Beceremediğim Güneş panelim

Arkadaşlar verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ediyorum. Elleriniz dert görmesin...

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
SelamünAleyküm
Hocam regületörle ilgili bir sorum olacaktı.
Bende güneş panal sistemi var.Evde aküyü akü şarj cihazı ile fulledim. İnvertöre bağladım ve arayada regületörü koydum. Regületörün akü doluluk göstergesi full yanıyor. 37 ekran tv bağladım ve 2 saat sonta regületördeki gösterge düşük yakmayA başladı ancak düşük dedikten sonta 5 saat daha tv çalıştı. Benim panalden verim alamıyordum. 40watt güneş paneli 5 veya 10 amper regületör,65 amper akü ve 1000kw invertörüm var. Sistemi ilk aldığım2 hafta güzel bir şekilde çalıştı ancak sonra panel aküyü doldurmadı yani gösterge sürekli düşük göstetmeye başladı. İnşallah sıkıntım regületördedir ve ne yapmam gerekir?

KontrolKalemi Mobile ile gönderildi.

SelamünAleyküm
Hocam regületörle ilgili bir sorum olacaktı.
Bende güneş panal sistemi var.Evde aküyü akü şarj cihazı ile fulledim. İnvertöre bağladım ve arayada regületörü koydum. Regületörün akü doluluk göstergesi full yanıyor. 37 ekran tv bağladım ve 2 saat sonta regületördeki gösterge düşük yakmayA başladı ancak düşük dedikten sonta 5 saat daha tv çalıştı. Benim panalden verim alamıyordum. 40watt güneş paneli 5 veya 10 amper regületör,65 amper akü ve 1000kw invertörüm var. Sistemi ilk aldığım2 hafta güzel bir şekilde çalıştı ancak sonra panel aküyü doldurmadı yani gösterge sürekli düşük göstetmeye başladı. İnşallah sıkıntım regületördedir ve ne yapmam gerekir?

Aleyküm selam.Panel çıkışından,hızlı diyottan (schottky) sonra mı regülatöre (Şarj kontrol ünitesine) arada seri bağlı bu hızlı diyot varken mi bağladınız,burası oldukça da önemlidir.2 haftalık kullanımdan sonra panel bağlantı çıkışlarında bir kopma veya gevşeme de olmuş olabilir mi,panel çıkışını gözlemleyerek iyice de kontrol ettiniz mi? Gösterge düşük seviyede bir şarjı gösteriyor dediğiniz zamanda,inverterle (1000 watt.'lık bir inverter sanırım) yine de tv çalıştırmayı hiç denediniz mi? Belki sadece şarj gösterge kısmında bir yanlış gösterme (Hata) durumu da oluşmuş olabilir,ama akü şarjını gayet iyi yapıyor da olabilir.Emin olabilmek için avometrenin dc. voltaj ölçer kısmıyla,göstergenin düşük seviyede dediğiniz bu anında,hiç akü kutup başı gerilimini merak edip de ölçtünüz mü? Bu voltaj değeri eğer 12.60 volt dc. ise dolmuş,12.40 volt dc. ise %75 şarjlı (doluluk oranında) dolmuş demektir.Ama akünüz oldukça da yeni ve iç kısmında herhangi bir kapasite kaybı olmayıp,normal durumundaysa bu yazılan değerleri okumuş olursunuz.Kolay gelsin.

Hocam panelden direk şarj kontrol ünitesine gidiyor. Şarj kotrol cihazında avometre ile baltığımda enerji kaybı sözkonusu değil(40 watt geliyor),şarj kontrol ünitesinde akü zayıf gösterdiği zaman invertör (akü enerjisi %10 altına düşünce invertör kendini kapatıyor) enerjiyi kesiyor. Bu sistemi dağ evinde kullanıyorum. Tv değilde radyo çalıştırıyoruZ. Şarj kontrol ünitesinin içini açtığımda 3 tane anahtar vardı
1 buzzer
2 jel akü
3 diğer akü
Benim aküm jel,tam hatırlamıyorum ama herhalde normal akü ile buzzer açıktı. (Bunu ayarları, kışın panel setini eve getirince fark ettim)
Diğer aklıma takılan konu ise panel çıkışına resminizde diyot koymuşsunuz,diyot nedir? Ve ne işe yarar? Saygılarımla.

Merhaba.İşte tam bu sorunu size ben söylemek isterken siz de tam o diyodu sormuşsunuz.O resimdeki hızlı özel (Schottky) diyot panele akü tarafından oluşacak olan bir geri boşalmayı tam olarak önlüyor,onu mutlaka koymanız da gerekiyor (Panelden geçen belirli amper değerine yine uygun amper değerinde diyotu da seçerek) Bu yetersiz şarj da,akşam güneş olmadığında (Karanlıkta) geri deşarj olan akünün boşalan yükü yüzündendir diye tahmin ediyorum.Bu işler için zaten jel akü de en uygunudur.Ama sulu akü ile de havalandırma sorunu olmayan dış mekanlarda çalışma (uygulama da) pekala yine yapılabilir.Kuru (jel) aküler derin deşarj işlemine daha uygundurlar,en büyük avantajları budur.Bir de ters veya yan devrildklerinde akma potansiyellerinin hiç olmaması da alarm,ev sistemleri,taşınabilir (mobil) tüm elektronik cihazlar,vb. için kullanma avantajıdır hepimizin bildiği gibi.Kolay gelsin.

Son düzenleme:
Hocam sistemi haziranın 1-2'si gibi kuracam. Onun için böyle sürekli sorular soruyorum kusuruma bakmayın.
1 benim şimdi kaç amperlik(40w/12v=3.3 amper) stocky diyota ihtiyacım var.

2 şarj kontrol ünitesinin arızalı olup olmadığını nasıl kontrol edebilirim.

3 65 amper(akü)/10=6. 5 amper(optimum şarj için panel amperi), 6. 5 amper*12 volt=78 watt yani benim 80 wattlık panele ihtiyacım var,optimum bir sistem için.Durumum ona müsait değil 40 wattlık panel ile bu sistem idare etse(günlük 10 saat*30 wat=300 wat/12=25 amper akü 65 amp) akü sürekli yarılanıp dolacağı için ne gibi arıza çıkarır. Bunun önüne nasıl geçebiliriz?(telefonun şarjı bitmeden doldurmuyoruz batarya şişmesin diye,aynı durum akü için geçerlimi?)
Saygılarımla

Hocam sistemi haziranın 1-2'si gibi kuracam. Onun için böyle sürekli sorular soruyorum kusuruma bakmayın.
1 benim şimdi kaç amperlik(40w/12v=3.3 amper) stocky diyota ihtiyacım var.

2 şarj kontrol ünitesinin arızalı olup olmadığını nasıl kontrol edebilirim.

3 65 amper(akü)/10=6. 5 amper(optimum şarj için panel amperi), 6. 5 amper*12 volt=78 watt yani benim 80 wattlık panele ihtiyacım var,optimum bir sistem için.Durumum ona müsait değil 40 wattlık panel ile bu sistem idare etse(günlük 10 saat*30 wat=300 wat/12=25 amper akü 65 amp) akü sürekli yarılanıp dolacağı için ne gibi arıza çıkarır. Bunun önüne nasıl geçebiliriz?(telefonun şarjı bitmeden doldurmuyoruz batarya şişmesin diye,aynı durum akü için geçerlimi?)
Saygılarımla

Merhaba.Estafurullah,önemli değildir bu,çünkü bu sistemle ilgili aklınızda hiç bir soru işareti de kalmamalıdır,yani bu soruları sormakta çok haklısınız.

1- 40 watt.’lık bir panel için 50 volt 5 amperlik bir schottky diyot işinizi kolayca da görecektir.Bu diyodun satışı internette ayrıca vardır.Fikir edinmeniz amacıyla böyle bir link aşağıdaki örnekteki gibidir.

STPS5L40 RoHS (40V 5A DO-201AD), 1A< Schottky Diodlar, ST Microelectronics,Dorukan Store | Elektronik Malzeme Satış Sitesi

[FONT=&amp]2- Şarj kontrol ünitesini schottky diyotla panelle bağlantısını yaparak yeterli sürede güneş ışığına maruz bıraktığınızda,akü kutup başlarına gelip,avometrenin dc.volt ölçen kısmıyla şarj sırasında akü kutup başı gerilimini izlersiniz.Bu voltaj panel güneşte iken ve siz radyo,tv,vb bir tüketici kaynak inverterle hiç çalışmadığı ve sadece panel-şarj kontrol ünitesi-akü bağlı olduğu anda (Çünkü inverterle çalışırken çok fazla voltaj düşmesi olur,bu da sizi akü şarjı konusunda yanıltabilir) 12 volttan yüksek değerlere doğru dijital ekranınızdan gözlediğinizde,sayısal olarak devamlı artarak yükseliyorsa,
(Örneğin 12.95,12.96,12.97,…,13.20,13.22,13.24,…,13.77,13.78,13.79,13.80,vb.) şarj kontrol üniteniz şarj işlemini gerektiği gibi yapıyor demektir,şarj sistemiyle ilgili herhangi bir sorun da yok demektir,bu seyreden voltaj değerlerine göre.[/FONT]

[FONT=&amp]Nominal Gerilim 17,5 V[/FONT]
[FONT=&amp]Nominal Akım 2,28 A[/FONT]
[FONT=&amp]Açık Devre Gerilimi 22 V[/FONT]
[FONT=&amp]Kısa Devre Akımı 2.53 A[/FONT]
[FONT=&amp]
3- Bakın,korkarım ki yanlış anlaşılmış bu durum.Sizin 65 amper 12 voltluk bir akünüz olması demek onu mutlaka 65/10=6.5 amperle şarj etmeniz de gerekir diye bir şartı da yoktur.Siz onu 1 amperlik şarj akımıyla bile 65 saatte yavaş yavaş yine şarj edersiniz.Ama sistem gücünü sadece de güneşten aldığınız için mümkün olduğu kadar kısa sürede şarj olup akşama hazır olması da gerektiği için biz bu şarj akımını mümkün mertebede de arttırmış oluyoruz.40 watt.lık bir güneş panelinin nominal akımı 2.28 A (İnternette monokristalli olarak satışı yapılan 40 watt.’lıkların emsaline göredir bu değer) olduğundan regülatörden geçerken de (Nominal gerilimi bu anda 17.5 volttur) belirli bir amper kaybı varsa eğer,bu değer örneğin 2 ampere (En iyi güneş alan zamanda) kadar düşerse akünüzü 65/2=32.5 saattte, o da güneşin en dik geldiği zamana göre bunu hesapladığımızda bu saat hesabı olmuş oluyor.(Parçalı bulutlu ve kapalı havalarda,akşam üzeri saatlerinde bu 2.28 A dan daha az amper değerleriyle bu şarj işlemi de yapılabilir.)

Yani 40 watt.lık panelle akünüz tam kapasiteyle dolamaz,ama bu aküye de hiçbir zarar vermez.Dolduğu kadarıyla bu elimdeki tüm cihazları çalıştırırsam bu bana yeterli olacaktır derseniz eğer,40 watt.lık panelle de yetinirsiniz.Ama panel gücü 2 kat fazla olsa (Örneğin 40 watt.lık iki panel paralel bağlandığında) akım da 2 kat artmış olacağından tam şarj süresi de bu durumda tam güneş durumuna göre hesaplanırsa 32.5/2=16.25 saat gibi daha önceye,3 adet 40 watt’lık panel paralel olarak da bağlandığında ise 32.5/3=10.83 saate inmiş olur,tam şarj için gereken bu akü şarjı süresi.Kolay gelsin. [/FONT]

1- Hocam panel sistemi bağladım.
Şöyle birşeyle karşılaştım;
Volt metre ile aküyü ölçtüğümde 12.37 idi bir gün bulutlu havada 12.70 oldu sonra paneli çıkarttım aküye baktım yavaş yavaş 12.60'a geriledi,durduğu yerde.
Birde aküyü yüke bindirdim 11.94'e geldi yükü kestiğimde yavaş yavaş 12. 23'e yükseldi.
2- hocam benim şarj kontrol cihazı 10 amperlik panel 40 watt(2.2 amper) acaba bir uyumsızluk söZkonusu olurmu?

1- Hocam panel sistemi bağladım.
Şöyle birşeyle karşılaştım;
Volt metre ile aküyü ölçtüğümde 12.37 idi bir gün bulutlu havada 12.70 oldu sonra paneli çıkarttım aküye baktım yavaş yavaş 12.60'a geriledi,durduğu yerde.
Birde aküyü yüke bindirdim 11.94'e geldi yükü kestiğimde yavaş yavaş 12. 23'e yükseldi.
2- hocam benim şarj kontrol cihazı 10 amperlik panel 40 watt(2.2 amper) acaba bir uyumsızluk söZkonusu olurmu?

Merhaba.Hayır,hiçbir uyumsuzluk da bulunmuyor,aksine bu anlattıklarınız çok doğal olup beklenilebilen durumlardır,yani bu konuda endişelenmeyin,her şey normaldir ve anormal bir durum da hiç yoktur.

1-Bulutlu havada da paneller tam karanlık (Geceye göre) hatırı sayılır bir güç (akım) üretir,bu şarj akımı da ölçüm esnasında bu akü voltajını,yine sizin de bizzat gördüğünüz üzere bir miktar kadar da yükseltecektir,bu normaldir.

2-Şarjın panelden gece olmasıyla tam kesildiği andan itibaren akü voltajı da o andaki şarj seviyesine,sıcaklığa,vb.değişik dış etmenlere de bağlı olarak kademe kademe daha aşağıdaki dc.akü voltajı ölçümü değerlerine de inebilecektir,bu normaldir.

3-Aküyü yüke bindirdiğinizde akü kutupları arasındaki voltaj,bu esnadaki ölçümde çok düşecektir,yükün zorlayıcılığına (Gücüne göre) 12 volt dc.’den daha aşağı da inebilir bu voltaj,ama tamamıyla,yükün direk olarak çalışması esnasında olup (Ups akülerinde de aynidir bu durum) yükten kesildikten sonra örneğin 11.95 dc. ye inen voltaj kendini toparlayıp da,örneğin 12.49 volt dc.’ye de yine kolayca gelebilir.Bu çok normaldir. 11.94>----->12.23 volt dc. değişimi yine çok çok normaldir.

4-Şarj kontrol ünitesini ileriyi düşünerek yüksek kapasiteli seçmişsiniz,ama bu bir olumsuzluk da olamaz,akünün şarj denetimli olan bu kontrollü olan şarjı esnasında.Bu konuda hiç endişelenmeyin.Eğer düşük kapasiteli (2.2 amperden daha düşük olanını da seçmeniz gibi) regülatör (Şarj kontrol ünitesini) seçseydiniz asıl o zaman bu 40 watt.lık paneliniz için problem de olabilirdi.Çünkü güneşin pik saatlerinde panelin sağlayıp da vereceği akımdan tam olarak da faydalanamazdınız.Kolay gelsin.

Hocam çok sağolun.
Az önce konuyu türbinistanbul yetkilisine arzettim şöyle bir cevap verdi;
"Eğer şarj kontrol cihazına önce aküyü takmadan paneli takarsan birşeyi(ismini hatırlamıyorum) yakar dedi." Sizin yazdıklarınız gibi diğer olayların normal olduğunu söyledi.
Ben kullanma kılavuzu ingilizce olduğu için okumadım. Şimdi translate'den çevirerek inceledim. Kılavuzda önce şarj kontrol cihazına aküyü daha sonra paneli takmam gerektiği yazıyor. Birçok zaman ilk önce paneli taktığım olmuştu. Büyük ihtimalle şarj kontrol cihazını yaktım. Şimdi bunun tamiri olurmu?
Yoksa yeni bir cihazmı almalıyım?

Forum istatistikleri

Konular
128,125
Kullanıcılar
449,837
Son üye
betül hüsrevoğlu

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri