Arçelik nmge 5236 nf buzdolabı alt kısım soğutmuyor?

gmck13e[1].JPG

Merhaba. Anladım, bir röle sesini sadece benzetme yapmak için kullandınız sanırım, bu sorundan bahsederken. Soğutucuya bağlı bir triyak (TR1 yazan) bu beyin kartı üzerinde (üst resimdeki gibi) bulunuyorsa onun sağlamlığını da ayaklarını bu devre kartından ayırarak ölçün. Örneğin arçelik NF 5285 buzdolabının üstteki orijinal beyin kartında bir triyak bu devre kartında bulunup miktrodenetleyici IC ile motor arasında anahtar görevli olarak motorun IC'den çıkış akımı geldiğinde elektrik anahtarı görevli çalışmış oluyor. Kolay gelsin.

Merhaba. Anladım, bir röle sesini sadece benzetme yapmak için kullandınız sanırım, bu sorundan bahsederken. Soğutucuya bağlı bir triyak (TR1 yazan) bu beyin kartı üzerinde (üst resimdeki gibi) bulunuyorsa onun sağlamlığını da ayaklarını bu devre kartından ayırarak ölçün. Örneğin arçelik NF 5285 buzdolabının üstteki orijinal beyin kartında bir triyak bu devre kartında bulunup miktrodenetleyici IC ile motor arasında anahtar görevli olarak motorun IC'den çıkış akımı geldiğinde elektrik anahtarı görevli çalışmış oluyor. Kolay gelsin.

BTA24-600CW (T¹)
A1<>G 76 ohm
A¹<>A² 31.5 Mohm
A¹<>A²(G) 0.09 Mohm
A¹(G) <>A² 31.5 Mohm

Z0409MF (T²)
A¹<>G 669 ohm
A¹<>A² 140 Mohm
A1<>A²(G) 0.09 ohm
A¹(G) <> A² 8 Mohm

Z0409MF(T³)
A¹<>G 728 ohm
A¹<>A² 120 Mohm
A¹<>A²(G) 0.09 Mohm
A¹(G)<>A² 110 Mohm

Karttaki triyakların ölçümleri bu şekilde.Sanırım tüm triyaklar arızalı z0409mf nin entegreci diye bi sitede buldum,daha önce hiç alışveriş yapmadım.bta24-600cw yerine BW modeli direnc.nette mevcut.bugün entegreyi P1011AP06 olarak değiştirdim.

Eğer sizde onaylarsanız triyak arızalarını,beyaz eşya yedek parçaları satan online sitelerden kart almaya yönelmek daha iyi olucak sanırım
Bu arada açıklama eklemeyi unuttum;
<> her iki yönde ölçüm yaptığım anlamına geliyor.

A¹(G) <>A² ise problar A1 ve A2 ye temas halinde.A1 ve gate bacağını şöntlüyorum anlamında.

Merhaba. Satın alınan bu sensör NF’unuzun model, markasına uygun seçildiğinde sıkıntı olmaması gerekirdi, ancak uygun seçilmemişse oluşan farkla bu sıkıntı oluşmuş olabilir. Sensörün sıcaklığa göre ölçülen omaj ölçümleri işlevsel olduğunu gösteriyor, ancak bu ölçümlerle sizin marka, model NF’unuza tam uyumlu olup olmadığını belirtemiyorum.

Üst dondurucu bölmenin kapak contaları çok deforme olmuşsa onları mutlaka yenisiyle değiştirin, termostat max. ayarlı olup evaporatör yüzeyi karlı, buzlu değilken, üst kapaktan conta sızıntısı olmadan, hava kanalları kapanmadan buzdolabına yeni yiyecekler ilave edilmeden alt bölümdeki sıcaklığın 6.5 derece yerine 1-2 dereceye kadar max' a ayarlanmış termostat ayarıyla düşebilmesi gerekirdi. Bu yüzden üst kapak contalarının sızdırmazlığını ve hava kanallarının menfez önlerinin açıklığını mutlaka denetleyin. Kolay gelsin.
Merhaba sonunda bir çözüm yolu bulabildim. Alt bölmenin hava kanalını çıkardım ve alt bölmedeki eveporatöre erişmek için maket bıçağıyla dikkatlice keserek plastiğe hava kanalı boyunca bir pencere açtım. Amacım son çare burada bir gaz kaçağı olup olmadığını kontrol etmekti. (Olmasaydı yeni bir buzdolabı alacaktım.) Daha sonra herşeyin köpüğe gömülü olduğunu gördüm. Buradaki şişliği indirmek için daha önce plastiğe bir çizik atmış ve alabildiğim kadar havasını boşaltmıştım. Yapacak birşey olmadığını görüp hava kanalını kapattım. Bunun ne kadar etkisi olur bilmiyorum ama fanın pervanesi motor milinin en gerisindeydi, onu da çekerek en uca kaydırdım. Yaptığım ölçümlerde şu an Max. ayarda 2 dereceye kadar düşüşe şahit oldum. 8 kiloluk bir karpuz koyduğumda sıcaklık 6,5 derecelere kadar çıktı ve yaklaşık 6 saatte toparlayıp 4 derecelere kadar indi. Tek sıkıntı açtığım pencereden arka bölme ile izolasyon bozulmuş oldu. Sıcaklık transferi sağlandı, fakat kenarlardan arka ve alt kısma su gider mi, neyle izole etmem lazım?

@binbaşı abi ölçüm sonucuma göre triyaklar arızalı mı ?
İnternet üzerinden sıfır kart alarak tamamıyla çözüme ulaştım.arkadaki evapı ve dolap içindeki tüm fanları güzelce çıkartıp yıkadım kuruladım geri taktım.dolap şuan ilk günkü performansında soputuyor tek şüphem var.rezistanslar sürekli devrede sanki çünkü ne zaman gitsem dolabın orta kısmı sıcak.

Rezistanslar bimetal sensörler tarafından tetikleniyodu sanırım uygun vakitte onlarıda sıfırlayacağım.

Merhaba sonunda bir çözüm yolu bulabildim. Alt bölmenin hava kanalını çıkardım ve alt bölmedeki eveporatöre erişmek için maket bıçağıyla dikkatlice keserek plastiğe hava kanalı boyunca bir pencere açtım. Amacım son çare burada bir gaz kaçağı olup olmadığını kontrol etmekti. (Olmasaydı yeni bir buzdolabı alacaktım.) Daha sonra herşeyin köpüğe gömülü olduğunu gördüm. Buradaki şişliği indirmek için daha önce plastiğe bir çizik atmış ve alabildiğim kadar havasını boşaltmıştım. Yapacak birşey olmadığını görüp hava kanalını kapattım. Bunun ne kadar etkisi olur bilmiyorum ama fanın pervanesi motor milinin en gerisindeydi, onu da çekerek en uca kaydırdım. Yaptığım ölçümlerde şu an Max. ayarda 2 dereceye kadar düşüşe şahit oldum. 8 kiloluk bir karpuz koyduğumda sıcaklık 6,5 derecelere kadar çıktı ve yaklaşık 6 saatte toparlayıp 4 derecelere kadar indi. Tek sıkıntı açtığım pencereden arka bölme ile izolasyon bozulmuş oldu. Sıcaklık transferi sağlandı, fakat kenarlardan arka ve alt kısma su gider mi, neyle izole etmem lazım?
Arkadaşlar son neticeyi de yazmak istedim, dolabın içindeki hava kanalını söküp şişen kısmı arkaya zarar vermeden keserek çıkarmış ve soğuk transferini sağlayarak kanalı kapatmıştım. 1,5 yıldır dolabı sorunsuz kullanıyorum. Bütün mesele buymuş, Arçelik in bazı kullanıcıların dolabını bu arızadan dolayı garantiden üretim hatası olarak değiştirdiğini duydum, biz yıllarca boşuna çekmişiz.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,125
Kullanıcılar
449,837
Son üye
betül hüsrevoğlu

Yeni konular

Geri