bunu lazeri Almayı planlıyorum

grup elektronikle görüştüm adamlar al spinleye tak diyolar ama fiyat beni zorluyor

bende bin küsür dolara satsam al tak derim elbette :D

yahu co2 tüplü aynalı sistemlere niye bakmıyorsun ? daha ucuz olacağı kesin

hocam kızma işte bakabilmek için bilene danışmaya çalışıyorum ya burda daha önce denemiş birileri vardır diye konu açtım karbon lazer satanı bulamadım kaşe makinesinede pek güvenemiyorum işi sadece plaztiği 1mm oyan makine kesim yapacagına inanmakta güçlük çekiyorum

ilğiniz için tşk ederim

Videodaki arkadaş ne kesiyor çok merak ettim. Hem uçak iskeletine benziyor hem de benzemiyor. :)

Makine başarılı bu arada. En azından ahşap için. Metalde aynı işi becerebilir mi?

2mm lik ince balsa denilen hafif tahta parçaları
model uçak yapımında tercih ediliyor hafif oldukları için.

co2 olan daha mantikli kesim kapasitesi daha yuksek fiyati daha uygun olur. Ancak onun dezavantaji ayar istemesi , montaj zorlugu , co2 tupu istemesi , bunun disinda ortamin iyi havalandirilmasi gibi zorluklari oluyor.

Metal kesim icin ciddi yuksek wattlar gerekiyor ( 1000W ve uzeri gibi ) onlarda sadece endustriyel sistemlerde var.

Merhaba Sayın TFK,
Lazer sektöründe 2 yıl çalışmış biri olarak deneyimlerime dayanarak şunları söyleyebilirim:
Lazer makinesi markalama yada kesim olarak kullanılabildiği gibi eskitme ve çizim amaçlıda kullanılabilir. Burada önemli olan ne yapmak istediğine karar vermektir. Örneğin metallerle işlem yapacaksanız tercihiniz kesinlikle fiber yada yag lazer olmalı. Deri, ahşap, kauçuk vs.. ile işlem yapacaksanız CO2 lazeri tercih etmelisiniz. Tabi kullanım şekline görede gücü ve makine tipini seçebilirsiniz. Daha detaylı görüşmek isterseniz arayabilirsiniz. Size deneyimlerim ile yardımcı olabilirim. 0530 957 73 10

ARN hocam sakincasi yok ise diger arkadaslar ilede paylasmak icin buradan sorayim.

Gordugum kadar ile bizim mekanigini yaptiginiz yada sahip oldugumuz sistemleri lazer kesiciye cevirmek icin co2 tuplerden almamiz gerekiyor.

yine anladigim kadari ile

co2 tup
guc kaynagi ( ne ozelligi var bilmiyorum smps bir kaynak yeterli olmaz mi )
tup tutucu
sogutucu su sistemi
kuru hava yada azat tupu
kesici kafa
kafaya yonlendirme icin optikler

bu malzemelere ihtiyacimiz olur.

Burada henuz aydinlatamadigim buni bizim kontrol sistemimize nasilbaglayacagimiz. TTL mi calisir sadece ac kapamidir yoksa pwm' ile farkli bir sekilde mi kontrol edilir bunu guc kaynagi dedikleri unitemi saglar

Diger nokta ise marka vs farklarindan dolayi kac watt'in ne kadari kesebilecegi. Anladigim kadari ile ornegin 60w 3'mm normal kesebilirken ( sanirim kesim kenarlari sirasinda malzemede bir deformasyon oluyor bunun kabul edilebilir sinirlarda oldugu bir hiz var buna normal hiz diyelim )
10mm'ide daha yavasda olsa kesebiliyor ancak bu durumda kenarlarda daha belirgin bozulma olabiliyor.

Synrad Laser Cutter Calculator ile yaptigim hesaplama ile 100w 12.5mm ahsabi 11inch/min hiz ile kesebiliyor. Burada 240w 27inch/min 6.8inch/min hiz ile kesebiliyor.

Forum istatistikleri

Konular
128,224
Kullanıcılar
450,015
Son üye
teknik eğitim

Yeni konular

Geri