DC Motor Gerilim Besleme

Merkezkaç

Üye
Selamun aleyküm ustalarım,benim bir sorum olacaktı.Bu tip işlerde çok yoğun bir bilgi ve tecrübeye sahip değilim.

Elimdeki 1,5-3 V luk DC motoru 9V luk gerilim ile beslemeye çalıştığımda en ufak bir hareket dahi gözlemleyemedim.Ama 6V a kadar da bir sorunla karşılaşmamıştım.Kullandığım motor da herhangi bir arıza yok ve 9V luk pilde de herhangi bir sıkıntı yok voltmetre ile ölçüm de yaptım.Ayrıca motoru başta elimle de çevirmeyi denedim ama nafile rotorda en ufak hareket dahi yok.Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Selamun aleyküm ustalarım,benim bir sorum olacaktı.Bu tip işlerde çok yoğun bir bilgi ve tecrübeye sahip değilim.

Elimdeki 1,5-3 V luk DC motoru 9V luk gerilim ile beslemeye çalıştığımda en ufak bir hareket dahi gözlemleyemedim.Ama 6V a kadar da bir sorunla karşılaşmamıştım.Kullandığım motor da herhangi bir arıza yok ve 9V luk pilde de herhangi bir sıkıntı yok voltmetre ile ölçüm de yaptım.Ayrıca motoru başta elimle de çevirmeyi denedim ama nafile rotorda en ufak hareket dahi yok.Yardımcı olabilirseniz sevinirim.
Pil yeterli amper veremiyor olabilir yani pil sağlam diyorsunuz isterseniz 1.5 volt pillerden 9volt pil elde edip deneyin yüksek ihtimalle dönecektir

9v pil 200 ma max. akım verir. demekki pil motor akımı ihtiyacını karşılayamıyor. gerilimi düşüyor.

Ustam ayrıca bu pil(9V) voltmetrede değer gösteriyor fakat ampermetrede çok küçük bir değer alıyorum bu pil ile.Yani "miliamper" biriminden de düşük.1,5V luk pilleri yoğun bir şekilde seri olarak bağladığımda motorda herhangi bir sorun yoktu.Motorun modelinin akım değerlerine baktığımda yüksüz 600 mA değeri verilmişti.1.5 V luk seri bağlı pillerle 500 mA değerinde de herhangi bir sorun yaşamıyorum.Dediğinize paralel bu 9V luk pilde yüksek gerilim düşük akım benzeri bir yapı mevcut olabilir mi? (pil model varta superlife zinc-carbon 9v)

selam kardeşim ben senin sorularına cevap verebilecek bir çekim yapmıştım incele sorularının cevabını göreceksin

Ustam video için ayrıeten teşekkür ederim.Gerçekten kafamdaki soruları kaldırdı.Peki bir güç kaynağında mesela benim kullanmakta olduğum 9V luk pilde voltajı düşürüp de amperden kazanmamı sağlayacak bir devre elemanı,yapı var mıdır doğru akımda? Transistör bu işi görür mü?

Abicigim senin yapmak istegin şey ne. ? açıkça anlatırsan sana çözüm yolu buluruz.
mesela deki elektrikli traş makinaesi çalıştıracagım. yada çocugun oyuncagını tamir edecegim. yani bunun gibi somut bir istek söyle.

Dediğim gibi elimdeki bu pili değerlendirmeye çalışıyorum ama amper açısından motoru iyi besleyemiyor.Bundan dolayı bu pilde voltajı düşürüp de akımdan kazanmamı sağlayacak bir devre elemanı var mıdır? Uğraşacağım birkaç proje var onlar için basit bir dc motor kiti oluşturmaya çalışıyorum.Özetle bu motoru bu pille çalıştırmanın peşindeyim.

Pille çalıştıracaksan 9 volt pil bu iş için olmaz.
Diğer pilleri seri paralel bağlayarak işini görürsün.

Abicigim senin de agzından kelimeleri cımbızla çekmek almak gerekiyor.

1- elinde 9 v pilden 1000 lerce mi var degerlendirmek için proje peşindesin .?
2- kullanılan elektronik devre 9 volt ile çalışıyor o yüzden pilide arada başka kaynak kullanmadan çalıştırayım mı istiyorsun.

9 x 0600 =5.4 W yani o pille 5.4 w at çeken motoru 1 saat çalıştırabilirsin

senin için yeniden 9 volt 0.6 a ayarlı adaptör ile fındık motor testi yapacagım . inşallah sana yardımcı olurum .

Forum istatistikleri

Konular
128,162
Kullanıcılar
449,922
Son üye
11akif

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.
Geri