ceza yardım

borakaan

Üye
Arkadaşlar merhaba yeni kurulmakta olan bir işletmede işe başladım.İşletmede
400kva bir trafo var ve beluk blr-mc 12 marka bir rkr, röleye 600/5A class 0,5 akım trafosu bağlı.Ve çekilen akımda daha henüz makinalar gelmediği için 3amper ile 25 amper arasında gidip geliyor sistemde bir adet fan bir adet kompresör ve aydınlatma ile pcler var.Ben işe girdiğimde kompanzasyon komple kapalıydı aybaşında TEDAŞ değerleri aldığında cezaya girildiğini (%89)gördük ve kompanzasyonu açtık.Fakat yinede istenen değere getiremedim şu an sistem %38 reaktif,%15 kapasitif gibi.Sistemin trafo çıkışında sabit kondansatör yok ve işletme 16 saat çalışıyor.Reaktif kontrol rölesi 12 kademe ve bunların 6 tanesine kondansatör bağlıydı ve bunlar 10 kvar lıkgruplardı.Bunları 2,5-2,5-5-7,5-10,10 kvar hale getirdim.Röle bağlantılarını inceledim röle tek akım trafolu 1.faz akım trafosu, 2.ve 3.faz besleme olarak bağlı.Akım trafosu uçlarını ters çevirdiğimde hiç bir grup çekmiyorken akım Ic gösteriyor ve eksiltme istiyor.Kısmetse 2 ay içinde makinaları devreye alıcaz bu problemler hallolacak ama şu an bizim içn sıkıntı.Bu arada yeni bir elektrikçi değilim ama böyle bir ilk defa başıma geliyor sonuçta bu işle başlı başına hiç uğraşmadım acil olarak yardımlarınızı ve önerilerinizi bekliyorum.Herkese kolay gelsin.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Sayacınız AG tarafında ise sabit gruba gerek yok, kademeleri küçültmüşsünüz bu bir yere kadar işe yaramış görünüyor. Sıkıntınız şu anda fazlardaki dengesiz yüklemeler olmalı, monofaze kademeler katmanız gerekir, buda o röleyle olmaz üç akım trafosundan ölçüm alan ve monofaze kondansatör devreye alan bir röle ile değişmeniz yada EKM 22,5 ile tamamı monofaze ve hassas düzeltme yapan cihazımızı kullanmanız kesin çözüm sağlayacaktır.

Forum istatistikleri

Konular
128,214
Kullanıcılar
449,995
Son üye
osmanguney15

Yeni konular

Geri