu. Ben insanca yaşayabileceğim,aileme vakit ayırabileceğim,kariyer yapma şansımın olduğu kamu sektörünü seçtim. Olaylara farklı açılardan bakıp yorum yapmak yanlış sonuçlar doğurur. Her seçim bir vazgeçimdir insanlar seçtikleri ile yaşarlar.

Bunun gelirlede bir alakası yok sn arkadaşım özelde çok iyi para alıyordum ama insanca yaşayamıyordum bir pazar günüm dahi olmuyordu. Ben insanca yaşayabileceğim,aileme vakit ayırabileceğim,kariyer yapma şansımın olduğu kamu sektörünü seçtim. Olaylara farklı açılardan bakıp yorum yapmak yanlış sonuçlar doğurur. Her seçim bir vazgeçimdir insanlar seçtikleri ile yaşarlar.

Aynen arkadaşım, herkes sadece maddi yönden kıyaslamış ve genelikle kendi işini kurmakla kamu kıyaslanmış, 7 yıl çalıştım biliyorum özel sektörü iş veren bile olsan haftanın 7 günü işin içindesin, ailene ve kendine vakit ayırmak için kamuya geçtim. Yaptığım en isabetli karardı.İnanmıyorum bu kadar özel sektörü seven insan var. bu arada teknik bölümlerde yüksek ücret alan 10 da 1 i bile değildir. Kamudanda öyle çok fazla ücret verdiğide yoktur. Hem kamudaki 2.500 tl ücreti özel sektörde 5.000 tl ye bile kıyaslamam. Her akşam eve uygun bir saatte gelip haftasonu hobilerimle ilgilenirim, eşimin ve çocuklarımın problemlerinle ilgilenmeyi ; abuk sabuk bazı insanların daha fazla para kazanması için çalışmaya tercih ederim.

Son düzenleme:
Hsnuys arkadaşımız güzel sallamışsın, 5 yılda bakımcılıktan imalat şefine geçittiren firma kaç para maaş verir? eğer o imalat şefi 3000 tl den bir kuruş fazla alıyorsa boğazköprüsünden kendimi atarım oda yetmez, üstüme beton döker traktörlede geçittiririm. Zerenin zeresi piyasayla ilgili bilgin yok, kendi kurumundaki maaşı dahi bilemiyorsun ama özel sektörde ücretleri biliyorsun!!!! söyle teiaşın işini yapan o firmalar hangisi? Eltem-tek, temsan, vb. Mühendisine kaç para veriyor acaba? söyleyim mi?
Onuda geçtim her şey para mıdır?

Devlete çalışıp tuzu kuru olanlar milleti ters köşe yaptırmayın, burda bir fikir sahibi olmaya çalışanlarıda kandırmayın, ben kamuda çalışmam diyen varsa istifa eder özele geçer, kendini yetiştirir kendini geliştirir kendini güzelleştirir o biçim olur.
Ayrıca 1994-2000 yılları arsı özel sektörde çalıştığını söyleyenarkadaş en son özelde aldığın ücreti vede kamuya girerken aldığı ücreti bir söyleyiver, anlayalım aradaki müthiş farkı!!!!!!!!!!!!!!! bide şu anki teiaşta teknisyen olarak ne kadar ücret alıyorsun, bizimle lütfen paylaş, mühendislerin ne aldığını bilmiyorsun bari kendi maaşından eminmisin?
cevap veriyorum...
şimdi o bahsettiğim insan yücel grup un türkiyenin ilk 20 listesinde olan bir firmasında şuan imalat şefi ve 4500 lira ücret alıyor (yakında imalat müdürü oluyor) ama nevar rahatmı hayır gece gündüz çalışıyor ama aldığı para herşeyi unutturuyor... şimdi at kendini köprüden.
ben bu kuruma girdiğimde 300 milyon ile başladım geldiğim yerde aldığım ücret 750 milyondu ben huzuru seçtim
şu an teiaşta aldığım ücret 1300 liradır ve bize işyapan siemens te çalışan bir teknisyenin (y.g ekibi) aldığı ücret 2000 civarında değişiyor

demirer kablo y .g kablosu yapar ve mühendis ücretleri yılına göre 2000 ile 4000 arası teknisyeni y g kablocu1500 den başlıyor

areva trafo montaj teknisyeni yurt içi 2000 dışarıda gün için 20 dolar ek

best trafonun montaj müteahit firması teknisyene 2000 veriyor yine yurt içi dışarıda günlük 3 saat mesai

ismini şuanda hatırlamadığım bir otomasyon firması haberleşme işlerimizi yapıtyor ve gayet memnunlar

eltemtek çeşitli işler yapan teiaşında ortağı olduğu kişilere para kazandırma amaçlı kurukmuş bir şirket adamına göre oda iyi maaş veriyor nereden biliyorum müdürlükte eltem tek çalışanı 2 harita mühendisi çalışıyor vebizim kilerden iyi aldıklarını söylüyorlar

eşimde özelde çalışıyor bir firmanın muhasebe müdürü ve firmada enaz maaş 1300 liradır (lise mezunu için)en fazla alan 7000 liradır genel müdür öğle çok büyükbir firmada değiller.

şimdi işin özü şu iyi kazanan firma iyi ücret ödüyor tabi hekese değil ama ödüyor
söyle anlatayım siemens bize bir trafo montajı 200mva ve 100 netre 34.5 kablo döşenmesi için verdiği fiyat teklifi 400 000 tl dir(verilen süre 10 gün)
demirer kablonun yaptığı bir ek 60 000 dolardır (bir hafta sürüyor)
arevadan bir trafoyu montaj dahil 2 000 000 dolara alınıyor
best trafodan 100mva trafo 1 150 000 dolara alınıyor
yine siemens GIS trafo merkezinin bir tanesini 30 000 000 dolara yapıyor
ve bu adamlar bana göre iyi parada veriyor.

ayrıca benim bağlı bulunduğum yakın arkadaşım Bakım mühendisidir ve geçen yıl devlette çalışılmaz diyerek büyük bir firma ile anlaşarak istifa etti. yine aynı müdürlükte röle mühendisi olan bir arkadaşı müteahit firma tansfer etti ve çok iyi dediği bir ücretle
bir evin fiyatının 200 000 lira seviyelerinden başladığı bir şehirde yaşarken kim devlet kurumunda çalışarak bir ev alabilir ve ya bu binlerce yapılan yeni konutları devlet memurlarınınmı aldığını düşünüyorsunuz
taktir sizin...

Son düzenleme:
cevap veriyorum...
şimdi o bahsettiğim insan yücel grup un türkiyenin ilk 20 listesinde olan bir firmasında şuan imalat şefi ve 4500 lira ücret alıyor (yakında imalat müdürü oluyor) ama nevar rahatmı hayır gece gündüz çalışıyor ama aldığı para herşeyi unutturuyor... şimdi at kendini köprüden.
ben bu kuruma girdiğimde 300 milyon ile başladım geldiğim yerde aldığım ücret 750 milyondu ben huzuru seçtim
şu an teiaşta aldığım ücret 1300 liradır ve bize işyapan siemens te çalışan bir teknisyenin (y.g ekibi) aldığı ücret 2000 civarında değişiyor

demirer kablo y .g kablosu yapar ve mühendis ücretleri yılına göre 2000 ile 4000 arası teknisyeni y g kablocu1500 den başlıyor

areva trafo montaj teknisyeni yurt içi 2000 dışarıda gün için 20 dolar ek

best trafonun montaj müteahit firması teknisyene 2000 veriyor yine yurt içi dışarıda günlük 3 saat mesai

ismini şuanda hatırlamadığım bir otomasyon firması haberleşme işlerimizi yapıtyor ve gayet memnunlar

eltemtek çeşitli işler yapan teiaşında ortağı olduğu kişilere para kazandırma amaçlı kurukmuş bir şirket adamına göre oda iyi maaş veriyor nereden biliyorum müdürlükte eltem tek çalışanı 2 harita mühendisi çalışıyor vebizim kilerden iyi aldıklarını söylüyorlar

eşimde özelde çalışıyor bir firmanın muhasebe müdürü ve firmada enaz maaş 1300 liradır (lise mezunu için)en fazla alan 7000 liradır genel müdür öğle çok büyükbir firmada değiller.

şimdi işin özü şu iyi kazanan firma iyi ücret ödüyor tabi hekese değil ama ödüyor
söyle anlatayım siemens bize bir trafo montajı 200mva ve 100 netre 34.5 kablo döşenmesi için verdiği fiyat teklifi 400 000 tl dir(verilen süre 10 gün)
demirer kablonun yaptığı bir ek 60 000 dolardır (bir hafta sürüyor)
arevadan bir trafoyu montaj dahil 2 000 000 dolara alınıyor
best trafodan 100mva trafo 1 150 000 dolara alınıyor
yine siemens GIS trafo merkezinin bir tanesini 30 000 000 dolara yapıyor
ve bu adamlar bana göre iyi parada veriyor.

ayrıca benim bağlı bulunduğum yakın arkadaşım bakım mühendisidir ve geçen yıl devlette çalışılmaz diyerek büyük bir firma ile anlaşarak istifa etti. yine aynı müdürlükte röle mühendisi olan bir arkadaşı müteahit firma tansfer etti ve çok iyi dediği bir ücretle
bir evin fiyatının 200 000 lira seviyelerinden başladığı bir şehirde yaşarken kim devlet kurumunda çalışarak bir ev alabilir ve ya bu binlerce yapılan yeni konutları devlet memurlarınınmı aldığını düşünüyorsunuz
taktir sizin...

Evet kardeşim, köprüden badozlama atlıyorum, üstüne en kaliteli betondan döküyorum, yücel grup u ilk 20 e soktun, onuda geçiyorum , şu mantıkla bakarsak verdiğin örnek bile özel sektörde alanında ilk 20 ye giren firmanın imalat mühendisi olacak birine 4.500 tl vermesi zaten özel sektörün ne halde olduğunun kanıtıdır.
Ayrıca 7 yıl şantiye piyasasında çalıştığım için biliyorum tokinin bir çok konutunda ağırlıklı olarak memurdur, hatta teaişın genel müdürlüğünün bulunduğu bahçelievlerdeki (ankarada-emlak piyasası en yüksek olan bölgelerden biridir) ev sahiplerin pek çoğu memur kökenlidir, hatta genel müdürlükte park yeri bulmak hayaldir ve tanıdığım memurların pek çoğunun arabası ve birçoğununda evi vardır!!! memur deyince aklınıza ne geliyor acaba, kazancı 10 bin tl olan doktorda memurdur, daire başkanıda memurdur. 2.500 tl ile 200 bin tl lik ev alamaz ama 3.500 yada 4.000 tl olunca mı alınacak? Karı koca devlette mühendis oldunuz mu belli bir standartın üstünde yaşarsınız, hatta tasaruflu olursanız, tokinin evlerindende ev sahibi olursunuz ki, her zaman kamu çalışanlarına özel uygulamalar yapmıştır. Devlette çalışıyorum kesinlikle aşağılık kompleksi duymuyorum (enka, taşyapı inşaatta ve siemens te çalışmış bir elektrik mühendisi olarak bunu söylüyorum). Zaten mühendis, tekniker veya teknisyen olsun büyük bir çoğunluğu özel sektörde çalışmak zorundadır ve alınan ücretler bellidir, güzelim ülkemizde malesef insanlarımızın aldıkları ücreti abartırlar, 10 da 9 u rakamı abartır. Piyasayı ve ücretleri bilmek yeterlidir. Kamudan istifa edenler varsa emin ol ücretten çok çalıştığı ortamdan (vardiya, vs etkenler) şikayeti olduğundan ayrılmıştır.
Bırak kamuda çalışana acımak, kamuda çalışanı şanslı görürüm, piyasa hiç mi hiç iyi değil

Her akşam eve uygun bir saatte gelip haftasonu hobilerimle ilgilenirim, eşimin ve çocuklarımın problemlerinle ilgilenmeyi ; abuk sabuk bazı insanların daha fazla para kazanması için çalışmaya tercih ederim.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Bence bu tartışmada bir sonuca varılması çok zor. İyi diye bir şey yoktur. Devlette ve özel sektörde çalışmanın avantajı ve dezavantajı vardır. Bu avantaj ve dezavantaj insana görede değişir. Ayrıca insanın karakteri, çalışma şartları ve yaşadığı tecrübelere görede cevapları değişecektir. Ben eğer özel sektörde bir işyeri açtıysam çokda iyi paralar kazanıyorsam niye kamuda çalışmayı isteyeyim. Özel sektörde piyasa şartlarında ortalamanın altında maaşda çalışıyorsam niye kamu sektörüne geçmeyeyim.

Elbette . Herhalde kimse kesin sonuca varmaya çalışmıyor , herkes fikrini beyan ediyor...
Yoksa bu iş göreceli... 1500 YTL ile devlete çalışan bir Teknik adamın durumu elbetteki 1500 yTL maaş alan özel sektör işçisinden iyidir...
Benim özel işyeri açan arkadaşlarımın hepsinin ekonomik durumu benden iyi.İşine göre değişir.Bu kriz ortamında kamuya talep biraz arttı , bundan 15-20 yıl kadar önce ise durum farklıydı.Kamuya karın tokluğuna çalışmaya razı olanlar girerdi... Şimdi biraz teknik personelin maaşları o zamana göre(piyasa koşullarında) iyi gibi...
Bu kriz ortamında bazı özel işyeri sahipleri "Ah bi memur olabilseydim " diyor...
Ama çok büyük paralar kazandıkları zaman öyle demiyorlardı...
Bir ENH ve Trafo postasından şu zamanın parasıyla 10-15.000 YTL yi kazanırken durum öyle değildi, böyle demiyorlardı...Ama piyasa şartları kızıştı ,kırımlar arttı karlılık düştü...

sen avuç aç istemesini bil yeterki durust ol ticarette gerisini duşunme tabiki kupe girmeden sirke olunmaz bunuda unutmayalım

sen avuç aç istemesini bil yeterki durust ol ticarette gerisini duşunme tabiki kupe girmeden sirke olunmaz bunuda unutmayalım

Dürüst ol yerine üçkağıtçı,yalaka vb. türevlerini kullansak bu şartlarda daha uygun olacaktır diye düşünmekteyim.

46 yıllık çalışma hayatımın 17 yılı özel sektörde geçti.İlk 10 yılı hariç,hep standart dışı üc-
retlerle çalıştım.Gerek devlette,gerek özel sektörde çalışır iken,hep "ben ne veriyorum " di-
ye düşünerek çalıştım.Zira formül,1 aldım + 1 masrafım var + 1 kar bırakmalıyım = Aldığımın
3 katı kazanç sağlamalıyım olmalıdır.Kanuni zorunluluk nedeniyle bulunulan görevler hariç,
tüm işler için,bu formül uygulanmalıdır.Eğer,bu formüle uygun çalışabiliyor iseniz,sizi çalış-
tıran,sizi mutlaka düşünür.Bu formül,devlet içinde geçerlidir.29 yıllık devlet memuriyeti ha-
yatımda da aynı durumu yaşadım.Teferruata fazla girmeden, " ne alıyorum " diye sorarken,
aynı zamanda " ne veriyorum " diye de sormamız gerekir.Analizör arkadaşımızın çok güzel
bir sözü var " her seçim,bir vazgeçimdir ".
Konuya, "ne alıyorumla " birlikte, " ne veriyorum " gözüyle de bakılmaz ise,sağ-
lıklı düşünülmemiş olur.

Son düzenleme:
Evet kardeşim, köprüden badozlama atlıyorum, üstüne en kaliteli betondan döküyorum, yücel grup u ilk 20 e soktun, onuda geçiyorum , şu mantıkla bakarsak verdiğin örnek bile özel sektörde alanında ilk 20 ye giren firmanın imalat mühendisi olacak birine 4.500 tl vermesi zaten özel sektörün ne halde olduğunun kanıtıdır.
Ayrıca 7 yıl şantiye piyasasında çalıştığım için biliyorum tokinin bir çok konutunda ağırlıklı olarak memurdur, hatta teaişın genel müdürlüğünün bulunduğu bahçelievlerdeki (ankarada-emlak piyasası en yüksek olan bölgelerden biridir) ev sahiplerin pek çoğu memur kökenlidir, hatta genel müdürlükte park yeri bulmak hayaldir ve tanıdığım memurların pek çoğunun arabası ve birçoğununda evi vardır!!! memur deyince aklınıza ne geliyor acaba, kazancı 10 bin tl olan doktorda memurdur, daire başkanıda memurdur. 2.500 tl ile 200 bin tl lik ev alamaz ama 3.500 yada 4.000 tl olunca mı alınacak? Karı koca devlette mühendis oldunuz mu belli bir standartın üstünde yaşarsınız, hatta tasaruflu olursanız, tokinin evlerindende ev sahibi olursunuz ki, her zaman kamu çalışanlarına özel uygulamalar yapmıştır. Devlette çalışıyorum kesinlikle aşağılık kompleksi duymuyorum (enka, taşyapı inşaatta ve siemens te çalışmış bir elektrik mühendisi olarak bunu söylüyorum). Zaten mühendis, tekniker veya teknisyen olsun büyük bir çoğunluğu özel sektörde çalışmak zorundadır ve alınan ücretler bellidir, güzelim ülkemizde malesef insanlarımızın aldıkları ücreti abartırlar, 10 da 9 u rakamı abartır. Piyasayı ve ücretleri bilmek yeterlidir. Kamudan istifa edenler varsa emin ol ücretten çok çalıştığı ortamdan (vardiya, vs etkenler) şikayeti olduğundan ayrılmıştır.
Bırak kamuda çalışana acımak, kamuda çalışanı şanslı görürüm, piyasa hiç mi hiç iyi değil
sana bir link gönderiyorum buradan kromanın pozisyonunu bak ilk yirminin içindemi gör ve bu şirketin kimin olduğuna bak
http://www.iso.org.tr/tr/web/BesYuz...yi-Kurulusu--ISO-500-raporunun-sonuclari.html

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Forum istatistikleri

Konular
128,610
Kullanıcılar
450,611
Son üye
batbat

Yeni konular

Geri