Araç Isı/Saat/Takvim Göstergesi

PICMAN

Üye
Merhabalar;

Bu sefer Otomobil meraklıları için Araç Isı/Saat/Takvim Göstergesi tasarladım.

arac_isi_1.jpg

Devrede 3 Sensör bulunmaktadır, İç, Dış ve Motor ısılarını aynı zamanda da saat - takvimi göstermektedir. 3 Isı bilgisini aynı anda görebilmek için 4x20 LCD ekran kullandım. LCD nin 1. satırında, programlama sırasında gireceğiniz metni, akan yazı şeklinde göstermektedir. Ben tipo da uygun bir yere monte ettiğim için siz artık aracınıza göre en uygun bir yeri seçip monte edebilirsiniz. Devrenin üzerinde 3 buton ve bir sensör çıkışları bulunmaktadır. Devre üzerine buton yerleştirmedim sadece soket çıkışı verdim, istenilirse butonlar uzatılabilir. Sensör çıkışı, tek bir hatta 3 adet DS18XXX paralel bağlanıyor ROM okuma özelliği sayesinde hepsi ayrı ayrı okunuyor. Siz sensörleri araca yerleştirirken bütün DS leri tek bir hatta bağlayın.
Not: DS1820 - DS1822 - DS18B20 bu 3 sensörden istediğinizi seçebilirsiniz. Yazılım hangi sensör olduğunu algılayıp, çevirim hesaplaması yapmaktadır.

arac_sensor.gif
arac_isi_logo_3.jpg

PIC i programlamadan önce Açılış Marka yazısını ve Üst satırda çıkacak akan yazı metnini EEprom bölümünden girmelisiniz.

18H - 27H adresi arasına Açılış marka yazısını
28H - FDH adresi arasına ise Üst satırda çıkacak akan yazıyı girmelisiniz. (Yazı sonuna # karekteri koymalısınız)
FEH - FFH Boş bırakılacak (değer girilmiyecek)

arac_isi_eeprom.jpg

PIC i programladıktan sonra sensörleri eklemelisiniz. Tek hat üzerinden okuma yaptığı için her sensörü PIC e tanıtmalısınız.
İlk önce ART ve AZT tuşuna aynı anda basarak sensör kaydetme menüsü açılır. Sonra, hatta sadece tek bir sensör bağlayarak MENÜ tuşuna basılır ve ilk sensör kaydedilir. Sırası ile 2. ve 3. sensörler takılır ve aynı işlemler takip edilir. Bu şekilde İÇ-DIŞ-MOTOR senörleri kaydedilir.
Sensörleri uygun yerlerine yerleştirdikten sonra artık DS hattaına 3 sensörü bağlayarak devreyi çalıştırdığınızda her sensörün ısısını ekranda göreceksiniz. Saat ve Takvim ayarı için MENÜ tuşuna basarak işlemler takip edilir.

ISIS te sensör eklemek için her DS nin DQ hattına buton yerleştirdim. Sensör ekleme menüsünü açtıktan sonra butonlarla her seferinde hatta tek bir sensörü bağlayıp işlem bitiğinde bütün sensörleri bağlayın

Devreye 3 ek özellik daha ekledim. KAPI girişi ve Emniyet Kemeri girşi. Bu girişlere paneldeki uyarı lambalarından yada direk anahtarlardan 12V seviyesinde giriş yapabilirsiniz. 1. satırda, bu girişlerden her hangi biri aktif olursa ekranda onun uyarısı çıkacaktır.
3. Özellik ise; Termostat Role çıkışı vardır. Menu ile termostat sıcaklığını ve hedef sensörü seçtikten sonra belirtiğiniz sıcaklığın altına düştüğü zaman role çekecektir. Bu çıkışı Klima, Fan vs... gibi cihazları kontrol edebilirsiniz

Resimler

arac_isi_2.jpg

arac_isi_3.jpg

Not: Devreyi arkadaşın arabasına yaptığım için, araç ve resimler arkadaşa aittir.

İlerde YOL Bilgisayarı Projesi ile görüşmek üzere.....

Ekli dosyalar

• arac_isi.rar
    152 KB · Görüntüleme: 48
abi ben bunu yaptımda sensörleri tanıtıyorum sadece ilk taktığım sensöre uygun hareketler gözlemliyorum diyer sensörler bir türlü görmüyor :SS: ?? acaba nedendir

Acaba proteus'un versiyonu kaçtı ?

Merhabalar;

Bu sefer Otomobil meraklıları için Araç Isı/Saat/Takvim Göstergesi tasarladım.

Devrede 3 Sensör bulunmaktadır, İç, Dış ve Motor ısılarını aynı zamanda da saat - takvimi göstermektedir. 3 Isı bilgisini aynı anda görebilmek için 4x20 LCD ekran kullandım. LCD nin 1. satırında, programlama sırasında gireceğiniz metni, akan yazı şeklinde göstermektedir. Ben tipo da uygun bir yere monte ettiğim için siz artık aracınıza göre en uygun bir yeri seçip monte edebilirsiniz. Devrenin üzerinde 3 buton ve bir sensör çıkışları bulunmaktadır. Devre üzerine buton yerleştirmedim sadece soket çıkışı verdim, istenilirse butonlar uzatılabilir. Sensör çıkışı, tek bir hatta 3 adet DS18XXX paralel bağlanıyor ROM okuma özelliği sayesinde hepsi ayrı ayrı okunuyor. Siz sensörleri araca yerleştirirken bütün DS leri tek bir hatta bağlayın.
Not: DS1820 - DS1822 - DS18B20 bu 3 sensörden istediğinizi seçebilirsiniz. Yazılım hangi sensör olduğunu algılayıp, çevirim hesaplaması yapmaktadır.
PIC i programlamadan önce Açılış Marka yazısını ve Üst satırda çıkacak akan yazı metnini EEprom bölümünden girmelisiniz.

18H - 27H adresi arasına Açılış marka yazısını
28H - FDH adresi arasına ise Üst satırda çıkacak akan yazıyı girmelisiniz. (Yazı sonuna # karekteri koymalısınız)
FEH - FFH Boş bırakılacak (değer girilmiyecek)

PIC i programladıktan sonra sensörleri eklemelisiniz. Tek hat üzerinden okuma yaptığı için her sensörü PIC e tanıtmalısınız.
İlk önce ART ve AZT tuşuna aynı anda basarak sensör kaydetme menüsü açılır. Sonra, hatta sadece tek bir sensör bağlayarak MENÜ tuşuna basılır ve ilk sensör kaydedilir. Sırası ile 2. ve 3. sensörler takılır ve aynı işlemler takip edilir. Bu şekilde İÇ-DIŞ-MOTOR senörleri kaydedilir.
Sensörleri uygun yerlerine yerleştirdikten sonra artık DS hattaına 3 sensörü bağlayarak devreyi çalıştırdığınızda her sensörün ısısını ekranda göreceksiniz. Saat ve Takvim ayarı için MENÜ tuşuna basarak işlemler takip edilir.

ISIS te sensör eklemek için her DS nin DQ hattına buton yerleştirdim. Sensör ekleme menüsünü açtıktan sonra butonlarla her seferinde hatta tek bir sensörü bağlayıp işlem bitiğinde bütün sensörleri bağlayın

Devreye 3 ek özellik daha ekledim. KAPI girişi ve Emniyet Kemeri girşi. Bu girişlere paneldeki uyarı lambalarından yada direk anahtarlardan 12V seviyesinde giriş yapabilirsiniz. 1. satırda, bu girişlerden her hangi biri aktif olursa ekranda onun uyarısı çıkacaktır.
3. Özellik ise; Termostat Role çıkışı vardır. Menu ile termostat sıcaklığını ve hedef sensörü seçtikten sonra belirtiğiniz sıcaklığın altına düştüğü zaman role çekecektir. Bu çıkışı Klima, Fan vs... gibi cihazları kontrol edebilirsiniz

Resimler

Not: Devreyi arkadaşın arabasına yaptığım için, araç ve resimler arkadaşa aittir.

İlerde YOL Bilgisayarı Projesi ile görüşmek üzere.....

Ekli dosyalar

• IMAG0499.jpg
    IMAG0499.jpg
    1.4 MB · Görüntüleme: 31
merhaba bu devreyi yaptım ilk önce calıştı sonra acılıp kapanınca ekran kare kare kalıyor .acılmıyor adet lcd adet ..16f876 bozdum düzgün calıştıramadım . arızanın sebebi .pic olabilirmi? lcd arızası olursa nasıl bir tepki veriri.abuk sabuk rakam ve yazılar cıkıyor .lcd mi bozuldu pic mi bozuldı .acaba anlayamadım .ayar yaparken .saat ayarı nasıl yapılıyor takvim ayarı nasıl yapılıyor acıklama yazarmısınız .cok seneler geçmiş ama bana böyle bir devre lazım internete buldugum devreyi yaptım stabil calışan bulamadım yardımcı olursanız cok dua ederim ancak tesekkürler.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Bu devrenin şema yazılım baskı devre Vs paylaşırmısın? Ellerine sağlık bu arada çok iyi olmuş.

Bu devrenin şema yazılım baskı devre Vs paylaşırmısın? Ellerine sağlık bu arada çok iyi olmuş.
kardeş yaptım şu an calışıyor fakat ne takvimi ayarlaya biliyorum nede ssati bir derece calışıyor..4x20 ekran kullanmadım cok pahalı geldi bana..cok para harcadım sen de aynı hataları yapma devreyi zip den cıkardıktan sonra terse cevir point kes pover point de baskı yap ben iki kere yanlış bastım ölcülerini vereyim 12 cm uzunlık 6 cm genişlik olacak şekilde ayarla boş kagıda cıktı al .entegrenin ayakları delikleri tam karşılıyormu kontrol etikten sonra baskı devresini yap

Ekli dosyalar

• arac_isi (1).rar
    152 KB · Görüntüleme: 8
  • IMAG0499.jpg
    IMAG0499.jpg
    1.4 MB · Görüntüleme: 29
  • IMAG0505.jpg
    IMAG0505.jpg
    1.2 MB · Görüntüleme: 28
  • IMAG0516.jpg
    IMAG0516.jpg
    1.6 MB · Görüntüleme: 30
  • IMAG0517.jpg
    IMAG0517.jpg
    1.1 MB · Görüntüleme: 29
  • IMAG0518.jpg
    IMAG0518.jpg
    1.4 MB · Görüntüleme: 27
[başka bir siteden buldugum araç bilgisayarı devresi atmel 8 ile yapılmış smd kullanmış ben poteteusda dip modeline uyarladım avr programlayıcı aldım sonra vaz gectim yapmaktan .

Ekli dosyalar

• 4-141_Ispravlennye-proshivki.rar
    33.8 KB · Görüntüleme: 9
  • 4-141_MBC_.rar
    313.7 KB · Görüntüleme: 8
  • bascom.zip
    25.2 KB · Görüntüleme: 8

Forum istatistikleri

Konular
128,292
Kullanıcılar
450,122