CNC sistem tasarımı

slymn58

Üye
Merhaba Arkadaşlar

CNClerin çalışması konusunda kafama takılan idrak edemediğim bazı noktalar var.
Sistemin tamamının nasıl çalıştığını anlamak için bir kurgu üzerinden anlatmaya başlayacağım.

Mesela elimizde 3 eksene sahip sadece mekanik ve motoru var olan işleme merkezi olsun.

Pano için Gerekli Malzemeler
3 servo motor için 3 adet sürücü
Spindle için sürücü
güç kaynağı
PLC
...Aklıma gelenler bunlar tamamlayabilirsiniz.

CNC de gerekli olan malzemeler
Gerekli eksenler için limit switcler
Kontrol Ünitesi
...

Aklıma gelen malzemeleri saydım. Sıra geldi hikayeye;
Şimdi CAM programı sonucu g codeları elde ettim ve
makinaya yükledim veya basit bir şekilde kontrol panelinden
program yazdım.
X 20
X 50
x ekseni 20 den 50 iye gitmesini istedim.

Bundan sonrasını bilmiyorum(Gerçi bundan öncesini de yanlış biliyorsam düzeltin:))
Kontrol paneli g code unu nasıl bir hale getirip plc ye ve sürücülere hükmedebiliyor.

kontrol paneli bu işi yapmıyo kardeşim.
mach3 veya bunun gibi bir program sen x20 den x50 ye gitsin dediğinde program bunu anlayıp motorun ne kadar döneceğini hesaplıyo ve porttan sinyal yolluyo. dediğim sinyal basit bir sinyal olarak düşün. 0 ise motor durur 1 ise motor çalışır düşün. ama işte program bunun zamanlamasını ayarlıyo anladın mı. kullandığın vidalı mil sistemine göre hatvesine göre ne kadar dönecek kalkış hızı yavaşlama hızı bunları ayarlayıp porttan sinyal yolluyo sürücülere sürücüde bu sinyalı alıp motorun kablolarına güç veriyo

kontrol paneli bu işi yapmıyo kardeşim.
mach3 veya bunun gibi bir program sen x20 den x50 ye gitsin dediğinde program bunu anlayıp motorun ne kadar döneceğini hesaplıyo ve porttan sinyal yolluyo. dediğim sinyal basit bir sinyal olarak düşün. 0 ise motor durur 1 ise motor çalışır düşün. ama işte program bunun zamanlamasını ayarlıyo anladın mı. kullandığın vidalı mil sistemine göre hatvesine göre ne kadar dönecek kalkış hızı yavaşlama hızı bunları ayarlayıp porttan sinyal yolluyo sürücülere sürücüde bu sinyalı alıp motorun kablolarına güç veriyo
Motion Control denilen kısım burası herhalde.
Bildiğim kadarı ile (piyasada gördüğüm kadarı ile) mach3 pek kullanılmıyor.
Mach 3 olmayan yerde dediğiniz program nerede mevcut.
Kontrol panelinde değil mi?

Ayrıca G kodları motorla alakalı iken M kodları makinanın diğer işlevleri ile alakalı,
Bahsettiğimiz programda(veya mach de) M kodunu nasıl değerlendiriyor. M kodlarımı sadece plc ye gidiyor,
yoksa g kodları direk sürücülere mi gidiyor.

Teşekkürler

GCODE -> G90 G01 X10. Y10. F500.
Yorumlayıcı-> "Bildirim : mutlak", "hareket modu : lineer interpolasyon", "ilerleme hizi : 500mm/dak", "X Hedef : .50", "Y Hedef :50"
Görev Dağıtıcısı -> Satırı müsaitse hız/yol planlayıcı buffer'ına at..
Motion Planner -> Bufferdaki tüm hareketleri maksimum hızda çalışabilecek gibi rampalarını ayarla..
Motion Kontrol -> Interpolasyonu gerçekleştir.
Kinematic -> Eğer XYZ farklı bir kinematic yapıya sahipse dönüşümü gerçekleştir. (Örn. SCARA, DELTA robot)
Pulse/Analog kontrol çıkışı -> Çıkan pozisyon bilgisini servoya/stepe gönder...

GCODE -> G90 G01 X10. Y10. F500.
Yorumlayıcı-> "Bildirim : mutlak", "hareket modu : lineer interpolasyon", "ilerleme hizi : 500mm/dak", "X Hedef : .50", "Y Hedef :50"
Görev Dağıtıcısı -> Satırı müsaitse hız/yol planlayıcı buffer'ına at..
Motion Planner -> Bufferdaki tüm hareketleri maksimum hızda çalışabilecek gibi rampalarını ayarla..
Motion Kontrol -> Interpolasyonu gerçekleştir.
Kinematic -> Eğer XYZ farklı bir kinematic yapıya sahipse dönüşümü gerçekleştir. (Örn. SCARA, DELTA robot)
Pulse/Analog kontrol çıkışı -> Çıkan pozisyon bilgisini servoya/stepe gönder...

Aradığım cevap bu diyebilirim.
Forumu da okudum. Ama anladığım kadarı ile CNC deki plcler tezgaha ait özellikler için kullanılıyor,
motor sürmek için kullanılmıyor herhalde?

İnterpolasyonu tam anlamış değilim. X 20 den 30 a gitmesi için gerekli sinyali üretmesi mi oluyor?
Birde kontrol panelinde herhangi bir işletim sistemi yüklü mü?

Interpolasyonun anlamı ara değer bulmak demektir. Yani Başlangıç noktasını 0,0 hedef noktasını 50,50 kabul edersek, eksenlerin başlangıç noktasından bitiş noktsına düz bir çizgi ile hareket etmesi gerekir. Ve bu çizginin aralarındaki pozisyonları hesplama işlemine interpolasyon denir.
İşletim sistemi kullanıp kullanmamak önemli değil önemli olan gerçek-zaman çalışan bir yapı oluşturmak.
Eksen güncellemelerini ve giriş çıkış kontrollerini sabit aralıklarla yapman gerekir. Yani bir çevrimi 8 bir diğer çevrimi 15 milisaniyede yapamazsın.

M kodları makina üreticisi tarafından plc ye yazılır.M kodları ile konveyor calışsın, taratten su verirsin gibi. Yani panodaki kontaktörleri açıp kapayarak motorlar valfler aktif-pasif edilir. G kodları ise kontrol ünitesi üreticisi tarafından programlanır.(siemens fanuc gibi)

İnterpolasyonda ise alınması gereken yollar eşit zamanda alınmalıdır. Bunun için gerekli hız değerleri hesaplanır driverlar da bu bilgiler ile sürülür.

Son düzenleme:
cNC sistem tasarımın gerçekleştirisen harika olur ab i :)

Forum istatistikleri

Konular
128,189
Kullanıcılar
449,957
Son üye
sezercakmak

Yeni konular

Geri