Bilmedigim devre elemanı?

elkgazi

Paylaşımcı üye
Arkadaşlar bir transformatör çalışmıyordu söktüm.Primer blendajının altında fotograftada görüldüğü gibi siyah bir devre elemanı var.Ne olduğunu anlamadım. Üzerinde T2WC 250v 2A Tf 125 santigrat derece yazıyor.Acaba bu nedir??

Ekli dosyalar

• Görüntü093.jpg
    Görüntü093.jpg
    46.1 KB · Görüntüleme: 84
250 max bir gerilim ile çektiği 2 amper akım 125 ise çalışma sıcaklığıı belirtiyor t2wc ise bunu modeli ifade ediyor termistör olabilir bu tranformatöre bağlı bir kumanda devresi varmı elektronik olarak sistemde tranformatrö asırı sıcaklıkta devreden çıkaran

Son düzenleme:
sıcaklık bilgisi yazdığına göre thermistor olmasın..

Evet Termistör; Isı ile direnci değişen direç, Trafo ısınıdıkça direnci yükseliyor. Bu sayede trafonun çekeceği akımı sınırlamış oluyor. Bir nebzede olsa koruma görevi görüyor.
250 max bir gerilim ile çektiği 2 amper akım 125 ise çalışma sıcaklığıı belirtiyor t2wc ise bunu modeli ifade ediyor termokupl olabilir bu tranformatöre bağlı bir kumanda devresi varmı elektronik olarak sistemde tranformatrö asırı sıcaklıkta devreden çıkaran
Termokupullar farklı iki metalden yapılmış elemanlardır. Isınmaları sonucu üzerlerinde bir miktar gerilim oluşur (bu voltaj ısının artışı ile doğru orantılıdır ve mV. seviyesinde). Bu özelliğinden faydalanılarak ısı ölçüm ve kontrolünde kullanılırlar.

Son düzenleme:
Kardeş Termistör açık devre olabilir onu aradan çıkar Trafoyu direk bağla eğer çalışırsa sorun yok. Çalışmazsa Trafoda problem var demektir yenisini alacaksın.

Cevaplarınız için tşk ederim arkadaşlar...

Sn Ertek68 trafo sağlam galiba sizin dediğiniz gibi termistör açık devre olmuş. İlgilendiğiniz için tşkler...

Moderatör tarafında düzenlendi:
trafonuzun aşırı ısınması söz konusu termistör bozulmuş ısı konusunu çözmeden trafoyu bağlarsanız tanmasına sebep olabilir

trafonuzun aşırı ısınması söz konusu termistör bozulmuş ısı konusunu çözmeden trafoyu bağlarsanız tanmasına sebep olabilir

Aynen katılıyorum termistör açık devre diye onu devreden çıkarmak( ertek arkadasımızın dedıgı gıbı) geçici bir çözümdür. trafo korumasız kalacaktır.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,189
Kullanıcılar
449,957
Son üye
sezercakmak

Yeni konular

Geri