CNC de Metal kesimi

Ben Ankara'da her türlü yağ satan bir yerden almıştım. Dediğiniz gibi varille satıyorlardı fakat ricam üzerine bir varili açıp 5 litre vermişti. Bu 2 yıl önceydi. 200 ml anca kullanmışımdır.

Benden sonra varili 5 litrelik bidonlara dağıtmışlar. O varili bu şekilde satmışlar.

Düşük karbonlu çelik, 10mm kesici, için 780 devir çıkıyor

Eğer kesim için kırlangıç freze de kullanılacaksa, hızların standart frezelere oranla çok daha düşük çıkacağının göz ardı edilmemesi gerekir.

Üstad, benim tecrübeme göre hava soğutmak için yeterli fakat frezenin malzemeyi kesmesine etkisi yok. Dolayısıyla frezenin ömrü de soğutma kullanılmamış gibi kısa oluyor. Havayla birlikte çok az bor yağı püskürtünce çelik tereyağ gibi kesiliyor.

Bende aşağıdaknden var. Görünen iki vidadan bir tanesi havanın, diğeri sıvının miktarını ayarlamak için. Havayı ne kadar verdiğinizin önemi yok fakat sıvıyı mümkün olan en kısık ayarında bile kullansam etkisi çok yüksek.

Hava ve sadece su kullanılsa işe yarar mı?

Gerekli basınç miktarı nedir? Yağı yeterince ince tanecikli (mist) gönderiyor mu? Sizce bu parça (sanırım alü) kolay yapılabilir mi?

Moderatör tarafında düzenlendi:
Kesme sıvısının görevi bıçağın metali kesmesini kolaylaştırmak. Suyun böyle bir özelliği olmadığı için ısıyı yaymaktan başka bir işe yaramaz herhalde.

Aleti kendisi yapan var ama kolay değil anladığım kadarıyla. Sıvı kanalının hava kanalıyla birleştiği noktada belli bir eğim var. Bu eğimin açısı önemli. Fazla veya eksik açılı olursa sıvıyı çekemiyor ya da fazla çekiyor. Bir de prizmatik parçayı açılı delmek için açılı mengene lazım. Yoksa epey uğraştırır.

Ben kompresörü 4-5 bar seviyesinde tutuyordum. Yetiyordu.

Ek: Evet, sprey etkisi oldukça başarılı.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Üstad, benim tecrübeme göre hava soğutmak için yeterli fakat frezenin malzemeyi kesmesine etkisi yok. Dolayısıyla frezenin ömrü de soğutma kullanılmamış gibi kısa oluyor. Havayla birlikte çok az bor yağı püskürtünce çelik tereyağ gibi kesiliyor.

Bende aşağıdaknden var. Görünen iki vidadan bir tanesi havanın, diğeri sıvının miktarını ayarlamak için. Havayı ne kadar verdiğinizin önemi yok fakat sıvıyı mümkün olan en kısık ayarında bile kullansam etkisi çok yüksek.

HTB1sxA3HpXXXXa0XpXXq6xXFXXX9.jpg
Bu zembereği bulabileceğimiz Ankara da bildiğin bir yer varmı.

Bu zembereği bulabileceğimiz Ankara da bildiğin bir yer varmı.
Onu ankarada zor bulursunuz vakum kompresoru diye gecer ancak sizin icin en ucuz ve bulmasi cok kolay olan yol sudur gidin bi nalbura ucuz bi boya tabancasi alin icine ister bor yagi ister 10 numara yag koyun tabancanin ucunuda kesilen yere hedefleyin tetiginide paket lastigi ile basili hale getirin vana yardimi ile havayi acip kapatin olur hava ve sivi karisimini ayarlardan yapin tabancanin deposu kucuk gelirse eger veya yer teskil ediyorsa cikarin emis bolumununu hortumla uzatip damacananin icine sokun 20 lt sogutma sivisi isinizi rahatlikla gorur not boya tabancasi 35 tl aradiginiz parca 120 tl farki hesap edin

Evet mantıklı. Herhalde bor yağını da kendisi çekiyordur o kırmızı aparat? Yani bor yağı kabını daha yüksek bir yere koyup aşağı akmasını sağlamaya gerek yoktur?

youtube'daki videolarda da hep sizin yaptığınız gibi bor yağı püskürterek yapılıyor (mist cooling), ama ben bor yağının o bayat kokusundan o kadar bıkmıştım ki, sadece hava ile işi bitirmeyi umuyordum :(
Mobil d299 mu neydi renksiz ve kokusuz bir kesme yağı. Kullandım çok harika.

Onu ankarada zor bulursunuz vakum kompresoru diye gecer ancak sizin icin en ucuz ve bulmasi cok kolay olan yol sudur gidin bi nalbura ucuz bi boya tabancasi alin icine ister bor yagi ister 10 numara yag koyun tabancanin ucunuda kesilen yere hedefleyin tetiginide paket lastigi ile basili hale getirin vana yardimi ile havayi acip kapatin olur hava ve sivi karisimini ayarlardan yapin tabancanin deposu kucuk gelirse eger veya yer teskil ediyorsa cikarin emis bolumununu hortumla uzatip damacananin icine sokun 20 lt sogutma sivisi isinizi rahatlikla gorur not boya tabancasi 35 tl aradiginiz parca 120 tl farki hesap edin
Aliexpress te 20 dolar civarı

Çakıyı aldığım vatandaş bu çakılar yüksek devir çakısı, 18000-24000 gibi kullanmalısın dedi, ama o devirdede resmen çakı eriyor. :D
O cakilar karbur elmas cakilar 1800 devir fazla gelir o caplardaki cakilara 1000 devir idealdir makinede bosluk varsa titreme felan yapiyorsa cam gibi uclari kirilir calismazlar hobi amacli royturlarda devri 500 gibi ayarlayin dalma 0.0.2 yapin ilerleme dk 50 mm yapin calisir ama uzun surer

Forum istatistikleri

Konular
128,188
Kullanıcılar
449,956
Son üye
CharmanDear

Yeni konular

Geri