DC Motor Gerilim Besleme

Pili mi değerlendirmeye çalışıyorsunuz motoru mu? Motoru voltaj aralığı üstünde çalıştırmak devrini artırır, ömrünü azaltır.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Ustam ayrıca bu pil(9V) voltmetrede değer gösteriyor fakat ampermetrede çok küçük bir değer alıyorum bu pil ile.Yani "miliamper" biriminden de düşük.1,5V luk pilleri yoğun bir şekilde seri olarak bağladığımda motorda herhangi bir sorun yoktu.Motorun modelinin akım değerlerine baktığımda yüksüz 600 mA değeri verilmişti.1.5 V luk seri bağlı pillerle 500 mA değerinde de herhangi bir sorun yaşamıyorum.Dediğinize paralel bu 9V luk pilde yüksek gerilim düşük akım benzeri bir yapı mevcut olabilir mi? (pil model varta superlife zinc-carbon 9v)
Elinizdeki pil az kullanılmış gibi duruyor reis eğer sadece motoru çalıştırmak istiyorsan 1.5voltluk piller ile 1-2 saat aralıksız çalıştırabilirsin yok ben bir devre üzerinde kullanacağım dersen yeni bir 9volt pil alman gerekiyor

Ustam bu 9V luk pillerin AC de yapabildiğimiz gibi (sanırım trafo devreleri ile yapılıyor) yüksek voltajını düşürüp amperden kazanabilir miyiz temel soru bu esasında.Yani bu ve buna benzer uygulamalar DC de de elde edilebilir mi?(Nitekim pilimden çıkan da DC)

Ustam bu 9V luk pillerin AC de yapabildiğimiz gibi (sanırım trafo devreleri ile yapılıyor) yüksek voltajını düşürüp amperden kazanabilir miyiz temel soru bu esasında.Yani bu ve buna benzer uygulamalar DC de de elde edilebilir mi?(Nitekim pilimden çıkan da DC)
SMPS adaptörlerin çalışma mantığı o şekildedir. AC önce DC'ye çevrilir daha sonra 20Khz gibi yüksek frekanslarda AC'ye çevrilir, en son yine istenen DC'ye çevrilir.
Bir de DC-DC gerilim dönüştürücüler ile doğrudan çevrilebilir ama bahsettiğiniz seviyede pek bir verim almak mümkün olmayabilir. Daha küçük ebatta bir dönüştürücü gerekir.

IMG_20220203_041442.jpg

Reis böyle bir şema buldum 2 volt değil 12 volt ssi yanlış kesmişim(yanlış kesilen başka kısım yok) tam olarak bilmiyorum fakat tahminimce 9 voltunuz 2-3 volt a düşecek 1-2 amper çıkış verecek

Forum istatistikleri

Konular
128,123
Kullanıcılar
449,826
Son üye
SK.

Yeni konular

Geri