Devlet mi, özel sektör mü mühendisler için bu ortamda daha avantajlı?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
kesinlikle devlet özel sektörde kriz yokmu. iş arama sıkıntısı var

Bir de devlete kapağı atıp da işlerini yapmayanlar var.
Sigorta atıyor. Bizi çağırıyorlar hemen. Sigorta nereyi besliyor diyoruz teknisyene, bilmem diyor. Sen bilmezsen ben nerden bileyim.
Bunlar bankamatik memuru. Göndermek lazım.

Bir de devlete kapağı atıp da işlerini yapmayanlar var.
Sigorta atıyor. Bizi çağırıyorlar hemen. Sigorta nereyi besliyor diyoruz teknisyene, bilmem diyor. Sen bilmezsen ben nerden bileyim.
Bunlar bankamatik memuru. Göndermek lazım.
Valla çok güldüm genç arkadaşım.
Peki bu adamlar aldıkları maaş karşılığında ne iş yapıyorlar ??

Ben işimden çok memnunum. Sitede yapmak istediğim revizyonu yönetime anlatıyorum, 3 ayrı yerden fiyat getir diyorlar, malzemeyi alıp yapıyorum.
Yönetimde bir de üniversitede elk. elktr. müh. öğretim üyesi var, tam kafa dengi adam. Hiç zorluk çıkarmıyor.

Genelde kurumsallaşmamış özel sektör devletten daha kötü. Patron tek adam rolündeyse kaçacaksınız. Devlette en azından bir sistem var ve çalışıyor. Suistimal edenlerde var tabi ki. Devletteki en büyük engel teftiş ve başa bela konular. O nedenle amir sorumluluk almak istemiyor. Alsa müfettişler tepesine biniyor.

Bir santralı denetime giden bir müfettişin, kantindeki kesme şeker kavanozunun kaç şeker aldığını saydığı ve günlük çay tüketiminden yola çıkarak şeker aşıran var mı diye kontrol ettiği rivayet edilir.

Kanaatimce ihtisas mahkemeleri oluşturulmalı ve devlet dairelerindeki teftiş kurulları kaldırılmalı. Bu şekilde devletin çalışması özel sektörden (kurumsallaşmışlar hariç) çok çok daha iyi olacaktır. Bir de görevi suistimal edenlerin işten atılamaması sorunu çözülse :)

Kurumsallaşmış özel sektörde müfettiş diye bir kavram yoktur. İşten atılma riski insanları üretken olmaya sevkeder. Kişilerin görev, yetki ve sorumlulukları belirlenmiştir. Hızlı karar alınır. Başarı oranı yüksektir. Başarı çalışanları motive eder. İyi bir sektör ise maaşlar da yüksek olur.

kardeşim ben biraz devletciyim o yüzden dert ediyorum.

DEVLET MEMURU ÇALIŞTIĞI İÇİN DEĞİL,BULUNDUĞU İÇİN MAAŞ ALIR.

bu kural devletin hiçbir yerinde değişmeyen kuraldır.fazla devletci olupta devleti korumaya kalkarsan ,bilerek veya bilmeyerek birinin ayağına basarsın.onlarda ................ düğümlerler,ya sürgün ederler yada başka ceza vererek uğraşırlar.

Yeni işe başlayacaklar için özel sektör derim.Devlet dairesinde mesleki gelişim çok yavaş özel sektörde ise maximum seviyede.Eski bir fabrikada işe başlamak mesleki açıdan çok yol almanızı sağlayacak bazı insanlar vardır ben alacağım paraya bakarım diyor sıkı bir ortamda çalışmak istemiyor o zaman devlet dairesine giriyor.Özel sektörde işler disiplinli ve sıkıdır.Ben mesleğimi en iyi şekilde öğrenip en yüksek kademeye gelmek isterim çünkü mesleğimi seviyorum.Ben bir özel sektör çalışanı olarak iş tecrübem bakımdan olumlu fakat heran bir kriz ortamında işten çıkarılmak korkusundan olumsuz düşünüyorum

sahsi gorusumdur kimse kızmasın ama devlette calısanla ozel sektorde calısan arasındaki fark 1 sene de bile belli olur bence. amac kendini geliştirmek yerinde durmamaksa ozel sektore gir, tabiki yorucu olur emek ister ama iyi bir yere gelmek hiçbir zaman yan gelerek olmaz. yok ama hayatımı garantiye alayım, fazla da kasmayayım, tek duze işler yapayım derseniz devlete girin. elbette bu soylediklerim butun ozel sektor ve devlet dairelerini kapsamıyor lakin %90 ı için gecerlidir. surc-i lisan ettiysem affola...

DEVLET MEMURU ÇALIŞTIĞI İÇİN DEĞİL,BULUNDUĞU İÇİN MAAŞ ALIR.

bu kural devletin hiçbir yerinde değişmeyen kuraldır.fazla devletci olupta devleti korumaya kalkarsan ,bilerek veya bilmeyerek birinin ayağına basarsın.onlarda ................ düğümlerler,ya sürgün ederler yada başka ceza vererek uğraşırlar.

kardeşim ben kimsenin ayağına kuyruğuna bakmam. sürgün de edilsem, ceza da alsam usülsüzlüklere üçmaymunları oynayamam. ben yarın hesap vereceğime inananlardanım.

kesinlikle özel sektör derim kendi açımdan tabikii devletten emekli olursun özel şirketten zengin olursun ve kendini geliştirirsin bu benim düşüncem

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,263
Kullanıcılar
450,085
Son üye
coşkun memis

Yeni konular

Geri