AKAI AM-U55 ampli tam modifiye çalışması

sasen1

Paylaşımcı üye
Bu çalışmamda arızalı olarak almış olduğum AKAI AM-U55 ampliyi @Mr_YAMYAM yamyam hocamın devre tasarımları ve yönlendirmeleri ile modifiye edeceğiz.Daha önce kendisi ile yapmış olduğum son derece kaliteli olan LM1875 ampliden daha üst düzey bir ampli yapacağız.

Amplinin kullanabileceğimiz malzemelerini kullanacağız.Ancak Power ampli katı STK086 olacak.Ton kontrol devresi ,Loudness devvresi ,L/N state input ve monitoring devresi ,DIN PPM devresi Ayrıca besleme devresleri tamamen @Mr_YAMYAM hocanın tasarımlarından oluşacak.

Bu amplinin her aşamasında yapacağımız testler ile olması gereken değerleri elde edip etmediğimizi göreceğiz.

Daha detaylı teknik bilgileri, amaçlarımızı @Mr_YAMYAM hoca buradan verebilir.
İlk önce çalışmaya ampli kutusunu boşaltmakla başlıyorum.Ampli içerisinde trafo dışında hiçbir malzeme kalmadı.Yamyam hoca yeni ampli için bir yerleşim planı yaptı.

Bu yerleşimin yapılması için kutu içerisinde bazı değişiklikler yaptık.Önce ortadan geçen metal kirişi kaldırıp.Ampli zeminine L şeklnde 1mm kalınlığında bir alüminyum taban yaptım.

Ekli dosyalar

• P_20221025_143153.jpg
    P_20221025_143153.jpg
    144.7 KB · Görüntüleme: 59
  • P_20221025_143220.jpg
    P_20221025_143220.jpg
    177.7 KB · Görüntüleme: 58
  • P_20221025_143612.jpg
    P_20221025_143612.jpg
    203.1 KB · Görüntüleme: 54
  • Kutu_yerleşim _planı.jpg
    Kutu_yerleşim _planı.jpg
    622.2 KB · Görüntüleme: 49
  • Kutunun önceki durumu.jpg
    Kutunun önceki durumu.jpg
    165.5 KB · Görüntüleme: 82
  • Kutu _üstten.jpg
    Kutu _üstten.jpg
    261.8 KB · Görüntüleme: 45
  • Kutu_alt.jpg
    Kutu_alt.jpg
    204.1 KB · Görüntüleme: 48
Son düzenleme:
Giriş devreleri ve ön panelle ilgili detaylar halledilince geriye en zevkli kısımlar başlar.
Bundan sonra amplide kullanılan tüm devreler sırasıyla acımasız testlerden geçirilecek, en küçük detay bile incelenecektir.
Amplimizde kullanılan ton kontrol ve loudness unit devreleri oldukça hassastır. Önce ton kontrol devresini elimizdeki olanaklarla test edeceğiz, daha sonra da loudness devresi test ve ayarlarını yapacağız.
Bu işler için en önemli ölçü aletimiz distorsiyon metrelerdir. Ancak bu aletlerden elimizde bulunmadığı için, PC bazlı osilaskop, sinyal jeneratörü, adobe ölçüm uygulamaları yeterli olacaktır.

Bugüne kadar yaptığımız ön panel ve giriş konnektörleri ilgili çalışmaları anlatacağım.Sonra bu başlık altında yapılması gerekenlere ve ilgili çalışmalara adım adım devam edeceğiz.

AKAI AM-U55 amplinin ön panelindeki switchleri kullanma amaçalarımız doğrultusunda planlamamız gerekiyordu. Giriş konnektörlerini röleler ile kumanda edeceğimizden.Switch boardunu bu düşünce ile yeniden düzenledik ve Yamyam hocam kullanım amacımıza göre ampli ön panel üzerinde bir dizayn yaptı ve daha önce amplinin orjinalinde olan çok kontaklı switchleri küçültüp kutuda yer kazanmamı istedi.Ama bu switchlerden bulmak imkansız olduğu için ben de uzun olanları kesip yapıştırıp diğerleri ile aynı boyuta getirdim.

Ton kontrol devresi ve switchler için yaptığımız PCB yi kağıda basarak kartların yan yana geldiğinde ön panelde nasıl durduğunu kontrol ettim.

Arka panelde AKAI AM_U55 amplinin orjinal giriş konnektörlerini kullanacağım.Bundan dolayı Yamyam hocam rölelerin ve L/N state input devresinin aynı PCB üzerinde olması gerektiğini ona göre bir çizim yapmamız gerektiğini söyledi.Bu iş önce bana çok karışık geldi.Ama bana adım adım neyi nasıl yapmam gerektiğini söyleyerek ve çizimlerimdeki yanlışları düzelterek PCB yi bana çizdirtti.Bu alana sığmaz dediğim devre sığdı. :D

NOT:
Bu çalışmaların buraya kadar olan kısmı, forumun PC'ler ve teknolojik sohbetler başlığı altında benim AKAI AM-U55 ampliyi aldığımı Yamyam hocama yazmam ile başladı ve burada özet olarak verdiğim çalışmaların detaylı yazışmaları ve bilgilendirmeleri PC'ler ve teknolojik sohbetler başlığının 69. sayfasından itibarı yer almaktadır.
Çalışmalarımızın devamı AKAI AM-U55 ampli tam modifiye çalışması başlığı altında devam edecektir.

Ekli dosyalar

• inputLN4.png
    inputLN4.png
    256.8 KB · Görüntüleme: 33
  • imput1.jpg
    imput1.jpg
    172.3 KB · Görüntüleme: 33
  • P_20221103_205227_1.jpg
    P_20221103_205227_1.jpg
    161.9 KB · Görüntüleme: 33
  • switch_grup1.jpg
    switch_grup1.jpg
    147.9 KB · Görüntüleme: 36
  • P_20221030_192059_1.jpg
    P_20221030_192059_1.jpg
    190.9 KB · Görüntüleme: 30
  • switch yerleri.jpg
    switch yerleri.jpg
    80.9 KB · Görüntüleme: 27
  • Sw_yeri1.jpg
    Sw_yeri1.jpg
    504.9 KB · Görüntüleme: 39
Gördüğüm kadarıyla switchler PCB lere tam uymamış.
Umarım bunu halledersin.
Sorun metrik/imperyal ölçümden kaynaklanmaktadır.

Gördüğüm kadarıyla switchler PCB lere tam uymamış.
Umarım bunu halledersin.
Sorun metrik/imperyal ölçümden kaynaklanmaktadır.
PCB yi basmadan önce hassas bir ölçüm yaparım hocam ,kağıt olunca switch bacakları kağıda geçerken esneme oluyor.

Bende 82nf ERO kondansatör varmış.Ton kontrolüne olur mu bunlar.10 tane almışım zamanımda

Ekli dosyalar

• P_20221115_162734_1.jpg
    P_20221115_162734_1.jpg
    219.2 KB · Görüntüleme: 23
PCB yi basmadan önce hassas bir ölçüm yaparım hocam ,kağıt olunca switch bacakları kağıda geçerken esneme oluyor.

Bende 82nf ERO kondansatör varmış.Ton kontrolüne olur mu bunlar.10 tane almışım zamanımda
Projeyi takipteyim, kolay gelsin :)
Acaba 82nF EROları nereden aldığınızı hatırlıyor musunuz?

Sınırlı koşullarda o kondansatörler olur.
Muhtemelen toleransı %5 veya daha aşağı.
Ancak özel tip gibi geldi bana.
Şunlardan ise kullanılmaz.
https://www.acilkomponent.com/index.php?route=extension/soconfig/quickview&product_id=30768
Ama şunlardan ise kullanılır.
https://tr.aliexpress.com/item/33006533602.html
Ben kullanılır dediklerinize benzettim .Yakından çektim resmini.
Üzerinde K 63 1823 B9 ERO yazıyor

Ekli dosyalar

• Screenshot_20221115-222518056_1.jpg
    Screenshot_20221115-222518056_1.jpg
    233.7 KB · Görüntüleme: 11
Ben kullanılır dediklerinize benzettim .Yakından çektim resmini.
Üzerinde K 63 1823 B9 ERO yazıyor
Markanın ERO olması değil, kondansatörlerin kullanım yerleri burada önemlidir.
ERO firması sadece ses devreleri için kondansatör üretmiyor.
PULSE, SNUBBER, DC bloking veya AC devrelerde kullanılabilir de olabiliyor.

Projeyi takipteyim, kolay gelsin :)
Acaba 82nF EROları nereden aldığınızı hatırlıyor musunuz?
Teşekkür [email protected]ışveriş yaptığım sitelerdeki eski siparişlerime baktım bulamadım.Belki de bir elektronik malzeme satan dükkandan almış olablirim.Hatırlayamadım.
Markanın ERO olması değil, kondansatörlerin kullanım yerleri burada önemlidir.
ERO firması sadece ses devreleri için kondansatör üretmiyor.
PULSE, SNUBBER, DC bloking veya AC devrelerde kullanılabilir de olabiliyor.
Peki kondansatörün üzerinde bizim kulllanım alanımız için olanda ne yazması gerekecek?

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,839
Son üye
Qkay

Yeni konular

Geri