Elektronik BALAST için Florasan Amper ve Watt değer uyumu...

marihuan5

Üye
Sormak istediğim bir konu var arkadaşlar, fikri olanlardan yorum beklemekteyim... 8watt 150mA deeğerinde bir florasan lambam var , bu lamba için elektronik balast aramaktayım, piyasada 8watt için olan elektronik balast bulamıyorum, hep 8 - 10 - 13 watt elektro mekanik balast göstermekteler, zaten bir tane elimde bundan mevcut, ama ısındığı için istemiyorum... Evde kullandığımız tasarruflu ampül ün içindeki elektronik ksımı kullanmak istedim fakat uygun değerlerde lamba bulamadım...

8 watt olanların hepsininde amper değerleri 50mA düzeylerinde.... Daha yüksek watt lı lambaların mesela 15 veya 18 watt olanların ise lamba üzerinde yazan değeri 100 - 105 mA değerlerinde... bununda daha büyüklerinde bir değer göremedim, mesela 20 veya 23 watt değerinde bir ampülün akım değerlerini bilmiyorum ama tahminen 150 ve üstü olsa gerek... O halde ben bunlardan birinin elektronik balastını elimdeki 8 watt floya bağlasam bir sorun olur mu? Amper değeri uygun fakat watt değeri yüksek (20 veya 23watt) olmuş olacak...

Bu arada gittiğim bir alışveriş mekesinde baktığım balastların resimlerini koydum, göreceğiniz gibi ikitane elektro-mekanik balast da 8 - 10 - 13 watt için 0,15A değeri sağlanırken, resimlerde SUBA marka görünen 10 - 13 watt elektronik balastın amper değeri olarak 0,05 A görünmekte, sizce de burada bir gariplik yok mu?
Elektro-mekanik balastlar bir kısım elektirik akımını kendimi harcamakta acaba?

Birde Ultraviyole lambam için Ankara da 8watt 150mA verebilecek olan elektronik balast nereden bulabilirim? Normal 8 watt aydınlatma amaçlı lambalar düşük watt çektiği için piyasadaki tüm balastlar ona göre yapılmış sanki, dediğim değerlerde bulamıyorum, ya yüksek watt değerinde oluyor, yada yok deniyor... Yardımcı olursanız sevinirim...

Yönetici Notu: Paylaşılan fotoğraf, fotoğraf paylaşım sitesinden silindiği için kaldırılmıştır.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
balastın yüksek wattlı olması kullanmanıza engel değil. Düşük wattlı olursa engel teşkil eder. Gönül rahatlığıyla bağlayabilirsin yüksek wattlı balastınızı floansana.

Peki watt değeri yüksek olsa bile amper değerinin küçük olmasının bir önemi yok mu?

arkadaşım balast ne işe yarar? İlk ateşlemeyi sağlamaya yarar değilmi. Akıma fazla takılma sen. Yüksek wattlı bulabiliyorsan bağla çalışır. Şu bildiğimiz tasarruflu ampul diye nitelendirdiğimiz ampulun içindeki elektronik devreyi sök 4 uçtan 2sini flonun iki ucuna diğer 2 ucunu flonun 2 ucuna bağla starter kullanmadan ateşleyip çalıştırır. Merak edip denemiştim bi ara güzel sonuç verdi. Evinde vardır tasarruflu ampul birini gözden çıkar devresini kullan. kolay gelsin.

T8 15 watt iki adet flouresant tek tasarruflu ampul elektronık devresiyle yakabilirmiyim.

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,597
Son üye
CTure

Yeni konular

Geri