Cnc router step motorun aniden hızlanması

Burhan000

Üye
İyi akşamlar arkadaşlar bir konuda yardımınıza ihtiyacım var ufak bir cnc var kendimin yapmış olduğu uzun zamandır kullanıyorum sorun yapmıyordu fakat bir kaç gündür g code ile hareket etsin yada manuel olarak hareket etsin x ekseni çok hızlı hareket ediyor g code geçerli olan feed rate yada max feed rate değerinin de üstün de kendi başına hızlanıyor bazen düzeliyor bazen düzelmiyor step motorlarım 2.2 nm nema 23 sürücü tb6560 kart olarak arduino uno kullanıyorum kontrol programı universal g code sender grbl sürümüde 1.1 üzerindeki motorları yeni değiştirdim 3A etiket değeri var güç kaynağı olarak da 24v 10A kullanıyorum sürücü max 3A veriyor switch den 3A ayarladım ama motorları değiştirince makinayı bir hafta sorunsuz kullandım öğle arasında yarım saat sadece enerjili boşta bekledi çalışmadı tekrar start verdiğimde bu hatayı yaptı açıp kapattım düzelmedi bir kaç defa programı açıp kapatıp soft reset attım düzeli ama artık oda yeterli gelmiyor bu hata motoları değiştirdikten bir hafta sonra olmaya başladı sebebi nedir sürücümü arızalı ardunino da mı hata var yoksa motorda mı g code de normal çalışıyor manuel de hatalı çalışıyor yada tam tersi oluyor yani motor gerektiği hız değerinin üstüne çıkıyor ve verilen gitmesi gereken ölçüden de fazla gidiyor 10mm git dediğim de rahat 100 150 mm gidiyor mikro step ayarlarımda doğru bir anda böyle yapmaya başladı. sebebi sizce nedir neyden kaynaklanır.

Bazen oluyor dedigine gore surucude mikrostep switchleri varsa arada bir temassizlik yapiyor olabilir.

Bazen oluyor dedigine gore surucude mikrostep switchleri varsa arada bir temassizlik yapiyor olabilir.
switch var fakat tek seferlik ayarlayıp bıraktım sabit yani sürekli switchlerle uğraşsam anahtarlaması bozulabilirdi ama taş çatlasın iki yada üç kere oynamışımdır zaten tak diye geçiyor yuvasına sert yani gevşeme olanağı düşük.

Arduino ya çok hakim değil ama pulse dir kabloları parazite maruz kalıyorda o yüzden veri akışı sapıtıyor olabilir diye düşündüm

Arduino ya çok hakim değil ama pulse dir kabloları parazite maruz kalıyorda o yüzden veri akışı sapıtıyor olabilir diye düşündüm
hocam benimde düşüncem o yönde mikro işlemciden kaynaklı bi problem olduğunu düşünüyorum arduinon x ekseni bağlantı jumpırlarında heralde dediğiniz gibi sorun var y ekseniyle x ekseni girişlerini değiştirip denemeyi düşünüyorum aynı sorunu y ekseninde de yaparsa jumpırlar yada başka birşey arızalı

Motorları değiştirdim demişsin. Amper değeri daha büyük olan motorlarla değiştirdiysen motor fazla akım çektiği için sürücüleri yada arduino yu falan sapıttırıyor da olabilir

Motorları değiştirdim demişsin. Amper değeri daha büyük olan motorlarla değiştirdiysen motor fazla akım çektiği için sürücüleri yada arduino yu falan sapıttırıyor da olabilir
önceki motorlarım 2,8A değerindeydi 2,6 A ayarladım sürücüden şuan üzerinde bulunanlar da 3A sürücüyü de max seviyesi olan 3A ayarladım sorun sürücüden eksenleri değiştirdim x ekseni sürücüsüne bağlı olan motor aynı hatayı veriyor amperi düşürdüm değişen bir şey olmadı yeni sürücü siparişi verdim ama bazen düzgün çalışıyor bazen hatalı yani tam arıza var mı sürücüde yok mu anlayamadım yaklaşık da 1.5 senedir aktif kullanıyorum yeri geliyor günlük 10 saat durmadan çalıştırdığımda oluyor zamanla gelişen elektronik bir ariza olabilir mi anlık yaşanan aksi bir uygulama yapmadım stabil sisteminde çalışıyordu.

önceki motorlarım 2,8A değerindeydi 2,6 A ayarladım sürücüden şuan üzerinde bulunanlar da 3A sürücüyü de max seviyesi olan 3A ayarladım sorun sürücüden eksenleri değiştirdim x ekseni sürücüsüne bağlı olan motor aynı hatayı veriyor amperi düşürdüm değişen bir şey olmadı yeni sürücü siparişi verdim ama bazen düzgün çalışıyor bazen hatalı yani tam arıza var mı sürücüde yok mu anlayamadım yaklaşık da 1.5 senedir aktif kullanıyorum yeri geliyor günlük 10 saat durmadan çalıştırdığımda oluyor zamanla gelişen elektronik bir ariza olabilir mi anlık yaşanan aksi bir uygulama yapmadım stabil sisteminde çalışıyordu.

Bağlantı kontrolü için dokunduğum Xhc-mkx kontrol kartımı statik elektrikten dolayı bozmuştum. Elektronik çok hassas her an herşey olabiliyor.

Daha once dedigim gibi temassizlik sorunu olabilir. Mikroswitchlerden hangileri ON is onlarin bacaklarini arkadan kisa tellerle sontle/lehimle. Hatta OFF olanlari da kesmek lazim ama neyse.

Yerine tik diye oturuyor olmalari sorun olmadigi anlamina gelmez.

Yada tum suruculerin hepsini ayni olacak sekilde bambaska bir adim sayisina ayarla. varsin olcek degissin hiz degissin en azindan sorun devam edecekmi onu gozle.

Bağlantı kontrolü için dokunduğum Xhc-mkx kontrol kartımı statik elektrikten dolayı bozmuştum. Elektronik çok hassas her an herşey olabiliyor.
evet ark oluşuyor ne kadar ufakda olsa allak bullak ediyor
Daha once dedigim gibi temassizlik sorunu olabilir. Mikroswitchlerden hangileri ON is onlarin bacaklarini arkadan kisa tellerle sontle/lehimle. Hatta OFF olanlari da kesmek lazim ama neyse.

Yerine tik diye oturuyor olmalari sorun olmadigi anlamina gelmez.

Yada tum suruculerin hepsini ayni olacak sekilde bambaska bir adim sayisina ayarla. varsin olcek degissin hiz degissin en azindan sorun devam edecekmi onu gozle.
değerleri de değiştirdim yine de fayda etmedi hocam

Forum istatistikleri

Konular
128,182
Kullanıcılar
449,952
Son üye
alihan özkan

Yeni konular

Geri