bina topraklamasında bakır levha?

Burçinn

Üye
Sistemde gerçekten bakır levhanın olduğunu toprağa gömülerek topraklandığını nasıl anlarız? bazı tesisatlarda kablosu çekilir ama gerçekten toprağa levha konmaz.levha varmı ve bağlanmış mı nasıl anlarım???
yöntemi nedir??

Moderatör tarafında düzenlendi:
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama direnci ölçümü yaparak anlayabilirsiniz.

Megerle ölçerek toprak hattının sağlamlığını kontrol edebilirsiniz ama bakır levha veya çubuk olup olmadığını gözle görmeden anlayabilir misiniz bilmiyorum. Meger bulma imkanınız yoksa pratik olarak ölçü aletide kullanabilirsiniz. Prizden faz-nötr ve faz-toprak arasını ölçün birbirine yakın +- 2V civarı ve toprak-nötr arası sonsuz ise toprak hattınız sağlıklıdır diyebiliriz. Ama bakır levha konusunu bu çözümde aydınlatmaz.

Sayın Fahri Yetiş bu konuyu bende merak ediyorum. Toprak hattı direncinin normal değerlerde çıkması bakır levha kullanıldığını kesin olarak kanıtlar mı

Moderatör tarafında düzenlendi:
" Bakır levha " tabirini,dil alışanlığı olarak kabul ediyorum.Levha ( bakır veya galvaniz ) kul-
lanımı,yeni yönetmeliklerde tavsiye edilmemektdir.Bunun yerine,muhtelif tiplerde toprakla-
ma çubukları ( kazık tabii yanlıştır ) kullanılmaktadır.Topraklama direncinizin uygun değerde
çıkması ve topraklama iltkeninin uygun kesitte yapılmış olması,sizin için yeterlidir.Ancak,bu
değerlerin devam edip / etmediğinin,her yıl yapılacak ölçümler ile takibi gerekir.Topraklamanın,
çubuklamı yoksa levha ilemi yapıldığını anlmak için,çukurun açılması gerekir.Ölçü ile,elektrodun cinsi
belirlenemez.

sistemde gerçekten bakır levhanın olduğunu toprağa gömülerek topraklandığını nasıl anlarız? bazı tesisatlarda kablosu çekilir ama gerçekten toprağa levha konmaz.levha varmı ve bağlanmış mı nasıl anlarım???
yöntemi nedir??

Arkadaşlar değerleri alırken neye göre alacaK?
Olması gereken tobrak ileken direnci kaç?
Abone tobrak direnci kaç?
LÜTFEN....

Abone toprak direncinden kastınız nedir?

anladım. peki toprak direncini ne ile ve nasıl ölçeceğim,meger mi kullanacağız.bide yöntemini nası ölçeceğimizi en ayrıntılı haliyle yani işlem adımlarıyla yazarsanız çok sevinirim.ilk kez bu işi yapacağız. hiç bişi bilmiyorum desem yalan olmaz..meger kullanacaksak meger uçlarını nerelere bağlayacağım??

anladım. peki toprak direncini ne ile ve nasıl ölçeceğim,meger mi kullanacağız.bide yöntemini nası ölçeceğimizi en ayrıntılı haliyle yani işlem adımlarıyla yazarsanız çok sevinirim.ilk kez bu işi yapacağız. hiç bişi bilmiyorum desem yalan olmaz..meger kullanacaksak meger uçlarını nerelere bağlayacağım??

selamün aleyküm 1 ölçü aletiyle volt kademesinde faz nötr faz toprak arası karşılaştır birde nötr toprak arası 1.5 volt ve altı ise iyi 2-meger aletin varsa 2 ucunu toprağa çak kazıkları arası 5 metre olsun sarı kırmızı kabloları bunlara bağla diğer iki ucu birleştir toprağa bağla ve ohm kademesinde ölç 2.nin altı iyi 5.kadar idare eder 5.üstü toprak direnci zayıf tehlike ya yer değiştireceksin yada özel malzeme ile dirençi artıracaksın benim bildiğim bunlar yanlış yada eksiğim varsa düzeltelim saygılar.:eek:

Forum istatistikleri

Konular
128,252
Kullanıcılar
450,067
Son üye
ERENLER04

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri