CNC de Metal kesimi

DiGiTaLmEn

Üye
Hobi CNC de bu çelik malzemeleri işlemem gerekiyor.Spindle de takılı frezenin 6-8-10 mm çeşitlerini, step motor ilerleme hızlarını 20 ye kadar düşürerek, 0.2 mm , 3 mm , 6 mm gibi dalma deneyerek 10000 , 12000 , 18000 hızlarda denedim. Ancak bir türlü düzgün bir kesim elde edemedim. Çıkan sonuç resimdeki gibi ve her parça için en az 1 freze heba oldu. Devirdaimli sulu sistem bir soğutma yapma imkanım yok. mecburen kesme, delme yağı kullanarak soğutmaya çalışıyorum ama olmuyor. Yotube videolara bakıyorum. Adamlar 1 cm dalma veriyor, benden en az 10-20 kat hızlarda hemde soğutmasız kesimler yapıyor. Ben nerede hata yapıyorum, ve bu parçaları işleyebilmek için nasıl bir freze kullanmam gerekiyor.

Ekli dosyalar

• IMG_20180209_205836.jpg
    IMG_20180209_205836.jpg
    356.7 KB · Görüntüleme: 95
Çok aşırı yüksek devir kullanmışsınız ve frezeleri kavurmuşsunuz. Eğer basınçlı bor yağı ile soğutma yapma şansınız yoksa deviri iyice azaltın ve yağdanlık ile kesim yerini yağlayın. En fazla 1000 devir ile başlayın, hatta daha da az. 0.2mm de ilerleme verin. Makinanın rijitlik durumuna göre ilerlemeyi artırın. Zaten makina size söyleyecek sınıra geldiğini. Titreşim başlayacak veya motor devri düşmeye başlayacak.

Çok aşırı yüksek devir kullanmışsınız ve frezeleri kavurmuşsunuz. Eğer basınçlı bor yağı ile soğutma yapma şansınız yoksa deviri iyice azaltın ve yağdanlık ile kesim yerini yağlayın. En fazla 1000 devir ile başlayın, hatta daha da az. 0.2mm de ilerleme verin. Makinanın rijitlik durumuna göre ilerlemeyi artırın. Zaten makina size söyleyecek sınıra geldiğini. Titreşim başlayacak veya motor devri düşmeye başlayacak.
Çakıyı aldığım vatandaş bu çakılar yüksek devir çakısı, 18000-24000 gibi kullanmalısın dedi, ama o devirdede resmen çakı eriyor. :D

Çakıyı aldığım vatandaş bu çakılar yüksek devir çakısı, 18000-24000 gibi kullanmalısın dedi, ama o devirdede resmen çakı eriyor. :D

Türkiye'de sattığı malı tanıyan esnaf bulmak, samanlıkta iğne aramak gibidir :D

Zaten işi bilmediği şuradan belli: Öyle genel devir sayısı verilmez kesici uçlar için. Önemli olan yüzey hızıdır. Düşük çaplı frezeler daha yüksek devirde çalışır, büyük çaplı frezeler daha düşük devirde. Onun dediğine bakarsan, o zaman 50mm lik frezeyi 24000 de çalıştır bakalım :) oradaki metal artık ergime sıcaklığına gelir :)

Kabaca yüzey hızı hesabı için şöyle bir tablo var:

https://littlemachineshop.com/reference/cuttingspeeds.php

Ama bunlar tabi feet/min olarak. Bunu da kesici çapına göre devir sayısına dönüştürmek lazım. Sizin örnek üzerinden gidersek:

Düşük karbonlu çelik, 10mm kesici, için 780 devir çıkıyor

10mm karbür freze ucu ile birkaç bin devirde de çalışabilirsiniz, ama bunun için çok rijit, ağır makina olması lazım ve yüksek basınçlı boryağı soğutma kullanmak lazım. Şunun gibi:

Moderatör tarafında düzenlendi:
ben metal işlerken sogutma sıvısına bildiğin motor yağı kullanıyorum :) ve en az 2 eksenden üflüyor ..tabi bunun içinde bir kompresör var... kesim yaparken bostan korkuluğu gibi başında beklemek istemediğim için mecburen böyle takım teçhizat kurdum...
bak aşağıda verdiğim tabloyu kullan daha öncede forumda vermiştim bu tabloyu

Ekli dosyalar

• RPM FEED.xls
    32 KB · Görüntüleme: 17
  • Fastcut End Mill Catalog.pdf
    2.6 MB · Görüntüleme: 25
ben metal işlerken sogutma sıvısına bildiğin motor yağı kullanıyorum :) ve en az 2 eksenden üflüyor ..tabi bunun içinde bir kompresör var... kesim yaparken bostan korkuluğu gibi başında beklemek istemediğim için mecburen böyle takım teçhizat kurdum...
bak aşağıda verdiğim tabloyu kullan daha öncede forumda vermiştim bu tabloyu

Yani sprey gibi mi püskürtüyorsunuz?

Ben de kompresör almıştım soğutma amaçlı kullanmak için, ama daha kurulumunu yapmadım. Ben sadece hava vermeyi düşünüyorum, deneyince sonuçları burada da yazarım.

Yani sprey gibi mi püskürtüyorsunuz?

Ben de kompresör almıştım soğutma amaçlı kullanmak için, ama daha kurulumunu yapmadım. Ben sadece hava vermeyi düşünüyorum, deneyince sonuçları burada da yazarım.
Üstad, benim tecrübeme göre hava soğutmak için yeterli fakat frezenin malzemeyi kesmesine etkisi yok. Dolayısıyla frezenin ömrü de soğutma kullanılmamış gibi kısa oluyor. Havayla birlikte çok az bor yağı püskürtünce çelik tereyağ gibi kesiliyor.

Bende aşağıdaknden var. Görünen iki vidadan bir tanesi havanın, diğeri sıvının miktarını ayarlamak için. Havayı ne kadar verdiğinizin önemi yok fakat sıvıyı mümkün olan en kısık ayarında bile kullansam etkisi çok yüksek.

HTB1sxA3HpXXXXa0XpXXq6xXFXXX9.jpg

Evet mantıklı. Herhalde bor yağını da kendisi çekiyordur o kırmızı aparat? Yani bor yağı kabını daha yüksek bir yere koyup aşağı akmasını sağlamaya gerek yoktur?

youtube'daki videolarda da hep sizin yaptığınız gibi bor yağı püskürterek yapılıyor (mist cooling), ama ben bor yağının o bayat kokusundan o kadar bıkmıştım ki, sadece hava ile işi bitirmeyi umuyordum :(

O alet hava püskürtürken sıvıyı da kendisi çekiyor. Bu yüzden sıvı yerde olsa bile alet çok rahat çekebiliyor. Çekişi kuvvetli yani.

Bu arada, bildiğim kadarıyla mineral ve sentetik bor yağları var. Mineral olanlar çelikte pas yapıyor ve dediğiniz gibi kokuyor. Sentetik olanlar (en azından bendeki) hem pas yapmıyor hem de kokusu çok hafif.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Benim kullandığım shell dromus b. Blaser'in iyi olduğunu biliyorum. Sormuştum, ama çok kazıktı. Bir de varille satıyorlardı.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,161
Kullanıcılar
449,920
Son üye
Bafrali1655

Yeni konular

Geri