Ariston AB846TX Çamaşır Makinası-Kazan dönmüyor

Vacip DENİZ

Paylaşımcı üye
Herkese iyi akşamlar,

Ariston AB846TX model çamaşır makinamız var. Bugün arıza başgösterdi, bütün programlar çalışıyor, sau alıyor, su boşaltıyor, ısıtıyor fakat kazanda hiç hareket yok. Motorun kömürlerinde bi problem yok, kablo-soket bağlantıları sağlam. Geçmişte de (5-6 yıl önce) aynı arıza olmuş makinenin içindeki kazan motoruna kontrol eden kart değiştirilmiş. Yeni karttaki dirençlerden 1 tanesinin ayağında ısınmadan dolayı kararma mevcut, gözle görünen başka bir arıza yok. Makineyi çalıştırınca karttaki rölelerde çıt çıt sesler geliyor, bu esnada yavaşça tamburu çevirince motordan kıvılcım-şerare çıktığını gördüm, kömürler sağlam.
Resimleri ekliyorum, Eğer arıza kartta ise hangi parçada olabilir, ya da tecrübeli ustalarda olası arıza-arızalar hakkında yardım istiyorum. Birde kondansatör var bu şekilde bir kondansatör daha önce hiç görmedim, resmi mevcut, o da arızalı olabilir mi?

Not: Daha önceden aynı arızadan dolayı açılmış konular mevcuttu ancak hem tarihi çok eskiydi hemde hiçbirinde resim yoktu, bu sebeple yeni bir konu açarak soruyu sorma gereği duydum.

Resimler;

Malum kart

A1d2sız.jpg
Motor genel görünüş+1. Fırça
A11d2sız.jpg
2. Fırça
A1112sız.jpg
Kondansatör
A41112sız.jpg
Motor devir ayarlayıcı kart
Ad2sız.jpg

Adsız.jpg

Yeni Bit Eşlem Resmi.jpg

Mator kolektorunu ince zimpara ile temizle..Temazsizliq ola bilir.Birde komurlerin uzunlugu nekadar

Herkese iyi akşamlar,

Ariston AB846TX model çamaşır makinamız var. Bugün arıza başgösterdi, bütün programlar çalışıyor, sau alıyor, su boşaltıyor, ısıtıyor fakat kazanda hiç hareket yok. Motorun kömürlerinde bi problem yok, kablo-soket bağlantıları sağlam. Geçmişte de (5-6 yıl önce) aynı arıza olmuş makinenin içindeki kazan motoruna kontrol eden kart değiştirilmiş. Yeni karttaki dirençlerden 1 tanesinin ayağında ısınmadan dolayı kararma mevcut, gözle görünen başka bir arıza yok. Makineyi çalıştırınca karttaki rölelerde çıt çıt sesler geliyor, bu esnada yavaşça tamburu çevirince motordan kıvılcım-şerare çıktığını gördüm, kömürler sağlam.
Resimleri ekliyorum, Eğer arıza kartta ise hangi parçada olabilir, ya da tecrübeli ustalarda olası arıza-arızalar hakkında yardım istiyorum. Birde kondansatör var bu şekilde bir kondansatör daha önce hiç görmedim, resmi mevcut, o da arızalı olabilir mi?

Not: Daha önceden aynı arızadan dolayı açılmış konular mevcuttu ancak hem tarihi çok eskiydi hemde hiçbirinde resim yoktu, bu sebeple yeni bir konu açarak soruyu sorma gereği duydum.

Resimler;

Malum kart

Ekli dosyayı görüntüle 20068
Motor genel görünüş+1. Fırça
Ekli dosyayı görüntüle 20069
2. Fırça
Ekli dosyayı görüntüle 20070
Kondansatör
Ekli dosyayı görüntüle 20071
Motor devir ayarlayıcı kart
Ekli dosyayı görüntüle 20072

Ekli dosyayı görüntüle 20073

Ekli dosyayı görüntüle 20074

İlginize teşekür derim, Akşam saat geç olduğu için kömürleri sökmeyi sabaha ertelemiştim, kömürleri söktüğümde kollektöre sadece temas ettiğini nerdeyse hiç baskı uygulamadığını gördüm, son haddine kadar gelmiş nerdeyse, bunun üstüne birde dediğiniz gibi kollektör iyice kirlenmiş ve iletimi kesmiş. Kolektörü ince zımpara ile homojen olarak hafif baskı uygulayarak zımparaladım ve kömürler yerine taktım. Şebekeye bağlayıp çalıştırmadan önce güç kaynağı ile 30v DC vererek motorun şeraresiz olarak çalıştığını gördüm, ve mutlu son, makinayı normal çalıştırdığımda sorunsuz olarak çalıştı, annemin sevinci de görülmeye değerdi :)

Yardımınız için teşekkür ederim, Allah razı olsun, hem makinayı çalıştırdık, hemde yeni birşey öğrendim.

Bendede ariston margherita AB 83 TK 2000 camasir makinası var sorunu programa ayarlıyorum su aliyor sonra motor hizli bir şekilde birkaç saniye dönüyor sonra duruyor 5saniye bekleyip tekrar su aliyor sonra motor yine birkac saniye hizli dönüyor ve duruyor sonra suyunu bosaltiyor bosaltirken program düğmesi sürekli dönmeye basliyor öndeki isik iki kere pes peşe yaniyor sonra biraz ara verip sonra tekrar iki kere peşpeşe yanıyor böyle devam ediyor sanirsam f2 arizası veriyor napmam lazim yardimXi olursaniz sevinirim

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri