Trafonun gücü saatteki enerji tüketimini mi gösterir?

Glycerine

Üye
Merhaba arkadaşlar,
Bütçe hazırlığı için önümüzdeki yıl için en azından mertebe olarak enerji tüketim bedeli hesaplamam gerekiyor. Aslında bir bedel de hesaplamaya çalıştım fakat çok yüksek bulduğumdan şüpheye düştüm. Bazı parametreleri yanlış mı değerlendiriyorum yoksa gerçekten yüksek bedel mi çıkıyor, sizlerden teyit etmek istedim.
iki sorum olacak;
Birincisi 1000 kVA bir trafonun 800kW aktif güce sahip olduğunu düşünürsek, 1 saatteki tüketimi 800kwh anlamına mı gelmektedir?
İkincisi, Büyük bir makinamız bulunuyor, bu makina üzerinde 2 adet 1800 kVA 1 1600 kVA trafo bulunmaktadır. Bu trafoların 1 ay boyunca 7/24 tam yükte çalıştığını varsayarsak, ay sonu tahminen ne kadarlık bir fatura ile karşılaşacağım? (En son gelen faturamızdaki kwh bedeli 2,932178TL)

Saygılarımla,

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Merhaba arkadaşlar,
Bütçe hazırlığı için önümüzdeki yıl için en azından mertebe olarak enerji tüketim bedeli hesaplamam gerekiyor. Aslında bir bedel de hesaplamaya çalıştım fakat çok yüksek bulduğumdan şüpheye düştüm. Bazı parametreleri yanlış mı değerlendiriyorum yoksa gerçekten yüksek bedel mi çıkıyor, sizlerden teyit etmek istedim.
iki sorum olacak;
Birincisi 1000 kVA bir trafonun 800kW aktif güce sahip olduğunu düşünürsek, 1 saatteki tüketimi 800kwh anlamına mı gelmektedir?
İkincisi, Büyük bir makinamız bulunuyor, bu makina üzerinde 2 adet 1800 kVA 1 1600 kVA trafo bulunmaktadır. Bu trafoların 1 ay boyunca 7/24 tam yükte çalıştığını varsayarsak, ay sonu tahminen ne kadarlık bir fatura ile karşılaşacağım? (En son gelen faturamızdaki kwh bedeli 2,932178TL)

Saygılarımla,

Trafo gücü üzerinden hesap yaparsanız hesabınız yanlış olur. Aylık tüketimleri kıyaslayarak ortalama kW/h olarak daha mantıklıdır. Trafolar yağlı ve hermetik olanlar boşta aktif gücünün yüzde 0.15'i kadar enerji tüketir, yüklenme de ise yaklaşık yüzde biri kadar ekstra güç tüketir. Yani 1600 Kva trafo tam yükte 16kwh enerji tüketir ek olarak bunun yanında reaktif tüketimi de olur buda tam yükte yüzde 5-6 civarı dir. Özetle sisteminizdeki toplam Trafo gücü kadar enerji tüketir demek yanlış olur bu tamamen yük durumuna bağlı bir durumdur. Bu değer yüzde 10 da olabilir yüzde 90 da olabilir. Bunu fatura örneğinden toplam kwh tüketimi 720 ye bölerek bulabiliriz buda bize ortalama kilowatt/saat tüketimi verir.

Bu tesis ölçümü OG den olmalı.Geçmiş
aylara ait tüketim faturaları varsa,oradaki
tüketim rakamlarından yararlanmanız doğru sonuç verir." Tam yük " tabiri,yanlış
sonuca götürebilir.

Bu tesis ölçümü OG den olmalı.Geçmiş
aylara ait tüketim faturaları varsa,oradaki
tüketim rakamlarından yararlanmanız doğru sonuç verir." Tam yük " tabiri,yanlış
sonuca götürebilir.
Öncelikle teşekkür ederim. Ölçüm OG'den yapılacak fakat henüz tesisi devreye almadık yaklaşık 1 ay kadar daha sürecek. Bütçe hazırlığı ise acil olunca :) Böyle bir yola başvurabilir miyiz acaba diye düşündüm.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri