Araba aküsü ile elektrikler kesildiğinde devreye girecek sistem

ysfuyar

Üye
Mevcut Şema.PNG

Selamlar,

Köydeki evime fotoğrafta mevcut güvenlik sistemini kurdum. PC adaptörü ile regülatör vasıtasıyla 80 amperlik aküyü sürekli sarj ediyorum sistem de sürekli olarak aküden akım çekerek çalışıyor. 2xKamera ve harici sensörler ile etraftaki hareketlerin takibini bildirim yolu ile yapıyorum. Esasen elektrik kesintileri çok olmuyor fakat sigortalar korumasız bir noktada olduğu için hırsızları sigortalara müdahale edip kameranın görüntü almasını engelleyebilirler düşüncesi ile sistemi kurmak zorunda kaldım. Fakat bu sistemde sulu akünün ömrünü uzatma ihtiyacı duydum.
Planlanan.PNG

Yeni sistemde akıllı priz ve akü sarj cihazı ekleyerek sürekli sarjın önüne geçiyorum. Akıllı prizi, aküyü ihtiyaç olduğu kadar sarj yapacak şekilde uzaktan programlayabiliyorum(diğer yandan basit bir kamerayı da sistemi uzaktan izleyebileceğim şekilde kuracağım). Fakat şimdilik telefonun,vınnın, kameranın aküden sürekli akım çekmesinin önüne geçemiyorum. Kurmak istediğim sistem normal şartlarda elektriği şebekeden çekmeli ve elektrik kesintisi olduğunda aküden beslenecek şekilde olmalı. İşin temelinde eldeki imkanları kullanarak daha düşük maliyetli bir sistem kurmak var. Uygulaması basit fikirler konusunda desteğe ihtiyacım var.

Resimden, teknik öxelliklere ulaşmak çok zor oluyor.
Önce kullandığınız bütün cihazların (akü dhil) marka ve modellerini yazın,
Sonra (varsa pdf formatında) Teknik Dökümanlarını ekleyin.
Kolay gelsin

Şebeke varken bahsettiğiniz sistem şebeke elektriği üzerinden,
Şebeke yokken akü-inverter üzerinden beslenecek doğrumu.
2 adet kontaktör kullanarak bir transfer panosu yapılır.

Benzer bir kullanımı güneş panelli olarak kullanıyorum. Sizinkine benzeri de arkadaşıma kurdum.

https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/4-kameralı-sisteme-göre-ups.152749/post-1008484

Bu ve benzeri konularda solar şarj kontrol cihazıyla aküyü kontrollü bir şekilde şarj edebilirsiniz. 14-15 volt civarı bir adaptörle solar panel girişinden solar şarj cihazına giriş yapılacak. Solar şarj cihazı yük çıkışından ise sistemi beslemelisiniz. Yalnız akü tam dolu olduğunda besleme gerilimi/15 volt doğrudan yük çıkışına geleceğinden bağlı cihazlara zarar vermemesi için bu çıkışı dc12 volt'a regüle etmeniz gerekecek. Bu şekilde şebeke yokken de kesintisiz olarak akü devreye girecektir. Akıllı prize de gerek olmayacak. Ayrıca kayıt cihazınız destekliyorsa hareket olduğunda internete e-posta göndertebilirsiniz. Solar şarj cihazınızın yük çıkışı (genelde en sağdaki iki çıkış) bağlı cihazları desteklermi kontrol ediniz!
Led adaptörünüz ayarlı ise üzerindeki potansiyometre ile voltajı şarj voltajına yükseltebilirsiniz.

Şebeke varken bahsettiğiniz sistem şebeke elektriği üzerinden,
Şebeke yokken akü-inverter üzerinden beslenecek doğrumu.
2 adet kontaktör kullanarak bir transfer panosu yapılır.
Evet şebeke elektriği üzerinden tüm sistem çalışacak yani gerekirse cihazlar kendi sarj aletleri ile sarj olacaklar hepsinin harici sarj cihazı var fakat elektrikler kesildiğinde cihazlar aküden beslenecek yani benim aklıma tüm cihazlara çift elektrik beslemesi sağlamak için 5v 12v röle koymak geliyor fakat bu noktada akü sarjı aküyü sarj etmeyeceği konumda olsa da aküye bağlı olduğu için aküden akım çekecek ve akü yine sürekli akım kaynaklı ömründen yiyecek asıl amacım sulu akünün ömrünü uzatmak
Benzer bir kullanımı güneş panelli olarak kullanıyorum. Sizinkine benzeri de arkadaşıma kurdum.

https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/4-kameralı-sisteme-göre-ups.152749/post-1008484

Bu ve benzeri konularda solar şarj kontrol cihazıyla aküyü kontrollü bir şekilde şarj edebilirsiniz. 14-15 volt civarı bir adaptörle solar panel girişinden solar şarj cihazına giriş yapılacak. Solar şarj cihazı yük çıkışından ise sistemi beslemelisiniz. Yalnız akü tam dolu olduğunda besleme gerilimi/15 volt doğrudan yük çıkışına geleceğinden bağlı cihazlara zarar vermemesi için bu çıkışı dc12 volt'a regüle etmeniz gerekecek. Bu şekilde şebeke yokken de kesintisiz olarak akü devreye girecektir. Akıllı prize de gerek olmayacak. Ayrıca kayıt cihazınız destekliyorsa hareket olduğunda internete e-posta göndertebilirsiniz. Solar şarj cihazınızın yük çıkışı (genelde en sağdaki iki çıkış) bağlı cihazları desteklermi kontrol ediniz!
Led adaptörünüz ayarlı ise üzerindeki potansiyometre ile voltajı şarj voltajına yükseltebilirsiniz.
Mevcut sistemde 19v pc adaptörü ile pwm sarj regülatörü vasıtasıyla aküyü sarj ediyorum sarj regülatörünün çıkışını max 12v ye ayarladım çok şükür şimdilik cihazlar zarar görmedi sistem hareket algıladığında %90 doğrulukla telefona bildirim atıyor buradaki arayışımın sebebi akünün ömrünü uzatmak

Son düzenleme:
Solar şarj cihazı ayarlandığı voltaj aralığında aşırı şarj da şarjı, aşırı deşarjda da yükü keser. Cihazların tümü dc12v olarak beslenirse sorun olmaz. Araya inverter koyup ac220v olarak çevirip kendi şarj cihazları ile beslerseniz inverter kayıplarından dolayı akü verimli çalışmayacaktır. Üstelik bu bir sulu akü.

Solar şarj cihazı ayarlandığı voltaj aralığında aşırı şarj da şarjı, aşırı deşarjda da yükü keser. Cihazların tümü dc12v olarak beslenirse sorun olmaz. Araya inverter koyup ac220v olarak çevirip kendi şarj cihazları ile beslerseniz inverter kayıplarından dolayı akü verimli çalışmayacaktır. Üstelik bu bir sulu akü.
inverter koymayacağım hocam örneğin kamerayı kendi sarj aletine bağlayacağım şebeke elektrik verirken ondan beslenecek fakat röle ile ikinci bir besleme yapıp
inverter koymayacağım hocam örneğin kamerayı kendi sarj aletine bağlayacağım şebeke elektrik verirken ondan beslenecek fakat röle ile ikinci bir besleme yapıp
yani ups gibi bir sistem lazım

Solar şarj kontrol cihazının yük kısmı toplam gerekli gücü sağlıyorsa şarj cihazıyla beslemeye gerek yok. Bende çatıda panel de olduğundan şebeke üzerinden besliyorum, şebeke kesildiğinde solar şarj cihazının yük bağlantı kısmından led trafosu dc12 volt'u ile yük çıkışını ayarlı regülatörle dc12 volt'a garantili olarak regüle ettikten sonra diyotlar ile birleştiriyorum. Diyot üzerinde 0.7 volt gibi bir gerilim düşüşünü hatırlatayım.
İlk başta röle yapmıştım röle şebeke kesildiğinden geç tepki verdiğinden cihaz kapanıp açılmıştı. Uygun amperde her iki taraftan gelen dc12 volt'u birleştirerek kesintisiz dc12 volt'u sağlamış oldum. Hatta panelden gelen voltajı bir miktar artırarak (bir miktar düşürerek de öncelik şebekede) önceliği güneş paneline verebiliyorum. Doğal olarak böyle bir durumda şebeke kesintisinde akünün boş bulunması muhtemel!

Solar şarj kontrol cihazının yük kısmı toplam gerekli gücü sağlıyorsa şarj cihazıyla beslemeye gerek yok. Bende çatıda panel de olduğundan şebeke üzerinden besliyorum, şebeke kesildiğinde solar şarj cihazının yük bağlantı kısmından led trafosu dc12 volt'u ile yük çıkışını ayarlı regülatörle dc12 volt'a garantili olarak regüle ettikten sonra diyotlar ile birleştiriyorum. Diyot üzerinde 0.7 volt gibi bir gerilim düşüşünü hatırlatayım.
İlk başta röle yapmıştım röle şebeke kesildiğinden geç tepki verdiğinden cihaz kapanıp açılmıştı. Uygun amperde her iki taraftan gelen dc12 volt'u birleştirerek kesintisiz dc12 volt'u sağlamış oldum. Hatta panelden gelen voltajı bir miktar artırarak (bir miktar düşürerek de öncelik şebekede) önceliği güneş paneline verebiliyorum. Doğal olarak böyle bir durumda şebeke kesintisinde akünün boş bulunması muhtemel!
Elimde bir akıllı priz (wifi bağlantısı ile zamanlı çalışma ya da tercihe göre açma kapama yapabiliyorum) bir de akü sarj cihazı mevcut aküyü bu şekilde şebekeden ihtiyaç olduğunda dolduracağım ve o hazırda bekleyecek zaten 80 amper kapasitesi olduğu için sistemi çok rahat 1 gün çıkartabilir o kadar uzun kesinti de olmuyor, geç tepki şimdilik önemli değil zaten vınn ve telefonun kendi bataryaları da mevcut kameralar kapanıp açılacak sadece benim kurmak istediğim sistemde sarj regülatörü aküyü sarj etmeyecek sadece aküden gelen akımı regüle ederek sağlıklı bir gerilim ile cihazları çalıştırmaya yarayacak ama bunu da sadece elektrikler kesildiğinde yapacak normal şartlarda aküden akım alınmayacak aküye akım verilmeyecek sadece elektrikler kesildiğinde akü devrede olacak halihazırda 1.şemada olan sisteme sahibim ama aküden sürekli akım geçiyor ve akünün ömrü kısalıyor

Solar şarj kontrol cihazında akü tipini, varsa sulu akü olarak seçin. Yoksa aşırı şarjı 13.8 volt, aşırı deşarjı da jel akü olsaydı 10.8 volt sulu aküde 12.40 volt altı sülfatlaşmaya sebep olur, akü ömrünü ve kapasitesini düşürür.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,963
Son üye
farukeem31

Yeni konular

Geri