binamızdaki nötr hattı kopmuş herşey yandı

şimdi sorunu ben mi tam anlayamadım özetleyeyim kısaca

benim dairemin girişinde 30ma. kar var şimdi bu hattan once yada sonra nört koparsa kar açmazmı

nört yerine faz gelirse kar açmazmı

yani benim dairemde 1X32 amp. 30 ma. kar benim sistemimi korumazmı

eğer korumaz derseniz üşenmeyecem deneyeceğim çünkü bana koruması gerekir gibi geliyor sebebi uzun bir hikayeden geliyor

cevaplarınızı bekliyorum cevaplara göre videolu bir deneme yapacam

buradaki asıl amaç doğruyu bulmak

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.

benim dairemin girişinde 30ma. Kar var şimdi bu hattan once yada sonra nört koparsa kar açmazmı

yani benim dairemde 1x32 amp. 30 ma. Kar benim sistemimi korumazmı

eğer korumaz derseniz üşenmeyecem deneyeceğim çünkü bana koruması gerekir gibi geliyor sebebi uzun bir hikayeden geliyor

kaçak akım rolesi faz ile nötr arasında dengesizlik oldugunda açması lazım. Açmıyorsa kar sorun var dmektir.

benim dairemin girişinde 30ma. kar var şimdi bu hattan once yada sonra nört koparsa kar açmazmı

yani benim dairemde 1X32 amp. 30 ma. kar benim sistemimi korumazmı

http://www.isguvenligi-uzmani.org/wp-content/uploads/2012/05/kacakakim.pdf

Merhaba.Öncelikle yukarıdaki linkte yer alan K.A.R.nin çalışma prensibini çok iyi incelemenizi öneririm.

K.A.R.'nde faz ve nötr toroid bir nüvenin sağ ve solundan düşük sarım yaparak girer ve çıktıktan sonra bina içine verilir.Eğer her ikisi de eşit akımda nüvenin içindeki sarımdan geçip de giderse,karşılıklı eşit akımlar birbirlerinin mağnetik akılarını yok ederler ve toroid nüvedeki,ölçme işinde kullanılacak üçüncü bir bobinde bir e.m.k.'ni de yaratamazlar.Bu durum ancak 3. bir bobindeki (Ölçme bobini)akımın oluşması,yani fazdan toprak hattına geçen 30 mA'lik bir kaçak akımla oluşur.Çünkü bu durumda toroidin akım simetrisi bozulur,yani sağdan başka,soldan başka şiddette akım geçip de binaya verilmiş olur.3. bobinde bu fazdan ve nötürden geçen simetrisiz olan akım,bir e.m.k.'ne yani küçük bir akıma dönüşür.Bu akım iki hatlı iletkenlerle ölçme tarafındaki bir elektromıknatısa verilip,onu açacak mekanik bir kuvvete dönüşür ve sonuçta faz ve nötr hattan kesilip ayrılmış olur.

Sizin sorduğunuz soru biçiminde ise faz,nötr (220 volt ac.) yerine nötürün bina girişinden önce kopup ayrılmasıyla oluşan faz,faz (380 volt ac.) akımının direk olarak K.A.R.'inden faz,nötr yerine geçmesi direk ele alınacaktır.Burada K.A.R,giren akımın voltajına hiç bakmıyır,faz veya nötr mü girmiş ona da bakmıyor,tek bakıp ilgilendiği olay,fazdan olası bir kaçağın toprağa akıp da içindeki toroidin terazi dengesinin,akım simetrisinin bozulması sonucu,bunu algılayıp tüketiciyi korumak için hattı kullanıma tam olarak kesmesi.

Yani kısacası faz,nötr (220 volt ac.) yerine faz,faz (380 volt ac.) gelip girmesi K.A..R. nin hiç umurunda değildir,gerilimi veya şebekenin biri topraklıymış diğeri tam fazmış diye bir ayırım da yapmıyor,ölçüm yapmak için her durumdaki riskli gerilim ve akımı da alıp direk ölçüyor.Yani siz bir monofaze jeneratörü bir ucunu topraklamadan da K.A.R.sinden 220 volt ac. olarak faz,faz şeklinde geçirtip yine dairenize kolayca da verirsiniz,çünkü faz ve nötr ayrımı yapan bir hassasiyeti,ölçümü içinde yoktur.Yalnızca kaçak akımın toprağa istenmeyen akışını saptayıp,asimetrik akım geçmiş 2 hattaki,çok küçük geçen akım farklarıyla,direk olarak da bu akım dengesizliğinin bir ölçümünü yapıyor,yaptığı işlevi yalnızca budur.

Bir K.A.R. bu noktadan hareketle,K.A.R den önce nötürün kopmasıyla oluşan faz,faz (380 volt ac.) akımı direk K.A.R'den geçirir,yani bu röle bu korumayı yapamaz,çünkü onun uzmanlık alanı fazdan toprağa akan çok küçük akımları ölçmektir,gerilimi,faz,faz mı veya faz,nötr mü şeklinde iyice kontrol edip göndermek değildir.Bu koruma ancak yüksek gerilimi hissedip koruyan özel koruma devreleri,röleleri ile mümkün olur.Yani çok zayıf kaçak akımı ölçen bir sistem değil de,gerilimi çok hassas olarak ölçerek hattı kullanıma kapatan çok farklı bir sistem burada gereklidir.

Burada sorunuzu,sizin nötürün yerine fazın geçmesi,yani faz-faz şeklinde 2 hattın da tam gelmesi üzerinden ayrıca değerlendirdim.K.A.R.'sinden önce nötürün kopması ile,komşu dairenin fazı ile sizin fazınız seri bağlantı yapıp,nötr hattı zaten K.A.R.sinden hiç geçmeyeceğinden,K.A.R.'sinin toroidinde bir simetriksizlik (Yalnız sağdan geçen faz akımı) oluşsa bile,oluşan bu farkı alarak e.m.k. ne çeviren 3. bobinin ilettiği bu akımı değerlendirecek olan bir elektronik devre,faz geldiği için,yalnız faz-nötr ile direk çalışıp hizmet vereceğinden dolayı bu açma rölesini çalıştıramaz.Yani K.A.R.'nin toroidi,bu 380 volt ac. nin,tek faz ucu olarak giren bu girişini kolayca hissetse bile,bu nötr hattının K.A.R.sinden önce ayrılması durumunda ise,devresini çalıştıracak faz,nötr hatlarını ayrı ayrı bulamadığı için,açma rölesini de bu nedenle çalıştıramaz.Sonuçta da bu riskli voltajı (380 volt ac.'ye yakın değerlerde,seri hattan gelen 220 volt ac'den daha yüksek değerli ac'yi) elektronik devreleri,röle bobini hiç çalışamayacağı için K.A.R. kapatıp da iptal edemez.Kolay gelsin.

Son düzenleme:
Bugün bir direği inceledim.. Biir binaya Nötr'e Önem Verilmiş.. 2 klemens Kullanılmış.. keşke hepsi böyle olsa...

sayın binbaşı
söylediklerinizde haklı olabilirsiniz ancak bana yada benim mantığıma ters geliyor tabiki altını çizerek belirteyim bu konuda çok bilgi sahibi değilim ama hem benim bilgim olsun hemde benim gibi bilgisi az olan arkadaş var ise bilgilensin diye bunu bir videolu test'e dökmeye karar verdim inşallah 1 2 gün içinde videoyu yayınlarım buradan

teşekkür ederim kolay gelsin

kar rolesi sadece üzerinde yazılı ma değerini aşarsa açar ve koruma yapar.amaç fazdan veya nötrden toprağa kaçak akım değerlerini ölçüp koruma yapmaktır. slm

TRIMBOX Voltaj Stabilizatörü

Trimbox hangi durumlarda koruma sağlar?
- Trafo patlaması yada yıldırım düşmesi sonucu açığa çıkan yüksek voltajın Şebeke hatları üzerinden tesisatınıza ve cihazlarınıza hasar vermesi
- Elektrik kurumu tarafından şebekeye yanlışlıkla yüksek voltaj verilmesi
- Şebekeye "faz-nötr" yerine yanlışlıkla "faz-faz" verilmesi
- Toprak hattından yanlışlıkla faz verilmesi
- Nötr kopması

- Voltaj problemlerinden kaynaklanan elektrik kontağı yangınlarının önlenmesi
- Voltaj darbeleri (10.000 volta kadar ulaşabilen ani mikrosaniyelik gerilim yükselmeleri) sonucunda elektronik cihazların bozulmasını engeller
Güç sınırı var mıdır?
Trimbox voltaj koruması sağlar. Dolayısıyla amper sınırlaması yoktur. Sisteminizi 1 ya da 100'lerce amper akım çeksede Trimbox ile koruyabilirsiniz.

İşe Yarayabilir...

Ben sana sebebini söyliyeyim; Binanın 3 fazından biri bir şekilde nötürüne temas etmiştir ve senin nötürün faz olmuştur. Daha sonra cihazlarına faz nötr 220 V gitmesi gerekirken 380 V gitmiştir...

Başka bir açıklaması olamaz...

Kaçak akım rölesine gelince; faz ile nötr akımını karşılaştırır. Senin arıza sonucu faz olan nötr hattının akımı arıza durumunda gerçek fazına eşit ise KAK rölesi atmaz ve cihazların yanar... Bu gibi durumlar için kesin çözüm faz koruma rölesidir...

Dairenin girişine faz koruma röleni koyarsan; Faz-nötr gerilimi senin izin verdiğin aralığın dışına çıkınca senin belirlediğin sürede devreyi açar... Ve cihazların dengesiz ve aşırı gerilimlerden korunmuş olur...

Binalarda akım için yeteri kadar koruma zaten var... Sigortalar, TMŞ, KAK rölesi vs... Gerilim için malesef yok...

Dediğim gibi bu gibi durumlar için kesin çözüm faz koruma rölesidir...

Geçmiş olsun .....

Sayın Genıus Bey,

Burada notrun koptuğunu belirtti arkadaş, siz ise R-S-T fazlarindan birinin notre temas ettiğini belirttiniz. Bu sebeble 380 V gittiğini belirtmişsiniz. Lütfen bu konuyu biraz daha acar misiniz?

sn Genius faz koruma rölesinin monofaze olanı var mı acaba ? yani faz koruma rölesini dairesinde kullanabilecek mi ? eğer üç faz olarak çalışacaksa ve bina girişine konulacaksa piyasada kullanılan faz koruma röleleri bu akım dengesizliğini kaldırabilir mi acaba. Bu konuda bilginiz var mı acaba. teşekkürler şimdiden

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,193
Kullanıcılar
449,969
Son üye
kdrtkn

Yeni konular

Geri