Bilmedigim devre elemanı?

Arkadaşlar bu devre elemanı termistör değil sigortaymış. Trafo 125 dereceye gelince sigorta atıyor.Mantık güzel ama sigorta attı diye trafoyu çöpe atmak gerekiyor. Neden böyle bir koruma yapmışlar anlamadım.

trafoyu çöpe atmanıza gerek yok elemanı değiştirin ve trafonun ısınma nedenini bulup girederin

trafoyu çöpe atmanıza gerek yok elemanı değiştirin ve trafonun ısınma nedenini bulup girederin
Sigortaya ulaşabilmek için trafonun saclarını söktüm primer sargının altına yerleştirilmiş. Yani trafonun tüm silisli saclarını sökmek gerekiyordu.

Sigortaya ulaşabilmek için trafonun saclarını söktüm primer sargının altına yerleştirilmiş. Yani trafonun tüm silisli saclarını sökmek gerekiyordu.

adamlar illaki trafo satacaklar yani :(
bazı firmalarda böyle yapıyor malesef

Arkadaşlar adı üzerinde sigorta. Emniyet önlemi olarak gereksiz görülebilir ama bence güzel bir sistem.
Zaten trafo bir nedenle aşırı ısınma yaptığında böyle bir önlem olmasaydı ısı dahada artıcaktı. Sargı telleri ısıdan hasar görecek trafo kullanılmaz hale gelicekti.
Belkide yangın çıkarma tehlikesi oluşacaktı. :eek:

Arkadaşlar adı üzerinde sigorta. Emniyet önlemi olarak gereksiz görülebilir ama bence güzel bir sistem.
Zaten trafo bir nedenle aşırı ısınma yaptığında böyle bir önlem olmasaydı ısı dahada artıcaktı. Sargı telleri ısıdan hasar görecek trafo kullanılmaz hale gelicekti.
Belkide yangın çıkarma tehlikesi oluşacaktı. :eek:
Sistem bencede güzel ama bu sigorta direkt primer sargıya değilde trafo sacının üzerinede yerleştirilebilirdi veya kolayca değiştirilebilecek herhangi bir yere.

arkadaşım bu kadar çok önemliyse bu termistörün orda olması ki benim bildiğim termistör trafonun izolasyon malzemsinin hemen altında olur kolayca sökülebilir sende primer sargı girişine seri bir sigorta bağlarsın olur biter

Forum istatistikleri

Konular
128,119
Kullanıcılar
449,823
Son üye
bulday

Yeni konular

Geri