Trafo kaybi bedeli tuketimden yuksek

Kerem A

Üye
Öncelikle merhaba özel trafoyla tek terimli tek zamanli tarımsal faaliyetler og tip3 abonesiyiz. Her ay faturaya oranladigimizda yüksek miktarda trafo kaybi ödüyoruz. Eger yanlis hatirlamiyorsam16kw bakır bir trafomuz var bu ayki faturamiz

ENERJİ TÜKETİM BEDELİ
146,950kw tuketim 277,42Tl
TRAFO KAYBI
165,600 kw tuketim 312.64TL
ENDÜKTİF 41,605kw 51.49TL
ELEKTRİK TÜK. VER.20.03tTL
Yani 277TL elektrik tüketimine 312 TL trafo kaybım var bunu nasıl onleyebilirim veya azaltabilirim.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Özel bilgilerinizi maskeleyerek faturanızın görselini paylaşabilir misiniz?

Verdiğiniz bilgiler,fatura görselini görünce anlamlanacak. Trafo kaybı miktarını ancak trafoyu daha küçük bir trafo ile değiştirmek ile mümkündür. Size yeterli olan güç belirlenip, o değere yakın standart bir trafo gücü seçilebilir. Ama zaten trafo gücü uygun seçilmiş ise yapacak pek bir şey kalmıyor. Mümkün ise AG den abone olmak veya tüketimi artıracak komşu vs. Bulmak...

Verdiğiniz bilgiler,fatura görselini görünce anlamlanacak. Trafo kaybı miktarını ancak trafoyu daha küçük bir trafo ile değiştirmek ile mümkündür. Size yeterli olan güç belirlenip, o değere yakın standart bir trafo gücü seçilebilir. Ama zaten trafo gücü uygun seçilmiş ise yapacak pek bir şey kalmıyor. Mümkün ise AG den abone olmak veya tüketimi artıracak komşu vs. Bulmak...
Yanlış hesaplamıyorsam günlük 5kwh tüketim çıkıyor ortalama . Alternatif enerji kaynakları düşünülemez mi acaba?

Muhtemelen alternatif kaynaklar işletmecilik açısından daha ucuza gelecektir . Düşük tüketimli trafo müşterilerinin trafo kaybı dışında ,işletme sorumluluğu, sigorta atması gibi bir dizi daha fazladan işletme giderleri oluyor.

Trafo kaybı,aktif tüketimin % 3,5 u ola -
rak faturalanıyor olsa gerektir.Kulla-
nılmıyor ise, protokol tutulup,seksi-
yonerin indirilmesi gerekirdi. Madde 6 !

Ekli dosyalar

• EPDK YENİ TRAFO KAYIPLARI.png
    EPDK YENİ TRAFO KAYIPLARI.png
    48 KB · Görüntüleme: 33
  • PERAKENDE USUL ESAS.doc
    73 KB · Görüntüleme: 7
Son düzenleme:
Fatura bu şekilde, sulamada kullanıldığından mevsime göre tüketimin arttığı ve azaldığı zamanlar oluyor

Ekli dosyalar

• Adsız.png
    Adsız.png
    127.7 KB · Görüntüleme: 36
Öncelikle merhaba özel trafoyla tek terimli tek zamanli tarımsal faaliyetler og tip3 abonesiyiz. Her ay faturaya oranladigimizda yüksek miktarda trafo kaybi ödüyoruz. Eger yanlis hatirlamiyorsam16kw bakır bir trafomuz var bu ayki faturamiz

ENERJİ TÜKETİM BEDELİ
146,950kw tuketim 277,42Tl
TRAFO KAYBI
165,600 kw tuketim 312.64TL
ENDÜKTİF 41,605kw 51.49TL
ELEKTRİK TÜK. VER.20.03tTL
Yani 277TL elektrik tüketimine 312 TL trafo kaybım var bunu nasıl onleyebilirim veya azaltabilirim.

Yüzde 28 den ceza yemişsiniz, ilgili dağıtım şirketine başvurup trafonun enerjisini kestirebilirsiniz eğer tüketim olmayacaksa yada ihtiyaç yoksa burada uygulama böyle uzun süreli kullanımı olmayan aboneler dilekçe verip enerjiyi kestiriyorlar. Diğer türlü hiç yük olmasa bile trafoda enerji olduğu sürece yaklaşık yüzde 0,15 aktif yüzde 1 i kadar da reaktif tüketmeye devam eder yağlı trafolar.

Enerjili kalması zorunlu ise yük az ise ihtiyacı kadar sabit gurup kondansatör sorunu çözer.

Son düzenleme:

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,962
Son üye
Emrullah t

Yeni konular

Geri