% 280 indüktif nasıl olabilir ?

oguzt1974

Üye
Arkadaşlar, sayın ustalarım,
bir işletmenin sayacı %280 indüktif yazıyor kondansatör kademelerinin 10 tanesi devrede ve cosfi olarak beyinde 0,99 görülüyor.
Bu nasıl olabilir yorumlarınızı rica ediyorum.
Acaba sayaç bağlantılarında bir hata (mesela faza ait akım bilgisi R fazından, gerilim bilgisi S fazından alıyor olması gibi) bir durum olabilir mi ? böyle bir bağlantı karışıklığı yukarıdaki sorunu doğurabilir mi?
Bu trafonun gücü 1600 kva ve kapasitenin tamamına yakını devrede ve tamamen 3 fazlı ac motorlardan oluşuyor.
Bu fabrikanın yukarıdaki gibi 1600 kva gücünde toplam 4 adet trafosu var ve resmi sayaç ana ortak giriş O.G. den ölçüm yaptğı için ceza gelmiyor. resmi sayaç dört trafonun ve dört kompanzasyonun bileşke sini ölçtüğü için indüktif %19 geliyor

Ancak merak ettiğim bir işletmede tamamen 3 fazlı ac motorlar çalışsa ve hiç kompanzasyon kullanılmasa indüktif acaba % kaç gelir ?
Benim kanaatimce en başta sözünü ettiğim trafoda, kompanzasyon yetersiz gelse bile üzerindeki ara sayaçta %250-300 ind. gibi afaki bir oran gelmesi imkansızzz.
Bu durum sanırım ara sayacın bağlantılarındaki hata ile ilgili...
Ne dersiniz. Değerli yorumlarınızı bekliyorum.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Arkadaşlar, sayın ustalarım,
bir işletmenin sayacı %280 indüktif yazıyor kondansatör kademelerinin 10 tanesi devrede ve cosfi olarak beyinde 0,99 görülüyor.
Bu nasıl olabilir yorumlarınızı rica ediyorum.
Acaba sayaç bağlantılarında bir hata (mesela faza ait akım bilgisi R fazından, gerilim bilgisi S fazından alıyor olması gibi) bir durum olabilir mi ? böyle bir bağlantı karışıklığı yukarıdaki sorunu doğurabilir mi?
Bu trafonun gücü 1600 kva ve kapasitenin tamamına yakını devrede ve tamamen 3 fazlı ac motorlardan oluşuyor.
Bu fabrikanın yukarıdaki gibi 1600 kva gücünde toplam 4 adet trafosu var ve resmi sayaç ana ortak giriş O.G. den ölçüm yaptğı için ceza gelmiyor. resmi sayaç dört trafonun ve dört kompanzasyonun bileşke sini ölçtüğü için indüktif %19 geliyor

Ancak merak ettiğim bir işletmede tamamen 3 fazlı ac motorlar çalışsa ve hiç kompanzasyon kullanılmasa indüktif acaba % kaç gelir ?
Benim kanaatimce en başta sözünü ettiğim trafoda, kompanzasyon yetersiz gelse bile üzerindeki ara sayaçta %250-300 ind. gibi afaki bir oran gelmesi imkansızzz.
Bu durum sanırım ara sayacın bağlantılarındaki hata ile ilgili...
Ne dersiniz. Değerli yorumlarınızı bekliyorum.

Niye imkansız olsun % 400-500 gibi rakamları çok gördüm.Şimdi mantık hatasına düştüğünüzü düşünüyorum şimdi bir tesis o.g den ölçüm alıyorsa ölçtüğü değerler hem reaktif hem aktif hemde trafo kayıplarıdır.Sizin sekonder tarafta yağtığınız ölçüm sadece yükün reaktifidir.Yani içinde kayıplar yüklenmeden kaynaklanan endüktif değerler yoktur.Bu nedenle röle cosinüsü 1 olsa dahi cezalı fatura çıkar yada endüktif yüksek çıkar.

Bahsini ettiğiniz tesiste 4 adet 1600 kva trafo tam yüke yakın çalışıyorsa saatte 385 kvar/saat reaktif üretir ve bu değer hiçte düşük bir değer değildir.Eğer 4 trafonun değeri %19 da yani ceza sınırında ise ölçümü yapan ana sayaçtaki cosinüs 0,982 olmalıdır.Kompanzasyondan alacağınız cosinüs değeri burada geçerli değildir çünkü dağıtım şirketi ana sayacınızı baz alacaktır faturalandırma yaparken.Hatta şunuda söyleyeyim cosinüs değerinin tesis boşta iken 0,12 olduğunu çok gördüm buda % 826'ya tekabül eder.

Motorların ortalama cosinüsü değişken olmakla beraber 0,80 civarıdır.Buda %74 reaktif demektir.Kompanzasyon yapmazsanız ve motorlarınızdan dolayı yiyeceğiniz ceza %74 endüktif olur. Kompanzasyon olmayan tesislerde minimum % 50 den ceza gelir özetle %100 -%200 gibi rakamlar çok mümkün olabilen değerlerdir.Burada yapmanız gereken trafo yüklenme değerlerine göre sabit gurup kondansatörleri eklemeniz gerekir ve bunu da kompanzasyon dan önce yapmanız gerekir.

Emodiyatör ilginize şükranlarımı sunarım.
bizim 4 tane 1600 kva dan
birincisi % 2 ind.
ikincisi % 80 ind.
üçüncüsü % 120 ind.
dördüncüsü de %290 ind.
olarak çalışıyorlar.
O.G. den ölçüm yapan ana resmi sayacımız da % 19 ind. olarak çalışıyor.
Bu trafoların kapasitelerinin tamamına yakını devrede ve beyin üzerinden cosfi 0,99-0,98 görüyoruz.
Bu durumda %2 ile çalışan trafo diğerlerini de dengeleyerek ana bileşke sayaçta %19 ile durumu kurtarıyor diye düşünüyor idim..
Trafoların hiçbirinde sabit grup kondansatör yok diye biliyorum.
Eğer koyacaksak ki bu bizim için çok zor bu kondansatörün gücünü nasıl belirleyeceğiz ? ayrıca sanırım sabit kondansatörü beyinin ölçüm aldığı akım trafosundan önce koymalıyız ??

Kesin olan bildiğim şu ki sağlıklı bir çalışma için her trafo ceza sınırı olan %20 aşmadan çalışmalı öyle değilmi?
Bu durumda bunu temin etmek için yapmam gerekeni bi daha özetler misiniz indüktifin yüksek olduğu kompanzasyonlar kondansatör grupları mı ilave edeyim. ???

ilginiz için teşekkürler...

Emodiyatör ilginize şükranlarımı sunarım.
bizim 4 tane 1600 kva dan
birincisi % 2 ind.
ikincisi % 80 ind.
üçüncüsü % 120 ind.
dördüncüsü de %290 ind.
olarak çalışıyorlar.
O.G. den ölçüm yapan ana resmi sayacımız da % 19 ind. olarak çalışıyor.
Bu trafoların kapasitelerinin tamamına yakını devrede ve beyin üzerinden cosfi 0,99-0,98 görüyoruz.
Bu durumda %2 ile çalışan trafo diğerlerini de dengeleyerek ana bileşke sayaçta %19 ile durumu kurtarıyor diye düşünüyor idim..
Trafoların hiçbirinde sabit grup kondansatör yok diye biliyorum.
Eğer koyacaksak ki bu bizim için çok zor bu kondansatörün gücünü nasıl belirleyeceğiz ? ayrıca sanırım sabit kondansatörü beyinin ölçüm aldığı akım trafosundan önce koymalıyız ??

Kesin olan bildiğim şu ki sağlıklı bir çalışma için her trafo ceza sınırı olan %20 aşmadan çalışmalı öyle değilmi?
Bu durumda bunu temin etmek için yapmam gerekeni bi daha özetler misiniz indüktifin yüksek olduğu kompanzasyonlar kondansatör grupları mı ilave edeyim. ???

ilginiz için teşekkürler...

Trafoların yüklenme oranlarını ilk önce bulunuz.Yani üzerlerinde kaç kva yük var ayrı ayrı olarak.Ben 1600 kva trafoda % 6 sı kadar kondansatör koyuyorum tam yükte buda 96 kvar eder.Siz şöyle yapın her trafodan çekilen ortalama gücü tespit edin bunun % 6 sını alın sabit gurubu böyle belirleyin

örnek TR1 = 1600 kva = 96 kvar yüklenme % 100

TR2 = 1600 kva = 67 kvar yüklenme % 70

TR3 = 1600 kva = 38 kvar yüklenme % 40

TR4 = 1600 kva = 24 kvar yüklenme %25

Rakamları örnek olarak verdim siz ölçüm yaparak yüklenme durumunu bulacaksınız.Bunları uyguladıktan sonra endeks değerlerinizi tekrar kontrol edin muhtemelen problem düzelecektir.Ceza sınırınız % 20 yi aşmamalı ve bağlantıları akım trafosundan önce yapmanız gerekir.(kompanzasyon akım trafosu)

Kondansatörler kompanzasyonla aynı panoda olabilir fakat bağlantıları akım trafosundan önce olmalıdır.

Anladığım kadarıyla verdiğiniz örnekteki gibi sabit kondansatör koymakla O.G. den ölçüm yapan resmi bileşke sayacın ölçtüğü %19 indüktif değeri düşürmüş olacağız ...
Ancak bu işlemin, sekonder lerdeki ara sayaçların ölçtüğü %290 lardaki indüktif oranlarına bir etkisi olmayacak. Zaten sabit kondansatörü sekonderdeki ara sayaç ve kompanazsyon akım trafolarından önce koyduğumuz için sayaç sabit kondansatörümüzü göremeyecek.
Hem de yanlış anlamıyorsam diyorsunuz ki %290 indüktif gördüğümüzde sayaçlarda veya bağlantılarında sorun aramamıza gerek yok bu değerler normal olabilir...
Sekonderlerde bulunanan ara sayaçların ölçtüğü %290 indüktif değerlerini düşürmek için de kompanzasyonlardaki kademe grup güçlerini kvar olarak artıracağız yada yeni kademeler ilave edeceğiz öyle değil mi???

saygılarımla...

Anladığım kadarıyla verdiğiniz örnekteki gibi sabit kondansatör koymakla O.G. den ölçüm yapan resmi bileşke sayacın ölçtüğü %19 indüktif değeri düşürmüş olacağız ...
Ancak bu işlemin, sekonder lerdeki ara sayaçların ölçtüğü %290 lardaki indüktif oranlarına bir etkisi olmayacak. Zaten sabit kondansatörü sekonderdeki ara sayaç ve kompanazsyon akım trafolarından önce koyduğumuz için sayaç sabit kondansatörümüzü göremeyecek.
Hem de yanlış anlamıyorsam diyorsunuz ki %290 indüktif gördüğümüzde sayaçlarda veya bağlantılarında sorun aramamıza gerek yok bu değerler normal olabilir...
Sekonderlerde bulunanan ara sayaçların ölçtüğü %290 indüktif değerlerini düşürmek için de kompanzasyonlardaki kademe grup güçlerini kvar olarak artıracağız yada yeni kademeler ilave edeceğiz öyle değil mi???

saygılarımla...

Aslinda hem Primer hem sekonder tarafinda enduktif düşmüş olacak sizin süzme sayaclarin akim trafosundan önceye bağlanacağı için sabit kondansatorden kaynakli enduktif düşüşü algilamayacaktir dogal olarak fakat sistem kompanzanze edilmis olacaktır.Bunu şöyle düzeltebilirsiniz süzme sayaclarin algilamasini isterseniz bağlantı noktasini sayacin akım trafosundan sonraya fakat kompanzasyonun akim trafosundan önceye alirsiniz yani birinde onceye digerinde sonraya alirsaniz sayactan eskisi gibi takip edebilirsiniz.Panolardaki mevcut guruplar yeterli ise müdahale etmenize gerek yok yer tasarrufu açısından soylemistim sabit gurubu aynı panoya koyabilirsiniz diye yoksa kompanzasyon panosuyla işiniz yok sadece ana baradan 3 faz alip sabit guruba baglayacaksiniz tabi bunuda rölenin gormeyecegi şekilde akım trafosundan önce yapacaksınız.Toplamda hem Primer hemde sekonder tarafta degerler tutmus olacak

Son düzenleme:
Sayaca giren fazin birinin olmamasi(sigorta atmasi vs) kapasitife sokar.

Diger aciklamalari arkadaslar yapmis zaten.

Sistemde herseyin saglam ise(sigorta, kontaktor,kondanstor...) roleninde ayarlari dogru ise kompanzasyon rolesi uzerinde yogunlasman gerekli.

Trafoların bir endüktif tüketimi vardır o.g. abomelerinden bu tüketimi kompanze etsin diye sayaç bağlantılarından önce olmak üzere sabit kondansatör bağlamalarını ister elektrik dağıtım şirketleri bu sabit kondansatörler sizin girişteki fatura gelen sayacınızdaki %19 olan endüktif oranını düşürür %290 endüktif yazan sayaç in kompanzasyonundaki kondansatör led sağlam mı?Bunları kontrol ettiniz mi?Kondansatör lerin ömrü vardır ve ömrü tükenince görevini yapamaz bunları kontrol edin eğer sağlamsa kondansatör güçlerini ve kademe sayısını arttırmanız gerekiyor.

Oluyormuş kardeşim sayaç gerçekten %280 indütif ölçüyor
Ve sebabi de harmonik miş...

Forum istatistikleri

Konular
128,189
Kullanıcılar
449,957
Son üye
sezercakmak

Yeni konular

Geri