Alternator

alihaanc

Üye
Farklı yüklerde, alternatör yüklendikçe değişen alternatör uç gerilimini sabit tutmak için neler
yapılabilir?

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Bana sanki uyarma gerilimi ile oynarak yapılır gibi geliyor.

Alternatörlerde yük arttıkça devir sayıları düşer devir sabitlemesi yapmanız gerekir elektronik veya mekanik governor denilen cihazlarla uyartim reaktif gücü etkiler devir değiştikçe frekansta değişecektir dikkat edilmesi gerekir

Dizel jeneratör sistemindeki alternatör için konuşursak;
Aktif (Rezistif) yükü karşılamada devir düşme eğilimine girer governör yakıt pompasını açar aktif güç talebi karşılanmış olur.
Hidroelektrik santralde senkron jeneratör sistemi için konuşursak;
Devri dolayısıyla frekansı sabit tutmak için Türbin kanat açıları değişir, suya karşı direnç gösterecek yönde kapanarak aktif(Rezistif) güç ihtiyacı karşılanır.
Her iki sistemde endüktif reaktifi karşılamak için uyartım(ikaz) akımı arttırılır. Yapılan bu işlem endüktif reaktif yüklenmeden kaynaklanan gerilim düşümünü karşılamak içindir. İkaz akımını azaltma/arttırma reaktif yüklenmeye karşı voltajın regüle edilmesi işlemidir.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,217
Kullanıcılar
449,998
Son üye
Muharrem_Arslan

Yeni konular

Geri