CNC Router Tasarımım ve Sorularım

Bence solid ile devam etmen daha saglikli olur ilerde yapacagin hatalarin onune gecmis olursun. Daha sonra keske solidle yapsaydim dersin. Cok zor degil youtube da birkac videolara baksan biraz da kurcalasan hemen ogrenirsin

SM-N9000Q cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Bence solid ile devam etmen daha saglikli olur ilerde yapacagin hatalarin onune gecmis olursun. Daha sonra keske solidle yapsaydim dersin. Cok zor degil youtube da birkac videolara baksan biraz da kurcalasan hemen ogrenirsin

SM-N9000Q cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

İnşallah söylediğin kadar kolay olur bende başlayacağım Solidwork eğitimi almaya :eek:Solid ok sonra cam programı olarak en kolay ne tavsiye edersin kolay amatör işi? Arkadaşın konusuna yazdım ama aynı sorunla karşı karşıyayız.

Blitzkrieg, öncelikle kolaylıklar diliyorum, ustaların her zaman söylediği şasenin sağlam ve ağır olması iyidir yönünde ama gereksiz büyüklükler hem yükte, hem pahada fazla gelebilir. Seçtiğiniz ebatlardaki sigma profiller ile (özellikle ağır olanlarla) çok ciddi boyutlarda makina şaseleri yapılıyor. Gidip görün sonra karar verin derim ben.
Bu konularda fazla tecrübem yok ama okuma sabrım ve gözlem becerim fena değildir! Sorgulamak istediğim iki nokta var ilki bu ölçüler ile y ekseninde 1000mm işleme alanı elde edebilecekmisiniz, ikincisi asenyurt'un yaptığı cnc deki X eksen arabalarının bağlama modelini gözden geçirmeniz ve yine onun dediği gibi Soildworks konusuna ağırlık vermenizi bende tavsiye ederim hem sonra Solidcam'i de var bu işin.
Saygılar
Sezayi Özel

Tekrar merhaba,

Öncelikle fikir ve önerileriniz için teşekkür ederim.

Bu doğrultuda yaptığım değişiklikleri sizlerle paylaşmak isterim.

WOODLOVE CNC Sketch-Önerilere Göre-KÖPRÜ+Eksen.jpgWOODLOVE CNC Sketch-Önerilere Göre-KÖPRÜ+Eksen-2.jpgWOODLOVE CNC Sketch-Önerilere Göre-KÖPRÜ+Eksen-3.jpg

WOODLOVE CNC Sketch-Önerilere Göre-KÖPRÜ+Eksen-2.jpg

Yanları bu kadar geniş yapmana gerek yok ne malzeme kullanacaksın bilmiyorum ama en kotü dışardan bir profil ile bile istediğin mukavemeti sağlar.

Altlarda hala 90x180 düşünüyorsun anladığım kadarıyla, 90x90 profili bir al önce eline sonra gene 180 yapıp yapmamayı düşün derim...
90x90 profil hangisi bilmiyorum ama benim bildikleri epey bir kalllavi...

Metal işlemeyeceksen gerek yok...

90x90 l uyg2.jpg

Anladım. 90x180 seçmemdeki neden tablanın biraz arabalardan ve haraketli parçalardan aşağıda kalması sağlamak içindi.

Yanları belirttiğiniz gibi daraltabilirim. Muhtemel saç kullanacağım.

KontrolKalemi Mobile ile gönderildi.

Son düzenleme:
sacın içlerini boşaltırsan ağırlığı da azaltmış olursun

ama sana tavsiyem
10-15mm arası sacı laserde kestir
daha sonra makinede traşlatıp tasarımındaki kalınlığa indir.
bu ekstradan masraf ve zaman kaybı ama çok fazla büyük sorunlarını ortadan kaldırır.

20mm kalınlığında 5083 veya 7075 alüminyum olsa daha iyi olmazmı?

bazen 20mm bulunmuyor ve kestirmek sorun

ben bulamadığım için sac kullandım
10mm çok kalın esneme yapmaz

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,217
Kullanıcılar
449,997
Son üye
Ali5534

Yeni konular