Arçelik 6230 Bulaşık Makinesi Sirkülasyon Sorunu

anfield

Üye
İyi günler. Arcelik 6230 bulasik makinesinin önce kondansatörü arızalandı. Onu değiştirdim. Bir kaç hafta çalıştı sonra iyi yıkamamaya başladı. Kapat swicini açıkken kapatıp boşta çalıştırdım üst pervane dönüyordu. Motoru söktüm boşta çalıştırdım çalışıyor. Tıkanıklık falan da yok. Döngüde tıkanma mı var diye pervane altına falan baktım Bi tıkanıklık ta yok. Sorun ne olabilir yardımcı olursanız sevinirim.

Su cebini kontrol edin tıkanmaya yakınsa suyu düşük basınç ile yolluyordur.Üst pervaneye su basan şeffaf hortum tıkanmış olabilir.Hortumu söküp ucu sivri olmayan;delmeyecek,çizmeyecek düz bir materyal ile kontrol edin.

il0e65p.jpg

Onu komple boşa çıkarttım. Tıkanma yok. Hazineden pompaya pompadan pervanelere çıkıyor. Üst ve alt pervanelere çıkışta açık

Musluk yeteri kadar açıktır diye düşünüyorum.Su alma işlemi bitip yıkamaya geçtiğinde tablada yeteri miktarda su oluyor mu?

Musluk yeteri kadar açıktır diye düşünüyorum.Su alma işlemi bitip yıkamaya geçtiğinde tablada yeteri miktarda su oluyor mu?
Evet miktarda su oluyor. Şimdi sirkülasyon pompasinı söktüm. Pompayı iki dk boşta çalıştırdım. Sargı sıcaklıkları 80 90 derecelere çıkıyor. Dün rulmanini da değiştirdim. Motor artık verim kaybı mi oluşturdu acaba.

Sirkülasyon pompasının değişim zamanı gelmiş.

Evet miktarda su oluyor. Şimdi sirkülasyon pompasinı söktüm. Pompayı iki dk boşta çalıştırdım. Sargı sıcaklıkları 80 90 derecelere çıkıyor. Dün rulmanini da değiştirdim. Motor artık verim kaybı mi oluşturdu acaba.
İlk başta değiştirdim dediğiniz
TaktığınıZ kondansatör kaç microfarad?
Değeri uygun değil ve yüksek ise sargıları ısıtır, motor devri düşer..

Ayrıca bir ihtimal motor salyangozuna
plastik ya da cam ya da çekirdek şeklinde parça takılmış devirden düşmüş olabilir

Sirkülasyon pompasının değişim zamanı gelmiş.
Merhaba benim makinada su atmıyor. Sirkülasyon motorunu 220 ile denedim çalışıyor. Olcum aletim yoktu kondansatöru deneyemedim. Kondansatör dışardan saglam görünüyor. Problem yinede ondan olabilir mi. Makina su alıyor. Alttaki tabla doluyor. Sonra oylece kalıyor. Sirkülasyon motorunun oldugu yerden motor donme sesine benzer tak tak ses geliyor duruyor bir kac saniye sonra.

Merhaba benim makinada su atmıyor. Sirkülasyon motorunu 220 ile denedim çalışıyor. Olcum aletim yoktu kondansatöru deneyemedim. Kondansatör dışardan saglam görünüyor. Problem yinede ondan olabilir mi. Makina su alıyor. Alttaki tabla doluyor. Sonra oylece kalıyor. Sirkülasyon motorunun oldugu yerden motor donme sesine benzer tak tak ses geliyor duruyor bir kac saniye sonra.
Bulaşık makinesinde iki tane pompa (motor) vardır;birisi sirkülasyon yapar ve fıskiyelere su basar,diğeri tahliye pompasıdır pis suyu atar.Bahsettiğiniz ses motor türbininden geliyor.Limon çekirdeği,zeytin çekirdeği, cam kırığı vs dönmesini engelliyordur.Muhtemelen plastik tırnaklar kırılmıştır.İlgili parça Gri plastik gövdenin içindedir.

ihuuwm3.jpg

mvenlsw.jpg

Bulaşık makinesinde iki tane pompa (motor) vardır;birisi sirkülasyon yapar ve fıskiyelere su basar,diğeri tahliye pompasıdır pis suyu atar.Bahsettiğiniz ses motor türbininden geliyor.Limon çekirdeği,zeytin çekirdeği, cam kırığı vs dönmesini engelliyordur.Muhtemelen plastik tırnaklar kırılmıştır.İlgili parça Gri plastik gövdenin içindedir.

Ekli dosyayı görüntüle 98651
Ekli dosyayı görüntüle 98652
Bu şekilde kırıkmı ?

Ekli dosyalar

• Screenshot_20230606-203524.png
    Screenshot_20230606-203524.png
    1.3 MB · Görüntüleme: 19
  • Screenshot_20230606-203329.png
    Screenshot_20230606-203329.png
    1.2 MB · Görüntüleme: 17
  • Screenshot_20230606-203353.png
    Screenshot_20230606-203353.png