arkadaşlar yardım edin elimde tamamı delta olan ekran plc ve inverter var öncelikle bunların tamamını nasıl birbirine bağlaya bilirim birde benim amacım ekrandan inverterin sadece frekansını arttıp azaltmak istiyorum ama ne kadar denediysem başaramadım lütfen yardım edin
ekran b07ss411
plc dvp-14ss2
inverter vfd007el43a
modellerini kullanıyorum

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
HMI ile plc RS232 üzerinden haberleştireceksiniz
plc- inverter veya plc-inverter arasını ise RS485 üzerinden haberleştirmelisiniz
PLC-İnverter arası haberleşme delta uygulamalarında adı LİNK haberleşme olarak geçiyor kurulumu ve kullanımı çok kolaydır.

Takıldığınız yer neresi kablo bağlantılarımı hmı üzerinden plc değer yazıp okumakmı yoksa plc-inverter frekans yazmasımı belirtirseniz ilerlememiz daha kolay olacaktır

Son düzenleme:
Yapmak istediğim ekrandan inverter in frekansını değiştirmek
Birde plc ile inverter i rs 485 ile paralal şekilde bağlayabilirmiyim

PLC'de bulunan rs485 çıkışı ile inverter üzerinde bulunan Ethernet soketinin 4. ve 5. uclarını kullanarak birbirine bağlayın.
4. tırnak RS485 (-)
5. tırnak RS485 (+) olacak PLC üzerinde çıkışta yazıyor zaten + ve - uclar onları birleştirin.

VFD tarafındaki ayarlar şub şekilde olmalı;

00:02 parameteresini 9 yapın inverter fabrika ayarlarına sıfırlanacak sonra enerjiyi kesip yeniden verin ve sırayla
02:00 = 3 bu frekans yazma haberşleşmesini RS485 için ayarlamaya yarar.
02:01 = 1 start-stop plc üzerinden fiziksel çıkışlardan kullanın bir röle çektirerek start verin
09:00 = 1 kullanılan VFD ID numarasıdır plc yazılımında hangisini kullanıyorsanız bıurayada onu ayarlamalısınız
09.01 = 1 haberleşme hızı
09:04 = 1 haberleşme protokolü

VFD tarafı ayarı bu şekilde olacak. Kullandığınız software nedir wplsoft veya ispsoft hangisi olduğunu belirtirseniz ona göre gereken protokol ayarlarının olduğu plc yazılım örneğinide yarın akşam koyarım buraya
Eğer kendiniz denemek isterseniz size önerim ayarları yaptıktan sonra plc ve vfd enerjisinin ikisinide kesip sonra yeniden verin biri açıken diğerini kapatıp açarsanız haberleme sağlamıyorlar

Son düzenleme:
İhtiyacınız olan örnekler LINK haberleşme pdf dosyası ektedir.
Gerekli açıklamaları programların içerisine yazıdım.

1ss2-4vfd örneğinde start işlemi plc çıkışı ile bir röle çektirerek invertere start vermeniz gerekiyor.

plc-2 vfd örneğinde ise start stop plc içerisinden ilgili inverter adreslerine yazılarak yapılıyor birbirlerinden farklıdır.

Benim tavsiyem röle ile dışarıdan vermeniz böylece haberleşme birşekilde kesilrse olacak sistem kontrol problemlerinde önüne geçmiş olursunuz.

HMI örneğinde ise vfd sürücü direk HMI COM2 çıkışına RS458 ile bağlı plc ile hiç alakası yok direk HMI üzerinden kontrol ediliyor.

Bu 3 örneğide inceleyerek ve uygulayarak olayı daha net anlarsınız.
Takıldığınız yerleri yazarsanız müsait olduğum sürece gereken açıklamayı yaparak yardımcı olmaya çalışırım.

Aşağıda Delta Türkiye Forum Sitesi adresinide ekliyorum. Hertürlü bilgi , döküman ve sorularınıza cevabı buradanda bulabilirsiniz.

Delta Türkiye Forum Sitesi = http://destek.delta-turkey.com/

ÖRnekler ve Dökümanlar =

Delta PLC - İnverter - HMI Haberleşme Örnekleri.rar
DVP Serisi PLC Link Haberleşme Dökümanı_rev1.0.pdf

Ekli dosyalar

• Delta PLC - İnverter - HMI Haberleşme Örnekleri.rar
    5.9 MB · Görüntüleme: 431
  • DVP Serisi PLC Link Haberleşme Dökümanı_rev1.0.pdf
    1.1 MB · Görüntüleme: 263
Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: huh
sizin yolladığınız programı plc ye yükledikten sonra plc ile tekrar haberleşme sağlayamıyorum
hmı da plc ile haberleşemiyor ne yapmalıyım

Hangi örneği denediniz

Son düzenleme:
Hmı programımızda ki elementlerin istasyon numarası kaç

Forum istatistikleri

Konular
128,173
Kullanıcılar
449,936
Son üye
AsilOzgenc

Yeni konular