CNC Router Tasarımım ve Sorularım

Blitzkrieg

Üye
Merhaba sevgili dostlar,

2-3 aydır forumda gezdiğim, okuduğum konular ve yaralandığım videolardan edindiğim bilgiler ile kendi çapımda bir CNC Router yapma niyetine girdim..

Öncelikle tasarımda istediğim özelliklerin en başında çalışma alını belirlemek oldu. Minimum çalışma alanım olarak 100x100x20 olmasını düşündüm.

İkinci en önemli özelliği ise 18 mm kalınlığındaki bir malzemeyi (Alüminyum, MDF, sunta vb.) zorlanamadan işlerken, PVC board veya bir cam üzerine bir sanatçı hassasiyetinde çalışabilmesiydi.

Bu özellikleri baz alarak tasarladığım CNC Router Projemi sizinde fikirlerinize sunmak, ve kullandığım malzemelerde veya yapmış olabileceğim tasarım hatalarında beni uyarmanızı rica etmekteyim.
Ekli dosyayı görüntüle 17618Ekli dosyayı görüntüle 17615Ekli dosyayı görüntüle 17616Ekli dosyayı görüntüle 17617Ekli dosyayı görüntüle 17619

Malzeme listeme gelecek olursak;
Hiwin Lineer Ray Kızak
6
Hiwin Lineer Araba
12
Hiwin 2005 Vidalı Mil
4
Hiwin 2005 Somun
4
BF20 Vidalı Mil Uç Yatağı
1
BK20 Vidalı Mil Uç Yatağı
1
FF20 Vidalı Mil Uç Yatağı
3
FK20 Vidalı Mil Uç Yatağı
3
Somun Gövdesi
4
4.5 Nm Step Motor
3
8.5 Nm Step Motor
1
MA860H Step Sürücü
4
24V 14.6A SMPS Güç Kaynağı
2
GS14 Kaplin
4
Mach3 Usb Kontrol Kartı 4 eksen
1
1.4 kW 18.000 devir Spindle Motor
1
1.5 kW Spindle Sürücü
1
Sigma Profil (90x90)
8
Sigma Profil (90x180)
2

Tasarım planlarım;
Pers.jpgz.jpgÖn.jpgyan.jpgÜst.jpg

Son düzenleme:
Baya guzel gorunuyor.
Vidali milleri imkaniniz varsa hatvesini uzun alin benim ki de 2005 yavas kaliyor ama 2020 alin daha hizli olur pisman olmazsiniz.

Evet, gerçekten güzel görünüyor.

Benim vidalı mil konusundaki kişisel fikrim hızdan ziyade torkun daha önemli olduğu. Bu yüzden düşük hatveli mil benim favorim. Tercih meselesi tabii.

Fikirleriniz için teşekkür ederim. İkinizi de cnc tasarımında baya etkilendim ama asıl ralph denen birinin videosu çok önemli kaynağım oldu diyebilirim.

Bir başka kafama takılan ve maliyeti arttıran sorun ise sigma profiller. Şu anli tasarımda gövde de yanlar 90x180 ve 90x90 profilden oluşmakta. Köprüde ise 2 adet 90x90 arasında 3 adet 45x90 profil mevcut.

Profil seçimimde ebat olarak fazla mı abartmışım

Sonuçta güçlü bir CNC istiyorum

KontrolKalemi Mobile ile gönderildi.

Koprude 180x45 kizak altlarinada 45x45 kullanirsan fazlasiyla yeter hem kopru yekpare olur. Hemde saglam. Alt tabla yanlarida 90x90 yeter bence tabi once profolleri canlo gormende fayda var.

Tasarımın Sigma Profil ile güncelenmiş hali
CNC-Sigma.jpgCNC-Sigma2.jpg
Koprude 180x45 kizak altlarinada 45x45 kullanirsan fazlasiyla yeter hem kopru yekpare olur. Hemde saglam. Alt tabla yanlarida 90x90 yeter bence tabi once profolleri canlo gormende fayda var.

Ray altlarına 45x45 kullansam bu seferde köprü ile arasıdan ek olmuş olacak buda rayları zayıflatmaz mı?

Sigmaları Normal düşünüyorum High olanlar baya bir ağır olacaktır tahminimce. Tabi fikirleriniz benim için önemli. Sonuçta ilk kez CNC Router yapıyorum.

Zaten malzemelerin hepsini Türkiye'deki satıcılardan (Şahin, Poysan vb.) temin etmeyi düşünüyorum. O yüzden mutlaka yerine gidip, görerek alırım. :)

Dip Not: Siz siz olun benim gibi tasarımınızı SketchUp ile yapmaya kalkmayın. (Ustasıysanız ayrı :))

Tasarımın Sigma Profil ile güncelenmiş hali
Ekli dosyayı görüntüle 17630Ekli dosyayı görüntüle 17631

Ray altlarına 45x45 kullansam bu seferde köprü ile arasıdan ek olmuş olacak buda rayları zayıflatmaz mı?

Sigmaları Normal düşünüyorum High olanlar baya bir ağır olacaktır tahminimce. Tabi fikirleriniz benim için önemli. Sonuçta ilk kez CNC Router yapıyorum.

Zaten malzemelerin hepsini Türkiye'deki satıcılardan (Şahin, Poysan vb.) temin etmeyi düşünüyorum. O yüzden mutlaka yerine gidip, görerek alırım. :)

Dip Not: Siz siz olun benim gibi tasarımınızı SketchUp ile yapmaya kalkmayın. (Ustasıysanız ayrı :))

Şu an zaten ekli, önce 45 likleri 180 e montajlarsın sonrada kızakları 45 lere 45 liklerin ağır olanlarını seçmen lazım yanlız...
İstersen 45x90 da yapabilirsin ekte resim var...
kopru.jpg

böyle tasarımlar yaparken neden sketchup kullanıyorsunuz ??

solidworks de montaj yapınca hatalarınızı görebilirsiniz.

45x180 ve 45x90 lık çok daha mantıklı geldi. Akşama göre düzenleyip paylaşırım.

böyle tasarımlar yaparken neden sketchup kullanıyorsunuz ??

solidworks de montaj yapınca hatalarınızı görebilirsiniz.

Solidworks elimde mevcut ve çalışır durumda ama kullanımı hakkında hiç bir fikrim yok.

Eğitim videolarını falan seyretmem, programı öğrenmem ve projeme uygulamam baya bir zaman alacaktır

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,216
Kullanıcılar
449,997
Son üye
Ali5534

Yeni konular

Geri