Beceremediğim Güneş panelim

aydin_1975

Üye
Arkadaşlar elimde; - 40watt lık güneş paneli (20V 2 Amper) - http://urun.gittigidiyor.com/bilgis...14489-145818-2357-0]Solar Şarj kontrol cihazı -12 Volt 9 Amper Kuru akü - 1 metre 3 çipli (Arkası Aliminyum) olan Şerit led (1 amper çekiyor) var. Gerekli bağlantıları sağlıklı bir şekilde yaptım. Zaten Solar Şarj Cihazında neyi nereye takılacak belli. Sorum Şöyle: Akşama kadar panel güneş alıyor. Akşam eve geldiğim zaman (hava kararmış durumda) 1 metrelik ledi yakmak için solar şarj cihazındaki power butonuna basıyorum. 1 saat boyunca yakıp sonra cihaz ledi söndürüyor. Önemli nokta şu; Denemek için Ledi direk aküye bağlıyorum 2 saat falan yanıyor hala akü bitmiyor ama sonra ben kapatıyorum. 1- Neden böyle oluyor? bu durum normal mi? eğer öyleyse paneli mi büyütmem gerekiyor 2- Gerekli bağlantıları sağlıklı bir şekilde yaptık diyelim. Panel Güneş Görmezken Led solar kontrolcihazı üzerindeki led çıkışlarını ölçtüğüm zaman power tuşu kapalı konumda iken lede giden voltajı 6V olarak ölçüyorum bence 0 volt olması gerekmezmi? neden böyle oluyor anlamadım. 3- yine 2.şıktakidurumda paneli bağladığı + - leri ölçüyorum 1,5 volt çıkıyor. Arkadaşlar kısacası yeni panelimle, yeni solar şarj cihazımla ve yeni ledimle günde 10 saat ışık aldığını düşünürsek. panelim saatte 2 amper verdiğine göre 9 amperlik akümü 4,5 saatte doldurup sonra şarjı kesmesi gerekir. Ve ben akşam eve gelince 1 amperlik ledimi yaktığım zaman 8-9 saat yanması gerekirken 1 saat yanıyor. Siz değerli üstadlarımdan yardım istiyorum. Bu arada Solar Şarj Cihazınıda sorun var diye yeni değiştirdim ve aynı problemi yine yaşadım.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Akü kaç amperle şarj ediliyor, kaç volta ulaştığında şarj kesiliyor, ledler sönmeden az önce akü voltajı kaç volt bunları ölçmek lazım ki yorum yapılabilsin

solar şarj kontrol 10 amperlik panelde 2 amperlik bu durumda 2 amper şarj eder diye biliyorum. voltajda multimetre ile ölçtüğüm zaman akü voltajı 13-14v civarında oluyor.

O öyle olur bu böyle olur ile teşhis konamaz. Olsaydı zaten sorun çıkmaz buraya da yazmazdın. Hata nerde bulmak için tek tek ölçeceksin.

Arkadaşlar elimde; - 40watt lık güneş paneli (20V 2 Amper) - http://urun.gittigidiyor.com/bilgis...14489-145818-2357-0]Solar Şarj kontrol cihazı -12 Volt 9 Amper Kuru akü - 1 metre 3 çipli (Arkası Aliminyum) olan Şerit led (1 amper çekiyor) var. Gerekli bağlantıları sağlıklı bir şekilde yaptım. Zaten Solar Şarj Cihazında neyi nereye takılacak belli. Sorum Şöyle: Akşama kadar panel güneş alıyor. Akşam eve geldiğim zaman (hava kararmış durumda) 1 metrelik ledi yakmak için solar şarj cihazındaki power butonuna basıyorum. 1 saat boyunca yakıp sonra cihaz ledi söndürüyor. Önemli nokta şu; Denemek için Ledi direk aküye bağlıyorum 2 saat falan yanıyor hala akü bitmiyor ama sonra ben kapatıyorum. 1- Neden böyle oluyor? bu durum normal mi? eğer öyleyse paneli mi büyütmem gerekiyor 2- Gerekli bağlantıları sağlıklı bir şekilde yaptık diyelim. Panel Güneş Görmezken Led solar kontrolcihazı üzerindeki led çıkışlarını ölçtüğüm zaman power tuşu kapalı konumda iken lede giden voltajı 6V olarak ölçüyorum bence 0 volt olması gerekmezmi? neden böyle oluyor anlamadım. 3- yine 2.şıktakidurumda paneli bağladığı + - leri ölçüyorum 1,5 volt çıkıyor. Arkadaşlar kısacası yeni panelimle, yeni solar şarj cihazımla ve yeni ledimle günde 10 saat ışık aldığını düşünürsek. panelim saatte 2 amper verdiğine göre 9 amperlik akümü 4,5 saatte doldurup sonra şarjı kesmesi gerekir. Ve ben akşam eve gelince 1 amperlik ledimi yaktığım zaman 8-9 saat yanması gerekirken 1 saat yanıyor. Siz değerli üstadlarımdan yardım istiyorum. Bu arada Solar Şarj Cihazınıda sorun var diye yeni değiştirdim ve aynı problemi yine yaşadım.

Merhaba.Cevaplar:

https://www.kontrolkalemi.com/forum...gunes-paneli-serit-led-yakmak.html#post558583

1-Şerit ledi bir açma/kapama siviciyle direk aküden gelen kablolu hattan (Benim şekilde akşam çizerek de belirttiğim gibi) besleyerek açma/kapama işlemini yapın.Bu sorun tamamıyle de çözülecektir gibi görünüyor.

2-Panelden hızlı (Schottky) diyottan seri bağlı olarak çıktıktan sonra şarj kontrol cihazına bu giriş bağlantısı da yapılmadıysa eğer,(Dün akşam çizdiğim şemadaki gibi) aküden geri boşalmak isteyen akım,bu şarj kontrol cihazındaki gösterge ledinde muhtemelen bir yanmaya da neden olabilir diye düşünüyorum.

3-Bu şekilde olmasını düşündüğünüz olay aslında şöyle de olabilir.Şarj cihazına 2 amper panelden girmiş olsa bile,şarj kontrol cihazındaki iç kayıplar nedeniyle tam 2 amper aküye ulaşamıyor da olabileceğinden normal olması gereken bu şarj süresi,yani sizin dediğiniz gibi 9/2=4.5 saat de olmuyordur,akşama kadar da gelen örneğin 10 saatlik güneş zamanı (Bu zamanda da unutmayınız ki yalnızca güneşin en dik geldiği öğle saatlerinde paneliniz max. yani talimatında verilen en yüksek akım değeri olan 2A' yı ancak verebilir,sabah ve akşam üzeri saatlerinde de,bu akım değeri,güneş ışığının eğimli gelmesi yüzünden daha da düşecektir.) geçmiş olmasına rağmen 12 volt, 9 amper-h kapasitedeki bu akünüz tam olarak da dolmuyordur.Kolay gelsin.

akü kaç emperle şarediliyor demişsiniz , bendeki multimetre amper ölçümü yapmıyor sanırım bozuldu, ama aküyü ölçtüğüm zaman ledler yanarken de şarj cihazı kestikten sonrada akü voltajı 13-14v civarında duruyor voltajda düşme yok. Birde panel dolum yaparken kaç amperle doldurduğunu sağlam multimetre ile nasıl ölçebilirim tarif edebilirmisiniz.

Son düzenleme:
solar şarj kontrol 10 amperlik panelde 2 amperlik bu durumda 2 amper şarj eder diye biliyorum. voltajda multimetre ile ölçtüğüm zaman akü voltajı 13-14v civarında oluyor.

Merhaba.Bakın,akü voltajı 13-14 v dc. aralığında ölçülmüş ise,zaten normal bir 12 voltluk akünün şarj voltajı da 13.8-14.4 v. dc. arasında da olmak zorunda.Ama aküye bağlandığı anda bu voltaj daha da düşececeğinden dolayı bu ölçtüğünüz akü kutup başı gerilimi de çok normaldir.Yani yapılan şarj işlemi çok da sağlıklıdır.Kolay gelsin.

akü kaç emperle şarediliyor demişsiniz , bendeki multimetre amper ölçümü yapmıyor sanırım bozuldu, ama aküyü ölçtüğüm zaman ledler yanarken de şarj cihazı kestikten sonrada akü voltajı 13-14v civarında duruyor voltajda düşme yok. Birde panel dolum yaparken kaç amperle doldurduğunu sağlam multimetre ile nasıl ölçebilirim tarif edebilirmisiniz.

Merhaba.İlk şarjdan kesilen sağlıklı bir akü aşırı şarjlı dolmuşsa eğer 13.20 volt (Bir gün sonra,dinlendikten sonra),normal şarjlı (%100 dolulukta) ise 12.60 volt, %75 dolulukta ise 12.40 voltluk (Normal şarlarda,yani 1 atm.hava basıncı,20 derecede) kutup başı gerilimindedir.Siz şarjı hemen kesip bu daha yüksek değerleri okuyabilirsiniz,ancak ertesi gün veya 16-20 saat sonra bunlar asıl değerine de kolaylıkla inecektir.Plakalarda oksijen ve hidrojen gazının aşırı olarak da uzaklaşmadan orada bir süre kalması veya birikmesi de,bu anlık ölçümlerde,yani dinlenmeden yapılan ölçümlerde de bir yanılgıya neden olabilecektir.Kolay gelsin.

Son düzenleme:
Merhaba.Cevaplar: https://www.kontrolkalemi.com/forum...gunes-paneli-serit-led-yakmak.html#post558583 Cevaplarınız için teşekkür ederim 1-Şerit ledi bir açma/kapama siviciyle direk aküden gelen kablolu hattan (Benim şekilde akşam çizerek de belirttiğim gibi) besleyerek açma/kapama işlemini yapın.Bu sorun tamamıyle de çözülecektir gibi görünüyor. 2-Panelden hızlı (Schottky) diyottan seri bağlı olarak çıktıktan sonra şarj kontrol cihazına bu giriş bağlantısı da yapılmadıysa eğer,(Dün akşam çizdiğim şemadaki gibi) aküden geri boşalmak isteyen akım,bu şarj kontrol cihazındaki gösterge ledinde muhtemelen bir yanmaya da neden olabilir diye düşünüyorum. 3-Bu şekilde olmasını düşündüğünüz olay aslında şöyle de olabilir.Şarj cihazına 2 amper panelden girmiş olsa bile,şarj kontrol cihazındaki iç kayıplar nedeniyle tam 2 amper aküye ulaşamıyor da olabileceğinden normal olması gereken bu şarj süresi,yani sizin dediğiniz gibi 9/2=4.5 saat de olmuyordur,akşama kadar da gelen örneğin 10 saatlik güneş zamanı (Bu zamanda da unutmayınız ki yalnızca güneşin en dik geldiği öğle saatlerinde paneliniz max. yani talimatında verilen en yüksek akım değeri olan 2A' yı ancak verebilir,sabah ve akşam üzeri saatlerinde de,bu akım değeri,güneş ışığının eğimli gelmesi yüzünden daha da düşecektir.) geçmiş olmasına rağmen 12 volt, 9 amper-h kapasitedeki bu akünüz tam olarak da dolmuyordur.Kolay gelsin.
1-Dediğiniz gibi led bağlantısı ile akü arasına aç/kapa düğmedi koyup denemiştim. Ledler bu şekilde uzun süre yanıyor. Ama kontrol cihazından çıkış alıyorsa ledler yanmayıp cihazda kırmızı uyarı fail uyarı ışığı yanıyor. buda akunun yeterli olmadığı anlamına geliyor. 2-panelin ilk çıkış noktasında orjinalinde bir adet paralel bağlı hızlı diyot mevcut. tekrardan seri bağlı bir diyot daha kullanmak gerekiyormu? 3-evet dediğiniz gibi akünün tam olarak dolmadığını düşünürsek, Sadece akü ile ledleri bağladığımda 3 saat boyunca parlak bir şekilde yakabiliyor işte ben bunu anlamıyorum, Akü dolu ama cihaz erken şarj kesiyor. Aküyü akü şarjı ile full doldurduğum halede 1,5 saat yaktı ledleri.

Merhaba. 1-Evet,şimdi daha iyi anladım,akü ile direk değil de şarj kontrol cihazı denetiminde olan bu açma/kapama anahtarının yanarak,şarj seviyesinin gereğinden fazla da düşük seviyelerde olduğunda,akünün kritik voltajlara kadar boşalmasını verilen bir uyarı ile de tam önlüyor mevcut bu bağlantı şekliniz.Akü ömrünün daha uzun veya sağlıklı olarak da bu şerit ledleri çalıştırması için bu şekliyle çalışması daha mantıklı tabiki.

2-Hayır iki adet hızlı diyot koymanız çok gereksiz olur.Yalnız bağlantı şekli sisteme paralel bağlı değil de,panel çıkışında sisteme seri bağlı olarak şarj kontrol cihazına (ünitesine) tam girmesi gereklidir.

3-Cihazınınız tarafından akünün 2 farklı şekilde de şarj edilme şekliyle ilgili bu durum.Sürekli şarjda kalacak şekilde ("Standby use",yani devamlı şarjda kalma şarj şekli ise) şarj voltajı çıkışından 13.60-13.80 volt dc.'den daha fazla verilmez bu seçilmiş durumda.Şarj şekli buna da ayarlı da olabilir şarj kontrol cihazınızın belki kendi içinden.Bu durumda akü şarjı,ancak belirli bir şarj seviyesine kadar gelir ve o seviyede de hep sabit kalır,ayni korunur bu mevcut durumu.Amper-saat kapasitesi bu nedenle belirli ve sabit olan değerde de kalacaktır.(Tampon şarj veya "floating charge" da denir bu şarj şekline.)

Diğer 2. şarj şekli ise daha fazla voltajla ( 13.80 volt dc.'den daha yüksek 14.50-14.90 volt dc.) "cycle use" şeklindeki cihaz içindeki şarj voltajı çıkışında,akünün daha fazla amper-saat kapasitesi ile dolarak belirli bir süre (saat) sonunda yükselen belirli bir voltaj değerine ayarlı kesilecek şekilde ayarlanmış voltaj değerinde de,otomatik (elektronik) yoldan bu şarj akımının tam kesilmesi şeklinde şarj durumu vardır.Bu şarj şeklinde şarj sonu kesime voltajının ayar değeri ne kadar yüksek seçilmişse,akü de o kadar daha fazla amper-saat kapasitesinde tam şarjlı veya ona çok yakın seviyelerde de şarjlı kalarak bu şarj akımı kesilmiş olur.Kolay gelsin.Saygılarımla.

Forum istatistikleri

Konular
128,188
Kullanıcılar
449,956
Son üye
CharmanDear

Yeni konular

Geri