ceza yemiş miyiz

Sigorta akımı = 1,3 x In olarak alınır.Veya, kondansatör gücü x 2 olarak.
In, kondansatör akımı

Müsaade edilen 1,3 x In ise,gerisi projeyi çizenin ! sorumluluğunda demektir.Bu hesap,17 yıl-
dır ! sorunsuz çalışıyor .

Ekli dosyalar

• f8fcdd51f09f8bc_ek.pdf
    361.1 KB · Görüntüleme: 5
  • Kondansatör akımı 1,3.docx
    12 KB · Görüntüleme: 5
Son düzenleme:
Evet verilen bilgiyi onaylamakla beraber genişletip mesneti ile birlikte vereyim tam olsun.

XL2Qj7.jpg
gZj3D3.png

Kaynak: (Schineider)Alçak Gerilim Kompanzasyon Sistemlerinde Tasarım ve Ekipman Seçimi

ay sonuna yaklaşıyoruz. bugün osb den ölçmek için gelen arkadaşları yolladım 2 güne daha ihtiyacım var.
gelecek ay 2 kademe kondansatör grubunu küçültmekle başlayacağım. sorun çözülmeyecek. hücreden bilgi almadıkça (akım trafosundan) sorun çözülmeyecek.
sigorta
kontaktörüde buradan öğrenmiş oldum.
kondansatör etiketindeki bir değer yeni bir soru getirdi aklıma.
kondasatörü 3 şekilde gördüm;
  1. 400 v
  2. 440 v
  3. 480 v
bunların bu üçlü şekilde ayrı ayrı kullanım yeri var mıdır? 400 ün özel bir yeri 440 v özel bir yeri?
bir diğer soru
11 kadememizin hepsi 440 v ise
benim elimdeki 400 V
ya da
480 V kondansatör sisteme entegre edilebilir mi??
iyi geceler

ay sonuna yaklaşıyoruz. bugün osb den ölçmek için gelen arkadaşları yolladım 2 güne daha ihtiyacım var.
gelecek ay 2 kademe kondansatör grubunu küçültmekle başlayacağım. sorun çözülmeyecek. hücreden bilgi almadıkça (akım trafosundan) sorun çözülmeyecek.
sigorta
kontaktörüde buradan öğrenmiş oldum.
kondansatör etiketindeki bir değer yeni bir soru getirdi aklıma.
kondasatörü 3 şekilde gördüm;
  1. 400 v
  2. 440 v
  3. 480 v
bunların bu üçlü şekilde ayrı ayrı kullanım yeri var mıdır? 400 ün özel bir yeri 440 v özel bir yeri?
bir diğer soru
11 kadememizin hepsi 440 v ise
benim elimdeki 400 V
ya da
480 V kondansatör sisteme entegre edilebilir mi??
iyi geceler

Kondansatörde gerilim değerinin seçimi sürekli bara gerilimine bağlıdır. Bu bilgiyi bir çok yerde vermişimdir.
Kondansatörün patlamasına hasar görmesine neden olan 3 etmen vardır. Birisi ortam sıcaklığı diğeri sürekli bara gerilimi birdiğeride harmoniklerdir.
Bilmen gereken 2 önemli husus;
1-Sürekli bara gerilimi 450v olan yerde 400v kondansatör kullanılmaz ! Kondansatör gerilimi sürekli bara geriliminde olması gerekir.
2-Sürekli bara gerilimi üzerinde kondansatörler var ise bu kondansatörlerin sisteme olan kapasitif reaktif etkileri düşer. Bunun hesabınıda sitede defalarca verdim.
sürekli bara gerilimi 380v Kondansatör gerilimi 400v 10kVAr'lık grup;
Qc=(380²/400²)x10
Qc=9 kVAr

1kVAr nerde mi? Yandı bitti kül oldu :)

Söktüğüm 30 kvar sabit kademenin resmi

Ekli dosyalar

• 20151214_160742.jpg
    20151214_160742.jpg
    166.6 KB · Görüntüleme: 5

Forum istatistikleri

Konular
128,212