Alternator

alihaanc

Üye
Farklı yüklerde, alternatör yüklendikçe değişen alternatör uç gerilimini sabit tutmak için neler
yapılabilir?

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Bana sanki uyarma gerilimi ile oynarak yapılır gibi geliyor.

Alternatörlerde yük arttıkça devir sayıları düşer devir sabitlemesi yapmanız gerekir elektronik veya mekanik governor denilen cihazlarla uyartim reaktif gücü etkiler devir değiştikçe frekansta değişecektir dikkat edilmesi gerekir

Dizel jeneratör sistemindeki alternatör için konuşursak;
Aktif (Rezistif) yükü karşılamada devir düşme eğilimine girer governör yakıt pompasını açar aktif güç talebi karşılanmış olur.
Hidroelektrik santralde senkron jeneratör sistemi için konuşursak;
Devri dolayısıyla frekansı sabit tutmak için Türbin kanat açıları değişir, suya karşı direnç gösterecek yönde kapanarak aktif(Rezistif) güç ihtiyacı karşılanır.
Her iki sistemde endüktif reaktifi karşılamak için uyartım(ikaz) akımı arttırılır. Yapılan bu işlem endüktif reaktif yüklenmeden kaynaklanan gerilim düşümünü karşılamak içindir. İkaz akımını azaltma/arttırma reaktif yüklenmeye karşı voltajın regüle edilmesi işlemidir.

Son düzenleme:

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,366
Kullanıcılar
450,237
Son üye
tekogulyunus

Yeni konular

Geri