CNC Yapmak istedik . Yardım ..

@kazımugur çatma denmez buna bilgilendirme daha güzel olurdu ;)
tesekkurler yinde ve ayrıca dediğiniz gibi küçük düşünmemek lazım fakat elimizdeki malzeme kısıtlı ;)

bu fonuc dediğin fanuc galiba ??

sezkur da dediğin setscrew sanırım :D

kaplinle falan uğraşma eti dolgun bir su hortumu al motor milinin çapı kadar iç çapı olsun. hortum fazla esnek olmasın. amaç sadece milin sağa sola hareket edecek kadar esnemesidir. bir kelepçe motor miline bir kelepçe de 8mm lik (yada ne kullandıysan) vidalı mile sıkıca bağlarsan hiç sıkıntı olmaz...

:):) yav bizim güvenlik görevlisi Bakım kısmını aramış , amirimize şöyle demiş , faruk diye biri geldi cnc ye bakıcakmış demiş:D
sonra bizim amir yav fanuc firması olmasın diyince adamda, heh işte o firmada geldi demiş :D:D:D

neyse toparlaman iyi oldu , fanuc fazla arıza yapmadıgı için ismini bile unutmuşum :):) cnc yapıcam diyen arkadaşlara duyurulur :D:D reklam gibi oldu ama napıyım iyi iş yapıyor onlarda :)

arkadaşlar cnc yapcam diomda ben bu cncde kullanılan programları bilmiyorum çizim nasıl yapılır feed rate yi duydum hız. fakat sadce bunla bitmiyor dimi :) X Y Z eksen hareketleri nasıl kontrol ediliyor ? video veya ornek ScreenShoots Varmı ?

Yanlış anlama olmasın.
-Mach3 ücretsiz değildir.
-Linkteki kart RS232 değil LPT portundan bağlantı kurmaktadır.
-Bu kart sürücü devresi ile aynı değil, step sürücülerin bilgisayara LPT portundan bağlanabilmesini sağlayan bir Interface yada kontrol kartıdır. Bu kartı aldığınızda mutlaka step sürücüde almanız lazım.
-TB6560 alırsanız Step sürücüye yada başka bir karta ihtiyacınız yoktur. Direkt step motorları sürebilirsiniz.
-2 NM altında motorla MDF kasayı hareket ettirmeye çalışmak Murat 124 ile 2 tonluk yükü çekmeye benzer.
1.85NM 23STH76-2808
bu motordan daha düşük motor almayın yada daha sonra forumda CNC mi nasıl hızlandırabilirim diye konu açmayın. Aslında bu motorda yeterli değil ancak maliyeti en düşük olan nispeten idare edebilir diye bunu verdim örnek.

Kolay gelsin...

paralel-seri-unipolarda motorun akım değerleri ve tork değerleri değişiyor,unipolarda en düşük tork elde ediliyor,benim kartta bipolar bağlama imkanım yok mecburen unipolar bağlıyorum, gerçek tork ve akım değerinde çalıştırabilmem için bişey yapabilir miyim acaba Ramertürk?

paralel-seri-unipolarda motorun akım değerleri ve tork değerleri değişiyor,unipolarda en düşük tork elde ediliyor,benim kartta bipolar bağlama imkanım yok mecburen unipolar bağlıyorum, gerçek tork ve akım değerinde çalıştırabilmem için bişey yapabilir miyim acaba Ramertürk?

Bu konuda ne yalan söyliyeyim fazla bir bilgim yok. Kazım hoca daha ayrıntılı açıklr sanırım.

:):) yav bizim güvenlik görevlisi bakım kısmını aramış , amirimize şöyle demiş , faruk diye biri geldi cnc ye bakıcakmış demiş:D
sonra bizim amir yav fanuc firması olmasın diyince adamda, heh işte o firmada geldi demiş :D:D:D

neyse toparlaman iyi oldu , fanuc fazla arıza yapmadıgı için ismini bile unutmuşum :):) cnc yapıcam diyen arkadaşlara duyurulur :D:D reklam gibi oldu ama napıyım iyi iş yapıyor onlarda :)

valla arkadaşım fanuc nedir ne değildir bilmiyorum ama biz forum olarak el yapımı ya da en azından profesyonel malzemelerle yapılmış cnc üretmeye çalışıyoruz. fanuc sanırım bir marka hazır üretilen bir sistem google görsellerde aratınca önüme robot kolu geldi... biz cnc yapıyoruz.

Kartın nasıl bir şey resim varmı ?

Bir örnek :
Bipolar 8 telli motorda:
Karşılıklı 2 sargının uçlarını seri bağlayıp orta ucu kullanmazsanız bipolar orta ucuda kullanırsanız unipolar motorunuz olur.
Şimdi unipoları kenara koyalım.
8 telli motoru bipolar bağlarken 2 yol var.
Karşılıklı bobinleri ya seri ya paralel bağlamak.
Her halükarda 4 uc var .
Paralel bağlayı iken empedans yarı yarıya düşecektir.
Seri bağlı ise 2 katı artacaktır.
Böyle bir sistem sabit gerilim kaynağına bağlı ise ve-ve ya akım ayarı(chopper) yok ise :
Seri bağlıdan daha az akım akacaktır.
Bunu tork düşük olarak algılarız.
Paralel ise daha fazla akım akar ve tork yeterli görünür.

Lakin yüksek gerilimli bir kaynağımız + akım ayarlı geniş dinamikli bir sürücümüz varsa :
Paralelde olsa seride olsa ayarladığımız akımı hemde yüksek devirlerde dahi vermeye devam edeceği için tam istediğimiz gibi sürmüş oluruz.

Elektronikden az anlayanlar için şöyle denebilir.
Step motor dinamo gibidir , döndükçe kendiside elektrik üretir ve kendini döndüren güce terstir.
Yani karşı koyar bir nevi , devir arttıkça daha çok üretir bunu yenmek için daha yüksek gerilim uygulamalısınız.
Tam olarak söylemek gerekirse nominal akımı hep akıtabilmeliyiz.
Yani step motorları yüksek devirlerde sürmenin tek yolu gerilimi arttırmaktır.
Şimdi :
Bu yüksek gerilimi düşük devirde de verirsek motor aşırı ısınacak ve yanacaktır.
Bunun için yüksek gerilimli ( sürücü devrenin müsaade ettiği kadar) kaynağı özel sürücüye bağlarız.
Sürücüde akım ayarı olur , çıkışı ayarladığımız değerde tutacak kadar gerilimi motora uygular.
İşin özü budur.
Böyle bir sistemde seri ya da paralel pek önemi kalmaz.

Ben bu işlerden anlarım , ne yani seri ile paralel aynı olurmu hiç diyenler için :
Olmaz elbet.
Seri bağlı motorda yüksek empedans, hız için gereken akım yükselme hızlarına cevap veremez.
Paralelde daha akım daha hızlı yükselir.
Rezonans olayları daha kolay atlatılır.
Buna karşılık paralel bağlı kollarda eşit akım dağılımı - karşılıklı uygulana kuvvet çifti eşit olamayabilir.
Seri bağlıda ise bu garantidir .
Ben genelde seri bağlarım.

Bağlantı şemalarını tork ilişkilerini sürücü özelliklerini defalarca anlattık.
Özellikle @freedom33 arkadaşımıza hız sorunlarından bahsettiğinde açıkladık , ama ısrarla görmezden geldi.
Ne yapalım canı sağolsun.

Unipolar sürücü dandik sürücü demektir.
Kalite sürücüler hep bipolar olacak şekilde yapılıyorlar.
işimiz yokda 2 tane güç kaynağı mı arayacağız diye düşünüyor olabilirler .
Kalite sürücülerin girişleri 40-50-60-80-110 Vdc olur !
Akım ayarıda motorunuz için verilen nominal akıma ayarlanmalıdır !
Yukarıdaki açıklamaların ışığında , örneğin 80Vdc gerilime izin veren bir sürücüye 24Vdc uygulamak , iri kıyım cacıklıktır !
Buna karşılık 80Vdc gerilime izin veren sürücüye tam 80 uygulamakda aynı şekildedir.
Azıcık emniyet payı bırakın.

Fanuc , mach3 ün yamuk gibi olanıdır.
Yani onun gibi bir makine işletim sistemidir.
Meşhurlardandır.
Temeli gelişmiş plc dir.
Cnc lerde sadece eksen motorları değil başka bir çok destek sistemleri olur.
Mesela yağ dolaşım hava talaş konveyörü ısı kontrolleri- soğuk havada başka sıcak havada başka ölçü - ...
İşletim sistemi yanında özel ekipmanlarda üretir , spindle gibi...
Ve çok öpücü bir markadır.
Neyseki Mach3 var ve biz onu öpüyoruz.
Teşekkür Arti...

Tavsiyem cnc kullanimi hakkında kitap Alman mesela cnc turning centerda G90 hizliilerletme G92icten radius aldırma G93 dıştan radius aldırma ve T00 0nolutakim gibi vs...
tabi bu anlattıklarım herkesin beğendiği ve benim ilk kullandığım hayran kaldığım fanuc panel icin geçerli diğer panellerde degisikkodlarolabiliyor diye duydum :)

Bileciğin havası yaramaz boş ver.
Gel biz sana Mach3 öğretelim.
İttir et fanuc u.
Fanuc hayran etti ise Mach3 ayran bilem eder , hiç tereddütün olmasın. :rolleyes:

Forum istatistikleri

Konular
128,303
Kullanıcılar
450,142
Son üye
efe_2.0s

Yeni konular

Geri