Atmel Bootloader 20MHZ

Herkese merhaba;
Bootloader hakkında bir kaç sorum olacak.
1 Bootloader ı yük lü bir mikro kontrolcü de bootloader güncellemesi yapılabiliyor mu ?
2 16 Mhz de çalışan bir mikro kontrolcüyü 20Mhz de çalıştırmak istesek bootloader değiştirmek gerekiyor mu ?

Hepinize şimdiden teşekkürler.

Bootloader atmazsan daha hızli çalışır ama bütün zamanlamalar bozulur.

Bootloader olmadan programlana biliyor mu ?
Evet bootloader olmadan programlanabilir. Bootloader sana daha kolay yüklemen için kolaylık sağlar. Örneğin arduino üzerindeki işlemci normalde icsp ile yükenirken içine atılmış bootlader sayesinde her başlangıçta minik bir süre bekler ve yükleme isteği varsa seri porttan aldığı veriyi hafızaya yazar. Yani seri porttan yüklemeni sağlar.

Bootlader güncellenebilir ama icsp ile yapacaksın bunu seri porttan kendi kendini güncelleyemez yani kendi üzerine yazamaz.

16Mhz çalışan bir işlemciye bootladerla veri atmak için 16mhz bootlader olması gerekir seri portun baudrate miktarı işlemci hızına göre ayarlanır. Eğer işlemciye 20mhz kristal takılırsa bootladerin 20mhz ile çalışacak şekilde güncellenmesi gerekir.

Ben işlemcileri arduino ile programlıyordum oda 16mhz bootloader yukluyor. Ve ben 20Mhz bootloader yuklemek istiyorum ama arduino ile bunu yapamayacam bi bootloader programlayıcı almam gerekli sanırım.

İki arduino varsa birisini isp olarak kullanabilir diğerini programlarsın. Örneklerin içinde var

zaten öyle kullanıyordum. Arduinoların üzerinde ki kristaller 16mhz idi 20 ile değiştirim derken smd ler yerinden oynadı onlar döküldü ney nereden düştü göremedim. o yüzden en güzeli bootloader kullanmak :D

Arduino nun şemaları var internette bakarak elemanların yerinş bulabilirsin

20Mhz bootloader nereden bulabilirim ? Veya Arduino İDE de ayarları var mı ?

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,189
Kullanıcılar
449,957
Son üye
sezercakmak

Yeni konular

Geri