BU durum normal mi ??

veli dayı

Üye
az önce birşey fark ettim resimdeki gibi laptop adaptörümün soketin ucuna kontrol kalemi ile dokununca ışık yandı sizce bu durum nomal mi ?
oturduğumuz bina eski 45- 50 senelik bina akım korumalı prizim mevcut ama topraklama tam anlamıyla mevcut değil...
ne yapmak lazım ???

Ekli dosyalar

• 20201110_150708.jpg
    20201110_150708.jpg
    294.2 KB · Görüntüleme: 24
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
adaptörü prize ters yönde takıp kontrol ettinizmi.

Bazı adaptörlerde çıkış ile giriş arasında ufak bir mercimek kondansatör bulunur. kontrol tornavidası bu kapasitörden geçen akım sebebiyle ikaz veriyor olabilir.

Bazı adaptörlerde çıkış ile giriş arasında ufak bir mercimek kondansatör bulunur. kontrol tornavidası bu kapasitörden geçen akım sebebiyle ikaz veriyor olabilir.

ne yapacaz peki ???? laptopa zarar verecek bir durum olur mu ?? laptop benim ekmek teknem...

kontrol kalemiyle toprak hattında bile elektrik görürsün,statik elektrik olan nerdeyse her yerde yanar ikaz verir.en sağlıklı sonucu varsa ölçü aleti ile yoksa akkor flamanlı uygun voltajdaki bir lamba ile test edebilirsiniz. biz ustalarımızdan böyle gördük, işin kötüsü evde bir şey sökeyim desem var olan kontrol kalemini bile bulamıyorum ben :)

kontrol kalemiyle toprak hattında bile elektrik görürsün,statik elektrik olan nerdeyse her yerde yanar ikaz verir.en sağlıklı sonucu varsa ölçü aleti ile yoksa akkor flamanlı uygun voltajdaki bir lamba ile test edebilirsiniz. biz ustalarımızdan böyle gördük, işin kötüsü evde bir şey sökeyim desem var olan kontrol kalemini bile bulamıyorum ben :)

avometre var bende bununla hangi kademe de nasıl ölçüm yaparım ???

ac modunda şebekeyi, dc modunda adaptör pil gibileri ölçeriz. yarım puanlık oynamaları çok fazla dikkate almayız bu durumlarda

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri