Benzin istasyonunda KAR rölesi sorunu?

eline bir seri lamba al faz nötr faz toprak arası değdir. atan uç topraktır. ikisindede atmıyorsa topraklama yoktur.ikisindede atıyorsa nötr yoktur. kolay gelsin.

denedim kısa devre yapıyorum zaten kaçak akımdan sonra nötr olmasa tesis hala nasıl çalışır nötr topraktan falan gelmiyor direk trafodan geliyor sadece kazı çalışmaları sırasında trafonu nötrüyle yıldız noktası topraklaması kopmuş...

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Sn.cillop2006,gayet normal bir durum.işletme topraklamnız kopuk olduğu için,nötr toprak arası ve faz toprak arası potansiyel farkı yok.Yani kaçak akımın test butonuna bastığınızda kaçak akım atmaz.Çünkü kaçak oluşmaz.Faz toprak arası gerilimde ölçemezsiniz.Ufak tefek ölçümler neticeyi değiştirmez.İşletme topraklaması yapmalısınız.Kolay gelsin.Ha benim yazdıklarımın doğruluğunu şöyle basitçe test edebilirsiniz.Trafonun yıldız noktasını basit ve gelişi güzel geçici olarak toprağa veya metal donatıya değdiriniz.

sayın teknisyen trafonun kendi direk topraklamasıyla nötrü dediğiniz gibi toprakladım ancak yine kaçak akım çıkışından kısa devre ettiğimde atmıyor topraklamaları ölçtüm topraklamalar 1,90 civarında topraklamalar sağlam lütfen yardım edin...

Sn.cillop2006,yaptığınız operasyonda nötr dediğiniz yer kaçak akımdan önce olmalıdır.Nötr olarak toprakladığınız nokta trafonun yıldız noktasına ulaşıyorsa ve kaçak akımdan önce ise,kaçak akımda sağlam ise atmaması imkansız.

topraklaman çalışıyor olsa kar atmaması imkansız

kardeş bendiyorumki topraklama nötür ile kaçak akıma girmeden öncekısa devre yaparsa kaçak akım atmaz SENİN SÖYLEDİĞİN ÇIKIŞI BENİM SÖYLEDİĞİM GİRİŞİ :) KOLAY GELSİN

kardeş bendiyorumki topraklama nötür ile kaçak akıma girmeden öncekısa devre yaparsa kaçak akım atmaz SENİN SÖYLEDİĞİN ÇIKIŞI BENİM SÖYLEDİĞİM GİRİŞİ :) KOLAY GELSİN

arkadaşım çıkışı kısa devre edince neden atmıyor onu soruyorum girişle işim yok... kolay gelsin :)

arkadaşlar ben soracagım soruları nasıl paylaşıma yazacam bilmiyorum benim bir sorum var ve biligi verirseniz sevinirim yarım kalıp tam kalıp ve el tipi sarımlarda aynı faza ait bobinler kendi aralarında yarım kalıp sargılarda tam kalıp sargılarda ve el tipi sargılarda nasıl baglanır özelleklikle şunuda ifade edeyim klemens tablosunda degil statorun içinde nasıl baglanır yani tam kalıpta degişik bir baglama şekli yarım kalıpta ve el tipi kalıplarda sarımlarda degişik bir baglama olurmu yoksa hepsinde aynımı olur

Arkadaşlar bi benzinlik istasyonunun tahdilatını yapıyorum gerçi her şey yeni oldu sorun şu kaçak akım atmıyor ilk akla gelen topraklama idi ama ölçüm yaptım 1,85 çıkıyor topraklama normalden fazla iyi nötr ile topraklamayı tali panodan kısa devre etmeme rahmen atmıyor ve burası bi benzinlik olunca sorun büyüyor tesisin tse alması zora giriyor 10 tane kaçak akım değiştirdim aklınıza gelen her markayı....

Sonradan aklıma geldi ki kazı çalışmaları yapılırken mevcut trafomuzun nötr bağlı olan toprak kablosu koparmışlardı ama ozamandan beri kaynak siprel taşı gibi bir çok makina çalıştı ve halada çalışıyor yani bu kopukluktan dolayımı acaba kaçak akım bir türlü atmıyor

teşekkür ederim

Sn.cillop 2006;

KAR'nin çalışabilmesi için;yalnızca faz hattından toprak hattına,KAR'nin çalışması için belirlenmiş anma değerinde bir akımın akması gerekiyor.Bu akım değeri,sözgelimi 30 mA hassasiyetindeki bir kaçak akım rölesi için 15 mA ise,kontakları açma yapmayacaktır,ancak 30 mA değerine ulaştığında toroid bobindeki mağnetik denge bozulacağı için açma yapacaktır.Topraklama ve nötr hatları ayrı ayrı KAR pano bağlantısından önce çekilmiş olabilmeli,biri diğeriyle(Nötr ve toprak hattı) hiçbir şekilde birbirleriyle irtibatlandırılmamalıdır.

Toprak hattınızın iyi durumda olduğundan bahsetmiş ve tali panodadaki toprak-nötr hattının kısa devresiyle KAR'ın çalışmama durumunu merak etmişsiniz.KAR'ın çalışma prensibi,faz hattı ile toprak hattı üzerinden akan ve KAR'ndeki kaçak akım değerinin cihaz için belirlenen max. kaçak akım miktarının(30-300 mA gibi) röle üzerinden,omaj değeri yeterli olan bir toprak hattına geçmesiyle,mutlaka emniyetli(Can,yangın açısından) olarak açılmasının nizami olarak gerçekleşmesi beklenmelidir.

Kaçak akım değeri, rölenin çalışması için gerekli olan değerden çeşitli nedenlerle,olması gerekenden daha düşük olarak geçmiş olması durumunda(Toprak hattının yetersizliği nedeniyle,omajının belli bir değerden daha yüksek olması gibi)KAR kontakları açılıp çalışmayacaktır.Lütfen bu hususlara özel hassasiyet gösteriniz.Kolay gelsin.

Al bitane KAR git trafonun dibine KAR Orda kur ordada atmıyosa trafonun topraklaması Nötürle temas ediyordur öle tahmin ediyorum. Sonucu bulursan bilgilendir bizi merak ettim valla :D

Forum istatistikleri

Konular
128,196
Kullanıcılar
449,973
Son üye
sfc16

Yeni konular

Geri