Dc motor için kondanstör

grall

Üye
selamun aleykum
elimdeki 180 ve 200 volt(7 ve 8 amper) dc motorları manuel olarak 60-220 volt aralığında çalıştırmak için basit bir düzenek yapmak istiyorum.

volt kademesi olan bir transformatör çıkışında köprü diyot ile dc ye dönüştürüp bir kondansatör ile filitre edeyim diyorum
burda iki sorum olacak:
1 bana gereken kondansatör özellikleri, değeri ne olmalı?
2 teorik olarak köprü diyot ve kondanstör den sonra voltajda ne gibi değişim beklemeliyim ,trafo çıkışına göre artar mı, eksilir mi ?

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
kaynak makinesinden basit bir örnek vereyim, 220-230 volt köprü diyota girer çıkışta biz 330 volt gibi bir DC voltaj görürüz. bunu blokaj, dengeleme ve süzmek için 350-400 voltluk kapasitörler kullanırız (kullanırlar). sizin çıkışınız 180-200 volt ise en az 300 -330 volt kapasitör kullanabilirsiniz. işin matematiğini bana sorma.

kaynak makinesinden basit bir örnek vereyim, 220-230 volt köprü diyota girer çıkışta biz 330 volt gibi bir DC voltaj görürüz. bunu blokaj, dengeleme ve süzmek için 350-400 voltluk kapasitörler kullanırız (kullanırlar). sizin çıkışınız 180-200 volt ise en az 300 -330 volt kapasitör kullanabilirsiniz. işin matematiğini bana sorma.
Tesekkur ederim, uF tavsiyeniz olur mu?

hesabını bilemem, ama kaynak makinelerine takılanlardan olabilir, sıkıntı çıkaracağını zannetmiyorum. 400 -500- 600 veya 800 uF olabilir. ama hesap bende yok

Yüke binince kondansatör voltajı düşecektir diye düşünüyorum, bakalim bir bilen yazar heralde

yaklaşık 1600 wattlık bir motor, zaten oraya koyacağınız kondastör o dalgalanmayı önlemek için oraya konuluyor. 400 veya 500 uf yeter.

Köprü diyot çıkışinda kac volt ayarlamalıyim onu netlestirmek istiyorum , o yuzden merakim

DC motor icin kondansatore ihtiyacin yok.

selamun aleykum
elimdeki 180 ve 200 volt(7 ve 8 amper) dc motorları manuel olarak 60-220 volt aralığında çalıştırmak için basit bir düzenek yapmak istiyorum.

volt kademesi olan bir transformatör çıkışında köprü diyot ile dc ye dönüştürüp bir kondansatör ile filitre edeyim diyorum
burda iki sorum olacak:
1 bana gereken kondansatör özellikleri, değeri ne olmalı?
2 teorik olarak köprü diyot ve kondanstör den sonra voltajda ne gibi değişim beklemeliyim ,trafo çıkışına göre artar mı, eksilir mi ?
1. Motorlar 4 telli ise yani rotor ve stator sargıları farklı ise ve voltaj düşürerek hızı yavaşlatmak istiyorsanız stator sargılarına düşürülmemiş voltajı uygulamanız gerekir.
Rotor uçlarına bir miktar düşük voltaj verebilirsiniz ancak "Akım Geri Beslemeli" devreniz yoksa motorun torku çok düşecedktir. Hatta duran motoru kaldıramazsınız.
Uygulmada böyle kullanılmıyor.
Bu tür motorların kullanıldığı yerler Konveyörler, Koşu bantları, Kaynak makinaları v.s.

2 Tek diyot yani yarım dalga döğrultucu ve 4 diyotlu tamdalga doğrultucularda kullanılacak kondansatör seçimi; yükünüz, yani ne kadar akım çektiğiniz ve "ripple" voltajınız yani DC üzerinde ne kadar AC voltajına izin verecek olmanıza bağlıdır

Her iki doğrultucu için alttaki şemalara bakabilirsiniz.

Yarım_Dalga.gif

Yarım dalga için kullanılacak komdansatör değer formülü
Vripple pp = Iyük / 2FC
F=50Hz
C=Farad
Örnek:
İzin verilen Voltaj Dalgalanması Vripple rms= 10 Volt AC olsun, Vripple pp =28V
Çekilen akım Iyük=1Amper
Kondansatör değeriniz 280uf olur

Tam_dalga.gif

Tamdalga, köprü doğrultucuda:

Vripple pp = Iyük /FC
F=50Hz
C=Farad
Örnek:
İzin verilen Voltaj Dalgalanması Vripple rms = 10 Volt AC olsun, buna göre Vripple pp =28V
Çekilen akım, Iyük =1Amper
Kondansatör değeriniz = 140uf olur

Yani tam dalga kullanırsanız köndansatör değeriniz yarı yarıya küçülür, ancak çıkış voltajınız yüksek olur.

Ayrıca kondansatör değeri okuyacağınız çıkış voltajını değiştirir.

Önemli Not:
Bu voltajları ölçü aletinizden dolayı farklı okuyabilirsiniz (avg, rms, pp değerleri gibi)

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,128
Kullanıcılar
449,845
Son üye
burak_duyar

Yeni konular

Geri