Araba aküsü ile elektrikler kesildiğinde devreye girecek sistem

Kondansatör ile sistemi nasıl zenginleştireceksin anlamadım.
Amacın elektrik kesintisinde modemin bir iki saniye daha kapanmaması ise modem beslemesine 10.000uF gibi bir kondansatör yeterli olacaktır.
Ancak bahsettiğin modem değil de başka bir cihaz ise çektiği akıma göre değişecektir.
modemin bataryası mevcut kameralar için ihtiyaç var onlar da 12v 1 amper çekiyor max

Son düzenleme:
modemin bataryası mevcut kameralar için ihtiyaç var onlar da 12v 1 amper çekiyor max
1A için kamera başına en az 4700uF olur veya garanti için 10.000uF daha iyidir.
Ancak 12V adaptörün iyi değilse yani çıkışında gürültü veya ripple barındırıyorsa yüksek değerli kondansatör bağlamak sakınca yaratabilir.

1A için kamera başına en az 4700uF olur veya garanti için 10.000uF daha iyidir.
Ancak 12V adaptörün iyi değilse yani çıkışında gürültü veya ripple barındırıyorsa yüksek değerli kondansatör bağlamak sakınca yaratabilir.
7 amperlik adaptörü 300 liraya aldım muadillerine göre ucuzdu ne gibi sıkıntılar doğabilir hocam max 3 saniye açık tutabilse yeterli olacaktır devreye farklı bir eleman eklemek gerekir mi

7 amperlik adaptörü 300 liraya aldım muadillerine göre ucuzdu ne gibi sıkıntılar doğabilir hocam max 3 saniye açık tutabilse yeterli olacaktır devreye farklı bir eleman eklemek gerekir mi
Çoğu SMPS adaptörler aşırı gürültülüdür.
Bu gürültüyü osilaskop ile ölçebilirsin. Ancak denemek için her kameraya kamera yakınından birer tane 4700uF bağlayabilirsin.
Güvenlik amacıyla da kondansatörden hemen önce 0.5 ila 1 ohm arası 1W civarı bir direnç bağlayabilirsin.
4700uF ile test ettikten sonra 1 saat içerisinde bir aksaklık görmezsen kondansatöre parelel bir 4700uF daha bağlayabilir veya tüm kondansatörleri 10.000uF yapabilirsin.

Bana da zamanında Şebeke kesiminde devreye girecek akü bağlantısı için böyle bir (battery backup) şeması gerekmişti. İlk önce bu işi DC12V 10A röle ile basitçe çözebileceğim aklıma geldi. Ortak uca kamera ve 12V gerekli kısmı besleyecek hattı bağladım, NO uca şebeke taraftan gelen 12V artı ucu, NC uca da aküden gelen artı ucu bağladım. Rölenin bobin kısmına bir adet röle bobinininin ters endüktif gerilimini sönümlemek üzere ters bir diyot ve şebekenin dc12v gerilimini bağladım. Ayrıca eksi uçlar da ortak olarak bağlıydı. Sistem şebeke varken şebeke üzerinden besleniyordu. Şebekeyi kesince röle normalda kapalı (NC) kontağı devreye girdiğinden aküden beslenmeye devam etti. Fakat şebekenin kesilmesi ile kapasitörlerde/bobinlerde kalan gerilim röleyi 1-2 saniye geç bıraktırdığından işe yaramamıştı. Ben de daha sonra aşağıdaki gibi diyotlarla yönlendirecek şekilde bir bağlantı yaptım. Buradaki diyotların gerekli akımı taşımaları 6A10 gibi ve diyot üzerinde 0.7 volt gerilim düşümünü dikkate almak gerekiyor! Bunun için araya dc-dc bir voltaj regülatörü ilave etmek gerekir. Bu şekilde her iki kaynak da sürekli besleme halindedir. Hangisinin gerilimi yüksekse öncelik ondadır diğeri beklemededir. Herhangi biri devreden ayrılırsa diğeri cihazları kesintisiz beslemeye devam eder. Aşağıda örnekte öncelik BAT1 beslemesindedir, çünkü gerilimi BAT2 den yüksektir. BAT1 şebeke olarak düşünülürse ve besleme trafosu ayarı ise ayar potunda 12.8V gibi akü geriliminden yüksek bir değere ayarlanarak öncelik ona verilir. Aküler dolu halde 13 volt üzeri gerilim değerleri vereceklerinden en son çıkışa uygun güçte dc-dc ayarlı bir voltaj regülatörü kararlı bir DC12 volt için olması şarttır.

1708981042580.png

Bana da zamanında şebeke kesiminde devreye girecek akü bağlantısı için böyle bir (battery backup) şeması gerekmişti. İlk önce bu işi DC12V 10A röle ile basitçe çözebileceğim aklıma geldi. Ortak uca kamera ve 12V gerekli kısmı besleyecek hattı bağladım, NO uca şebeke taraftan gelen 12V artı ucu, NC uca da aküden gelen artı ucu bağladım. Rölenin bobin kısmına bir adet röle bobinininin ters endüktif gerilimini sönümlemek üzere ters bir diyot ve şebekenin dc12v gerilimini bağladım. Ayrıca eksi uçlar da ortak olarak bağlıydı. Sistem şebeke varken şebeke üzerinden besleniyordu. Şebekeyi kesince röle normalda kapalı (NC) kontağı devreye girdiğinden aküden beslenmeye devam etti. Fakat şebekenin kesilmesi ile kapasitörlerde/bobinlerde kalan gerilim röleyi 1-2 saniye geç bıraktırdığından işe yaramamıştı. Ben de daha sonra aşağıdaki gibi diyotlarla yönlendirecek şekilde bir bağlantı yaptım. Buradaki diyotların gerekli akımı taşımaları 6A10 gibi ve diyot üzerinde 0.7 volt gerilim düşümünü dikkate almak gerekiyor! Bunun için araya dc-dc bir voltaj regülatörü ilave etmek gerekir. Bu şekilde her iki kaynak da sürekli besleme halindedir. Hangisinin gerilimi yüksekse öncelik ondadır diğeri beklemededir. Herhangi biri devreden ayrılırsa diğeri cihazları kesintisiz beslemeye devam eder. Aşağıda örnekte öncelik BAT1 beslemesindedir, çünkü gerilimi BAT2 den yüksektir. BAT1 şebeke olarak düşünülürse ve besleme trafosu ayarı ise ayar potunda 12.8V gibi akü geriliminden yüksek bir değere ayarlanarak öncelik ona verilir. Aküler dolu halde 13 volt üzeri gerilim değerleri vereceklerinden en son çıkışa uygun güçte dc-dc ayarlı bir voltaj regülatörü kararlı bir DC12 volt için olması şarttır.

Ekli dosyayı görüntüle 105920
Hocam kondansatör ile rölenin açılıp kapanması sırasındaki güç akışındaki kesintiyi kompanse edebiliriz diye düşündük diyotlar ile daha sağlıklı mı olacaktır ? ek olarak şebekede elektrik varken aküde özellikle 0 akım oluşturuyoruz, diyotta akım birikmesi konusu nasıl olur bilmiyorum. Sadece kondansatör ne kadar sağlıklı olur ne tür yan etkiler doğurabilir devreyi nasıl güvenli halde tutabilirim bu konular önemli herhangi bir arıza durumda ev komple yanar yetişemeyiz :D

Ben röle ile yaptığımda gecikmeyi telafi etmesi için 6800uF 16V kapasitör kullanmama rağmen gecikmeyi telafi etmedi. Kayıt cihazının beslemesi ayrılarak sadece onun sürekliliğini sağlamak belki mümkün olabilir? Onun üzerine battery backup şemalarına da bakarak diyotlarla yönlendirmeyi kullandım. Aslında battery backup şemalarında aküyü de aynı sistem şarj ediyor gibi görünse de, o şekilde şarj/deşarj kontrolü olmuyor. Onu ayrıca tasarlamak gerekir. Eğer bir akü şarj/deşarj kontrol devreniz yoksa bir adet solar şarj kontrol cihazı edinip akünün şarjını ve deşarjını onun üzerinden yapabilirsiniz. Bu durumda solar şarj cihazı yük çıkış akımının/gücünün ihtiyacınızı fazlasıyla karşıladığına emin olun. Kamera sistemi ve modem için 35-40 watt'a kadar 4-5A yeterli gelecektir.
Diyotlarda akım birikmesi olmaz sadece drop voltaj denen iletime geçebilmesi için birçok elektronik elemanda olduğu gibi voltaj/gerilim düşüşü olur. Normal diyotlarda bu değer 0.7 volt civarındadır. Bu voltaj düşüşüne dikkat ederek diyotlara giren gerilimlerle oynayarak öncelik sırası şebekeden beslenen trafoya verilmeli. Ayrıca kayıt cihazı ve kameralara beslemeyi bağlamadan uygun güçte dc-dc buck-boost (düşürücü-yükseltici) voltaj regülatörü sistemin sağlığı için gereklidir.

Ben röle ile yaptığımda gecikmeyi telafi etmesi için 6800uF 16V kapasitör kullanmama rağmen gecikmeyi telafi etmedi. Kayıt cihazının beslemesi ayrılarak sadece onun sürekliliğini sağlamak belki mümkün olabilir? Onun üzerine battery backup şemalarına da bakarak diyotlarla yönlendirmeyi kullandım. Aslında battery backup şemalarında aküyü de aynı sistem şarj ediyor gibi görünse de, o şekilde şarj/deşarj kontrolü olmuyor. Onu ayrıca tasarlamak gerekir. Eğer bir akü şarj/deşarj kontrol devreniz yoksa bir adet solar şarj kontrol cihazı edinip akünün şarjını ve deşarjını onun üzerinden yapabilirsiniz. Bu durumda solar şarj cihazı yük çıkış akımının/gücünün ihtiyacınızı fazlasıyla karşıladığına emin olun. Kamera sistemi ve modem için 35-40 watt'a kadar 4-5A yeterli gelecektir.
Diyotlarda akım birikmesi olmaz sadece drop voltaj denen iletime geçebilmesi için birçok elektronik elemanda olduğu gibi voltaj/gerilim düşüşü olur. Normal diyotlarda bu değer 0.7 volt civarındadır. Bu voltaj düşüşüne dikkat ederek diyotlara giren gerilimlerle oynayarak öncelik sırası şebekeden beslenen trafoya verilmeli. Ayrıca kayıt cihazı ve kameralara beslemeyi bağlamadan uygun güçte dc-dc buck-boost (düşürücü-yükseltici) voltaj regülatörü sistemin sağlığı için gereklidir.
Akü sarjı için akıllı prize takmış olduğum akü sarj cihazını kullanıyorum, ek olarak röledeki bobine giden adaptörü de yine akıllı prize taktım sadece sarj edeceğim zaman akıllı prize telefondan komut veriyorum ve devre tamamlanıyor. Aküden çektiğim akımı deepsarj kontrolü ve akım kontrolü olsun diye pmw solar cihazı üzerinden röle ile sisteme veriyorum röle yine elektrikler gittiğinde regülatör ile akü arasındaki bağlantıyı kuruyor bu sebeple şebeke elektriği varken akü de hiç akım oluşmuyor. Aküden gelen akım regülatörden geçtiği için ekstra bir gecikme de yaşanıyor bu arada. Kondansatörleri direk olarak kameraların kablolarına takmak istiyorum belki bu noktada akımın geriye kaçmaması için bir diyot kullanmam da gerekebilir çünkü sadece kameralar değil modemlere enerji veren çakmaklık sarj cihazlarıda aynı kablolar üzerinden besleniyor ek olarak bir dirence de ihtiyaç var diye düşünüyorum ama bu noktadan devre elemanlarını nasıl bağlamam gerektiğini tam olarak oturtamadım

Ekli dosyalar

• IMG_20240225_004222.jpg
    IMG_20240225_004222.jpg
    372.1 KB · Görüntüleme: 4
ÖNERİ:
Her cihaza ayrı bir kondansatör bağlanmalıdır.
Bu kondansatör cihaza mümkün mertebe yakın yapılmalıdır.
Ters akım için hızlı diyot kullanılabilir.
Ancak adaptörün gürültü seviyesi bilinmeden toplam kapasite miktarı ezbere konuşulamaz. Adaptör SMPS ise ve çıkışında aşırı HF gürültüsü varsa her kondansatör adaptöre yük oluşturacak belki de yanmasına sebebiyet verecektir. Bu sebeple 1 ohm civarı seri direnç önermiştim.
Röleli sistemde röle açma kapama süresi mili saniyeler mertebesindedir. Dolayısı ile 1sn lik süre bile yeterli olacaktır. Ancak röle açılıp kapanma anında oluşabilecek darbeli voltaj oluşumuna izin verilmemelidir.

Aslında bu kadar teferruata girmeden doğrudan 15-18 volt bir adaptör ile akünün bağlı olduğu solar şarj kontrol cihazına panel bağlantı klemenslerinden girip yük çıkışından da sistemi beslemek. Akü dolu olduğu durumda şarjı keseceği için akünün zarar göreceğini sanmıyorum. Sadece gerilimi ayarlanan volt'un altına düştüğünde şarj olacaktır. Bu şekilde sadece yük çıkışının yeterli olması ve bu çıkışa yukarıda yazdığım regülatörü bağlamanız.

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,961
Son üye
omr70

Yeni konular

Geri