AMPÜLÜN GÜCÜ NASİL BELİRLENİYOR

60 WATT bir lamba buldum. 220 voltta 0.23 a akım çrkiyor. R=V/I formülüne göre 956 ohm olması gerekiyor. ama lamba soğukken 65 ohm gösteriyor. Sonra lambayı kaynar suya daldırdım aynı zamanda ölçümlemeye devam ediyorum 65 ohm direnç 75 ohm olarak yükselmeye başladı. Demekki lamba ptc gibi direnci değişiyor.

Bu durumda;

Dostum lamba ilk çalışmada 4007 diyodun kaldırabileceğinden fazla akım çekerek diyodunuzu yakıyor. devrenizi doğrultmak için smps devrelerinde kullanılan 10 - 15 amperlik diyotlardan kullanırsanız sorun olmadan doğrultma yapabilirsiniz düşüncesindeyim.

kolay gelsin.

60 WATT bir lamba buldum. 220 voltta 0.23 a akım çrkiyor. R=V/I formülüne göre 956 ohm olması gerekiyor. ama lamba soğukken 65 ohm gösteriyor. Sonra lambayı kaynar suya daldırdım aynı zamanda ölçümlemeye devam ediyorum 65 ohm direnç 75 ohm olarak yükselmeye başladı. Demekki lamba ptc gibi direnci değişiyor.

Bu durumda;

Dostum lamba ilk çalışmada 4007 diyodun kaldırabileceğinden fazla akım çekerek diyodunuzu yakıyor. devrenizi doğrultmak için smps devrelerinde kullanılan 10 - 15 amperlik diyotlardan kullanırsanız sorun olmadan doğrultma yapabilirsiniz düşüncesindeyim.

kolay gelsin.
evet aynen öyle işin ilginç tarafı ne biliyormusunuz devreye akım koruması nasıl koyacagım :)) nette adamların yaptıgı inverter videoları var lamba ilk çalışırken dip mit ötüyordu inverterleri ısıgı kesiyor sonra yakıyordu. demekki bu yuzden yapıyormus. hedefim 150watt civari guc almak ama bi lamba yakmak istersem işler değişecek :) akım koruma olayını nasıl halledeceğim bakalım :)

bu arada suyun içinde anca cam ısınır içindeki tungsten fazla ısınmaz o yuzden fazla yukselmez direnç.

Son düzenleme:
teşekkür ederim yorum için.

ampul ilk çalışırken fazla enerji cekiyor anladıgım kadarıyla o yuzdende diyot yanıyor.
yüzde 50 artırmaktan kastınız ampulu değeri olan 230 da değilde 310 voltta calıstırmam değil mi ?

kondansatörde kullanırsanız 400 voltu geçersinizi açıklarmısınız orasını anlayamadım.

Kondansatörler gerilimin maksimum değerine şarj olur. 220 voltu etkin değeri doğrultunca 310 volt maksimum değerine ulaştırmış olursunuz. Kondansatör kullandığınızda böyle olur. 310 volt ac üretirseniz doğrulttuğunuzda ve kondansatör kullandığınızda bununda maksimum değeri 400 voltu geçer. Hem voltajın yüksek olması hemde soğuk flaman direncinin düşük olması diyotun taşıyamıyacağı kadar büyük akım geçmesine sebep olur. Uygulanan gerilimi soğuk ampul direncine bölerseniz ilk akımın ne kadar ile başladığını görürsünüz.

camın içinde genelde gaz bulunur. Belli bir süre beklemesi sonucunda tungsten de ısınır. Ohm değişimindende anlaşılıyor.

Kondansatörler gerilimin maksimum değerine şarj olur. 220 voltu etkin değeri doğrultunca 310 volt maksimum değerine ulaştırmış olursunuz. Kondansatör kullandığınızda böyle olur. 310 volt ac üretirseniz doğrulttuğunuzda ve kondansatör kullandığınızda bununda maksimum değeri 400 voltu geçer. Hem voltajın yüksek olması hemde soğuk flaman direncinin düşük olması diyotun taşıyamıyacağı kadar büyük akım geçmesine sebep olur. Uygulanan gerilimi soğuk ampul direncine bölerseniz ilk akımın ne kadar ile başladığını görürsünüz.
hımm anladım yok 270 volt ac kare dalga cıkısı var trafoda(sarımları sıgdıramadım nüveye sıgdıgı kadar sarmıstım :)) dogrultunca 270 dc oluyor anca. artık 270 dc den 190 rms değerli tam sinus elde edecegim bir daha sarmak istemiyorum trafoyu. ama sinüs işine geçmeden devreyi yüklemek istemiştim. yük olarak lamba buldum oda basıma iş açtı. gerçi bu sayade lambananın özelliğinide öğrenmiş oldum :) akım koruma devresini ona göre tasarlayacagım artık.

Forum istatistikleri

Konular
128,608
Kullanıcılar
450,608
Son üye
cemaliev

Yeni konular

Geri