AKAI AM-U55 ampli tam modifiye çalışması

Peki kondansatörün üzerinde bizim kulllanım alanımız için olanda ne yazması gerekecek?
ERO için kullanım alanı kodu ile belirleniyordu.
Örneğin sendeki 1823 Ancak bu kodlamaları hatırlamıyorum.
Ancak MKP, MKPC gibi ibareler olsaydı o zaman kesin olur diyebilirdim.
Eğer sana verdiğim 1uF ERO lar da aynı kod numaralı ise kullanılır.

NOT:
ROLL-OFF frekansımızı azcık yükseltip şu kondansatörlerden kullanabiliriz.
https://tr.aliexpress.com/item/4000...b7!10000008094764421!rec&gatewayAdapt=glo2tur
Yine de araştırıp linklerimiz buraya koyarsak en iyi seçeneği belirleyebiliriz.

Son düzenleme:

Ekli dosyalar

• 12V REGÜLE DEVRESİ.png
    12V REGÜLE DEVRESİ.png
    31.7 KB · Görüntüleme: 13
Yamyam hocam daha önce ibreli PPM de kullandığımız 12V regüle devresini 2 adet 1000uF a göre düzelttim..1R 11w Taş direnç yerine aşağıdaki direnci kullanabilir miyiz?
https://www.ersinelektronik.com/4R7-2W-5-20-Ad-Fiyati,PR-1840.html

Direnç kondansatör bağlantısı doğru mu?Devreyi ve değerleri kontrol edebilir misiniz?

Diyot olarak 2A TFK var elimde kullanabilir miyim?Uygun mudur?
https://www.ersinelektronik.com/BYW32-2A-200V-Fast,PR-6337.html
HER VOLTAJDA İKİ TANE 1000uF OLMALI.
Oradaki 100nF yerine 1000uF takılmalı.
Direnç çok şipirdek 100 adet alınabilir.
TFK diyotlar da şipirdek. O kadar hızlı olmasına gerek olmasa da darılmaz.
Trimpotlar ecik çetrefilli olmuş.
Ben olsam precision tiplere döre bacaklarını ayarlardım.
Belki çok turlu kullanırsın.

Son düzenleme:
@sasen1
Hassas devreler için bazı bilimsel disiplinleri belirtmem gerekiyor.
12V REGÜLE DEVRESİ.png

KURAL 1...
Devredeki AC bileşenli sinyallerin şaseye irtibatlanması mümkün mertebe düz ve en kısa şekilde yapılmalıdır.
Burada ana kondansatörler ve 10uF ripple kondansatörü örnek olarak düzeltilmiştir.
Çünkü kondansatörler üzerinde sadece DC olmayıp, istenmeyen AC bileşenler de bulunabilmektedir.
KURAL 2...
Devredeki ana akım yolları veya bu yolların şase bağlantısı başka bir yer ile ilgisi olmamalıdır.
Örneğin çıkışta kullanılan 47uF ve 47nF kondansatörlerden ana çıkış akımı üzerindeki AC bileşenler akmaktadır.
Bu AC bileşenler trimpot veya buna bağlı kontrol devresinin şasesini etkilerse istenmeyen sonuçlar olabilmektedir.
KURAL 3...
Malzeme yerleşimi yapılırken çizilecek yollar mümkün mertebe düz bir hat ile birleştirilecek şekilde yapılmalıdır. Burada örnek olarak 4.7R direnç ve ana kondansatör bağlantısı işlenmiştir.
KURAL 4...
Hassas devrelerde her bileşenin genel karakteristiği doğrultusunda bir işlevi bulunmaktadır.
LM317-337 için belirtilen kurala göre voltaj giriş uçlarına bağlanacak küçük değerli (100nF ila 2.2uF) polyester kondansatör entegrenin ilgili bacağına mümkün mertebe yakın yapılmalıdır.
Bu kondansatörün bağlantılarında KURAL 1 aynen geçerlidir.
Her ne kadar bu kondansatörün gerekliliği, ana kondansatörün entegreye olan hattın uzunluğuna bağlıdır denilmişse de, hattımız kısa olsa da, bu kondansatörü ilmine göre yerleştirmeliyiz.
Paint çizimimden dolayı bu kondansatörü ben yerleştiremedim. Sen kendin yapmaya çalışmalısın.

Yamyam hocam daha önce ibreli PPM de kullandığımız bu devre üzerinde sizin belirtmiş olduğunuz düzeltmeleri yaptım.Ancak 100nF ve 2,2uF polyester kondansatörler o zaman bu şekilde konumlandırmışız.Entegrenin yanında mı olmalılar?

Elimde 1000uF 50V , ayrıca 2200uF 25V kondansatörler var.Fakat bunların kalitesi konusunda bilgim yok.Sizce ne yapmalıyım?Almam gerekiyorsa hangi markayı tercih etmeliyim?

Ayrıca trafoyu tekrar ölçtüm. 33,8V simetrik ve 13,3V tekli çıkışı var.

Ekli dosyalar

• P_20221116_192935.jpg
    P_20221116_192935.jpg
    180.2 KB · Görüntüleme: 12
  • Trafo_voltaj.png
    Trafo_voltaj.png
    1.9 MB · Görüntüleme: 11
  • 12V REGÜLE DEVRESİ1.png
    12V REGÜLE DEVRESİ1.png
    59.9 KB · Görüntüleme: 9
O devreyi farklı bir amaç için tasarlamıştık.
Daha doğrusu redresör için yeterli olacak şekilde.
Bu devrede ripple ve gürültü unsuru biraz daha hassas.
Devredeki 100nF kondansatöre gerek yok. Zaten 2.2uF polyester kullanılıyor.
Bu kondansatörün entegrelerin voltaj giriş uçlarına yakın olması gerekli ama, benim yapıp ölçtüğüm devrelerde bu şekilde de iyi netice almıştım.
İstersen sana vermiş olduğum ampli PCB dosyasında full symetric PSU devreleri vardı. Bunları örnek alabiliriz.
Trafodaki AC13V u röle beslemesi ve protector devresi için kullanacağız.
Bu devreleri LM 1875 li amplide yapmıştın.
Kondansatörlerin kalite faktörleri belli değil. Voltajı yüksek olanları kullanabilirsin.

İstersen sana vermiş olduğum ampli PCB dosyasında full symetric PSU devreleri vardı. Bunları örnek alabiliriz.
Bu dosyada 1tane 4 kondansatörlü ampli PSU ,
1 tane 2 kondansatörlü ampli PSU,
1 tane de servo regülatör devresi var.

100nF ları kaldırdım.

Kaç gündür internette kaliteli marka malzeme arıyorum maalesef yok.Kimse satmaz olmuş.Elektronikçilere soruyorum uzaylı görmüş gibi bakıyorlar suratıma.Bizi en çok bu malzeme bulma konusu yıpratıyor.

Ekli dosyalar

• 12V REGÜLE DEVRESİ2.png
    12V REGÜLE DEVRESİ2.png
    61.4 KB · Görüntüleme: 3
Şu dosyada var.
FULL SYM PSU 1 ve 2

Ekli dosyalar

• AMPLI PCB.zip
    1.3 MB · Görüntüleme: 3
Bunlara göre mi çizeyim 4 kondansatörlü olarak yoksa, böyle 2 kondansatörlü mü olacak?
Kullanılan kondansatörler kaliteli değilse 2 şer adet lazım.
Ben sym psu devrelerini kaliteli kondansatörlere göre çizmiştim.
Gerekirse kondansatörleri ufaltıp ikişerli kullanabiliriz.

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri