balastlarla ilgili bir soru

ziyasarica

Üye
selamlar,
15 adet 2x36 W florasan armatürü besleyecek bir sistemi analiz ederken aklıma şu soru takıldı?
- W otomatı kaç A olmalıdır?
=> 72*15= 1080W => I = (1080/(220*0,8) = 6,14 A
=> şimdi bu hesaba bakılırsa 10 A (B karakterde) bir otomat yeterli olacaktır. fakat benim sorum şu; balastlar ilk çalışmada bu akımı yükseltip sigortanın atmasına sebep olur mu ?

ayrıca bu armatürler elektronik balastlı veya mekanik balastlı olmaları durumunda durum ne olur?

saygılarımla

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
kendi sorduğum sorunun cvbını kendim vereyim,
armatürlere kondansatör bağlayarak yani güç faktörünü cosq yi düşürerek böle bi sorun olması engellenebilir....
ama sorum şu aslında,
balast ne kadar akıma yükseltir ilk başta hattı?

1.G otomat sorunu çözermi acaba
2. elektronik balastın mekanik balasta göre bi çok avantajı var Bakım,verimlik vs
tek dez avantajı ilk kurulum maliyeti amortisman hesabını iyi yapmak gerekir

iç tesisat yönetmeliğine göre bir linyeye 9 adet sorti bağlanabilir.
Aydınlatma linyesi sigorta amperajı 10A'dir.
w otomatlarda L ve G ibaresi yerine B ve C ibaresi gelmiştir.
Aydınlatma devrelerinde eski kodu G yeni kodu C tipi W otomat kullanılmaz. B tipi kullanılır.
15 sortinizi 7-8 ayırıp iki linye olarak dağıtmanız gerekir.
manyetik balastlar ses yapma riski ve cosfi düşüklüğü dışında bence avantajdır. Elektronik balastlar voltaj dalgalanmalarında çok etkilenmekte ve çabuk arızalanmakta(bazı iyi markalar hariç)
bizzat birçok yerde yaşadım.

Sigorta ile iletkeni korumalısın ,amperajı o kadar düşük tutman hiç bir fayda sağlamaz.
Elektronik balast daha iyidir.Şimdi yılını hatırlayamıyorum ama ABD de konvansiyonel balastların kullanımı yasaklanalı çok oldu.AB.de yasaklanacağını okumuştum belki oradada yasak.

Arkadaşar ben bu forma yeni katıldım .Ben kıbrısta yaşadığım için buradaki kurallar çerçevesinde balastın ilk anda çektiği akımı anlatayım.

arkadaşımız 15 adet 2x36 W floresant armatur yazmış yani
2x36=72 Waat
15x72=1080 Waat
1080x1.73=1868.4 W Armatürlerin ilk anda çekeceği Güç oda
1868.4/220=8.49 A Armatürlerin lk anda çekeceği akım
1.73 ü nerden buldum derseniz elektirik hesaplamalarında çok kullanılan karekök üç dür ve bu hesap kesin sonucu verir isteyen klamptester ile ölçüp bakabilir.
10 A B tipi bir otomat bu lambaları ve hatları ( 1.5 mm2 ) korur yeterlidir..

deujavi ' Alıntı:
Arkadaşar ben bu forma yeni katıldım .Ben kıbrısta yaşadığım için buradaki kurallar çerçevesinde balastın ilk anda çektiği akımı anlatayım.

arkadaşımız 15 adet 2x36 W floresant armatur yazmış yani
2x36=72 Waat
15x72=1080 Waat
1080x1.73=1868.4 W Armatürlerin ilk anda çekeceği Güç oda
1868.4/220=8.49 A Armatürlerin lk anda çekeceği akım
1.73 ü nerden buldum derseniz elektirik hesaplamalarında çok kullanılan karekök üç dür ve bu hesap kesin sonucu verir isteyen klamptester ile ölçüp bakabilir.
10 A B tipi bir otomat bu lambaları ve hatları ( 1.5 mm2 ) korur yeterlidir..

nominal güçle 1.73 ü çarpınca ortaya çıkan değer ilk anda çekilen güçmü oluyo yani.Hatırlayamadım böyle bir formülü bobinli devrelerin tao sürelerini işin içine katmadan direk böyle bir hesap yapılıp yapılmadığı konusunda kafamı karıştırdın arkadaşım.nerden girdi o karekök 3 anlamış değilim açıkcası.Bide buralarda güç faktörü diye bişey kullanıyoz arkadşım sakın kaçırma hesaplarında.

soruyadacavap vericek olursam balastın çekeceği düşünülen ilk anlık akım değeri çok kısa bir süre için çekileceğinden sigortanın geçikme süresi onu karşılar.zaten senin toplam çekilen akımın 6/7 A arası bişey 10A lık sigorta çok rahat bir şekilde işini görmeli.Ayrıca mekanik balastta meydana bir ısı çıkıyor buda enerjinin ısıya dönüşümü yani kayıt anlamına geliyor.Elektronik balastlar bu konuda çok daha iyi.

Forum istatistikleri

Konular
128,483
Kullanıcılar
450,454
Son üye
aliiis

Yeni konular

Geri