Bosch Avantixx 8 çamaşır mak E29 hatası

Sansinsans

Üye
Merhabalar.
Bu hataya göre makinenin su alımında problem olması lazım anladığım kadarıyla. Ama bizde sorun suyu aralıksız alması çok fazla su doldurması. Nerdeyse tüm yıkama süresince su almaya çalışıyor makine.
Fakat burda da bir gariplik oluyor; Önceden su alırken kapak camından süzülürdü akan su ve yükselişini görürdük şimdi sanki su alınıyor ama daha tambura gitmeden başka bir yerden dışarı atılıyor gibi. Suyun alındığını biliyorum çünkü deterjan kapağını aralayınca güçlü bir şekilde akan suyu görebiliyorum.

Tabi yukarda yazdıklarımda biraz kafa karıştırıyor önce çok su alıyor dedim sonra da su tambura gitmiyor dedim, onuda açıklayayım:
Deterjan konan göz yerindeyken su tambura ulaşmıyor gibi ama onu çıkarınca aşağı serbest akan su kapak camından süzülüp tambura ulaşıyor ve su seviyesi yükselmeye başlıyor. Bu durumda ayrıca kafamı karıştırıyor nasıl olurda aynı su deliğinden geçen su deterjanlık varken tambura ulaşmıyor gibi ama yokken direkt içine gidiyor?

Sizce nedir nedendir bu hata?
Normalde servis çağırırdım ama makinenin yazdığı hata kodu ile yaptığı çalışma şekli çok uyumsuz olunca aklıma ucuz bir sensör için ana kart değişmesi lazım diyen servisler geldi. Maalesef bu tip dolandırıcılar yüzünden servisleri de çağırırken tereddüt etmeye başladık. Önce sizlere danışıp daha sonra servis çağırmayı planlıyorum.

Anlattıklarımı gösteren 2.5 dklık bir videoda vardı ama sanırım buraya video yüklenmiyor o sebeple videodan bir kaç foto ekledim, belki bir işe yararlar.

Yardımlarınız için çok teşekkür ederim.

İntten aratınca E29 hatası açıklamaları aşağıdaki gibi çıkıyor.
  • Çamaşır makinesine giden su besleme hortumu bükülmüş veya tıkalı.
  • Su Basıncı Problemi
  • Basınç şalteri
  • Aquastop arızası.

Ekli dosyalar

• Ekran Resmi 2023-09-01 13.22.53.png
    Ekran Resmi 2023-09-01 13.22.53.png
    1.4 MB · Görüntüleme: 11
  • Ekran Resmi 2023-09-01 13.23.13.png
    Ekran Resmi 2023-09-01 13.23.13.png
    1,004.4 KB · Görüntüleme: 8
  • Ekran Resmi 2023-09-01 13.23.44.png
    Ekran Resmi 2023-09-01 13.23.44.png
    829.4 KB · Görüntüleme: 7
su alış yerindeki ventil arıza yapmış olabilir, değiştirmek çözümdür ama hemen para harcamayın, kuvvetli bir mıknatıs ile manyetize edin ve makineyi test edin.

su alış yerindeki ventil arıza yapmış olabilir, değiştirmek çözümdür ama hemen para harcamayın, kuvvetli bir mıknatıs ile manyetize edin ve makineyi test edin.
Fikir için teşekkürler Ustam. Ama dediğim gibi deterjanlığa kadar gayet kuvvetli su geliyor. Fakat su gelmiyormuş gibi su alımı durmuyor ve suyun makine içine aktığı da gözükmüyor. Gelen su adeta anında buharlaşıp yok oluyor :) Bunlar yine de ventil kaynaklı olabilir mi yani?

Fikir için teşekkürler Ustam. Ama dediğim gibi deterjanlığa kadar gayet kuvvetli su geliyor. Fakat su gelmiyormuş gibi su alımı durmuyor ve suyun makine içine aktığı da gözükmüyor. Gelen su adeta anında buharlaşıp yok oluyor :) Bunlar yine de ventil kaynaklı olabilir mi yani?
ben o kadarından anlamam, elektronik kart tamiri benim işim.

Bu videoya daha önce bakmıştım, burda su gelmemesi diyor ama bende problem su almaması değil aksine E29 yazmasına rağmen su geliyor hemde durmadan geliyor, çok su alıyor.
Gider hortumunu kontrol ettiniz mi? Benim de makinem bazen sürekli su alıyordu, yeni olduğu için servis çağırdım fakat gider borusunu aşağıda bıraktığım için ihale bana kaldı ve boş yere servis ücreti ödedim.

Makineniz sifon yapıyor.Tahliye hortumu 50 cm civarı yukarıda olmalı.

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,964
Son üye
lelaxi

Yeni konular

Geri