Akım trafosu..yardım

slm arkadaşlar herkeze kolay gelsin benim çalıştığım şantiyede yaklaşık olarak 45 kv lık 2 adet makinem war dolayısıyla bunları beslemem gerek kablo kalın ve benimde bu makinlerin ne kadar elktrik tükettiğini görmem için sayaç bağlama gerekiyo bana bu konuda acil bi şekilde yardım lazım şimdiden herkese tşkrler

slm arkadaşlar herkeze kolay gelsin benim çalıştığım şantiyede yaklaşık olarak 45 kv lık 2 adet makinem war dolayısıyla bunları beslemem gerek kablo kalın ve benimde bu makinlerin ne kadar elktrik tükettiğini görmem için sayaç bağlama gerekiyo bana bu konuda acil bi şekilde yardım lazım şimdiden herkese tşkrler
Kardeş eğer iki makinanın toplam gücü 42 kW ise 100/5 akım trafolarıyla birlikte X.../5 sayaç kullanacaksın. Yok eğer makinalar 2*42 = 84 kW ise o zaman 200/5 akım tr kullanacaksın...

Not: Kablolar kalın demişsiniz ama eğer her iki makinanın toplam gücü 42 kW ise ve bildiğim kadarıyla piyasada 120 Ampere kadar direk bağlanan sayaçlar var.

selam bende hic kullanmadım bu x5 sayacın özelliği nedir nerelerde kullanılır kısa ve öz şekilde?

X5 DEDİĞİMİZ NEDİR ARKADAŞLAR BİRAZ AÇIKLAYABİLİR MİYİZ?

X5 sayaç demek akım trafosu üzerinden bağlanan sayaç demektir. Akım trafolarının pirimer değeri çeşit çeşittir yani x ,sekonder max değeri ise 5A'dir (farklı olanlarıda mevcut). Bu nedenle X/5 tabiri kullanılır.
BMW'nin X5 modeliyle karıştırmamak lazım :)

Varsayalım ki elimizde 200/5 akım trafosu var.alıcımız 40A çekiyorsa akım trafosundan 1A alırız.100A çekiliyorsa akım trafosu bunu 2,5A olarak verir.Bu şekilde bir oranlama sözkonusudur.Primer akımına göre lineer artar.
X5 tabiri de primerde belirtilen(100A,200A,1000A vb)akımı 5A olarak dönüştüren trafodur.Genellikle x5 kullanılır.piyasadaki sayaçlar x5'dir.Çok hassas ölçüm için x1 olanlarıda mevcut

Moderatör tarafında düzenlendi:

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,189
Kullanıcılar
449,957
Son üye
sezercakmak

Yeni konular

Geri