bu arıza neden kaynaklanır?

arkadaşim kondansator devreye baglamak gerilimi yukseltır tabı kısmı olarak regulede yapacaktır.enduktıf devreler reaktif cekerler kondansator reaktıfı onlemek ve sistemin omık olarak calışmasını saglar.

benim aklımada aynen senin dediğin gibi geliyor.tekrar arıza yaparsa fazların yerlerini değiştireceğim.olmazsa tek fazı güçlendirecek bir yol bulacağım.ama ikinci bir sorum daha vardı.kondansatörle fazlar regüle edilebilir mi?bu konuda fikri olan var mı?

regüle etmez ama bir miktar gerilimi artırır.Regüle diyebilmemiz için giriş düşük te olsa, yüksek te olsa, çıkışı sabit tutması gerekir.
Fazların yerini değiştirirseniz motorlardan birisi ters dönebilir.Arıza esnasında kumanda devresi voltajını ölçün.Belki de güç kaynağında sorun vardır.Cihazı bilmiyorum ama , bazı güç kaynaklarında gerilim pot ile ayarlanabiliryor( genelde 5v kısmı ayarlanıyor) ya da normal güç kaynağı ise yani smps değilse , doğrultmaçtan sonraki kondansatör eskimiş olabilir.

hocam ,kendı çapımda kendıme gore elektrıkten ve elektronıkten anlamaktayım , bu arıza ıle jakarlı kumas dokuma makınalarında karşılaştım, fakat arızayı çozemedım,sanayıde voltaj duşumlerımden kaynaklanıyormuş ,UPS koydurmuşlar bır sure sonra yıne aynı arızayı gostermış .Yetkılı servısle goruştugumde ıse tamamen elektrık voltaj duşumunden kaynaklanıyormuş , ınşallah yardımıcı olabılmısımdır.

benim aklımada aynen senin dediğin gibi geliyor.tekrar arıza yaparsa fazların yerlerini değiştireceğim.olmazsa tek fazı güçlendirecek bir yol bulacağım.ama ikinci bir sorum daha vardı.kondansatörle fazlar regüle edilebilir mi?bu konuda fikri olan var mı?

Kondansatörün bağlanış şekline göre değişir. Eğer seri bağlanmışsa sinüs dalgayı bozar ancak ölçtüğünüz gerilim değerini de yüksek gösterir. Ancak bu doğru bir uygulama değildir tabii ki.

Diğer arıza konusunda m-usta-fa arkadaşımızın dediğine katılıyorum. Her rölenin bir çalışma gerilimi vardır. Ya çalışır ya da çalışmaz. Bir de arada kalan gerilim değeri vardır, o durumda bazen çalışır bazen çalışmaz.

1. çalışırken 2. çalışmıyor diyorsunuz; bu durumda o rölede ya gerilim düşümü var ya da kararsız çalışma modunda bir gerilim geliyor olabilir. Bunu şöyle anlarsınız,

önce 2. makineyi sonra 1. makineyi çalıştırın. Durumu gözleyin. daha sonra da 1. makine ile 2. makinen kartlarını değiştirin. Sırayla makineleri çalıştırın. Bu şekilde daha sağlıklı bir çözüme kavuşabiirsiniz diye düşünüyorum...

TAbii ne olursa olsun makine başında olmayınca uzaktan gazel okumak kolay. Yazdıklarım sadece benim yorumum.

hocam ,kendı çapımda kendıme gore elektrıkten ve elektronıkten anlamaktayım , bu arıza ıle jakarlı kumas dokuma makınalarında karşılaştım, fakat arızayı çozemedım,sanayıde voltaj duşumlerımden kaynaklanıyormuş ,UPS koydurmuşlar bır sure sonra yıne aynı arızayı gostermış .Yetkılı servısle goruştugumde ıse tamamen elektrık voltaj duşumunden kaynaklanıyormuş , ınşallah yardımıcı olabılmısımdır.

cevaplar için çok teşekkür ederim.benimde tahmin ettiğim şeyler ama ups de bu arızaya çare olmuyorsa sanırım güç kaynağıyla alakalı bir sorun gibi geldi bana.

UPS gerilimi sabit gereken voltajda tutar.UPS ile sorun çözülmüyorsa,
a- UPS bozuktur( kötüdür, gerilimi 380 voltta tutamıyordur v.s.)
b- sorun gerilim ile alakalı değildir.

Ayrıca , sevgili teknik servislerimiz , şunları söylemekten , özel zevk duyarlar.
1-Abi voltajdan
2-Topraklama yok/ kötü

Ne hikmettir anlamadım, bunu söylemeyi o kadar çok seviyorlar ki.Ben de sinir oluyorum.Ben diyorum ki , topraklamayı bizzat kendim , bu hatta özel olarak çektim , şu kadar kazık kullandım , pabuçları şöyle bağladım.Hala bana topraktan diyor.Topraktan olmadığını ıspatladıktan sonra , cihazının bozuk olabileceğini düşünüp , baktı ve cihaz bozuk çıktı.

Sayın c.berkan , güç kaynaklarını trampa edin o zaman.Ama gerek var mı, bence yok.Arıza olduğu zaman , güç kaynaklarının giriş ve çıkış gerilimlerini ölçmek , size fikir verecektir.

Bence arıza elektrikten yani elektrik düşük ya da faz sırası değişmesi gerekiyor.Röleyle ilgili olarak bir arıza benim de başıma gelmişti röle hata veriyordu önce röleden şüphelendim. Elektriği ölçtüm gerilim de normaldi.Faz sırasını değiştirdim düzeldi.aynı sorunla karsı karsıya olabilirsiniz.
kolay gelsin.

Forum istatistikleri

Konular
128,311
Kullanıcılar
450,147
Son üye
19877234180

Yeni konular

Geri