AKIM TRAFOSU SEÇİMİ ( VA hesabı)

Merhaba,
Güneş Enerji Santrali projeleri üzerine çalışmaktayım. AG panoda veya OG Hücrelerde akım trafosu seçerken
akım trafolarının özelliklerinde yazan Nominal Güç(VA) ve Cl(Sınıfı) 0,5 gibi durumları bilmediğimden ötürü
standart olarak 15 VA veya 30 VA ve Cl: 0,5 alıyorum. Proje onaylarında bir problem çıkarmamış olsa da gereksiz yüksek
seçimler yapıyorum diye düşünüyorum. Bunun hesabı hakkında bilgilendirmenizi rica ediyorum.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Merhaba,
Güneş Enerji Santrali projeleri üzerine çalışmaktayım. AG panoda veya OG Hücrelerde akım trafosu seçerken
akım trafolarının özelliklerinde yazan Nominal Güç(VA) ve Cl(Sınıfı) 0,5 gibi durumları bilmediğimden ötürü
standart olarak 15 VA veya 30 VA ve Cl: 0,5 alıyorum. Proje onaylarında bir problem çıkarmamış olsa da gereksiz yüksek
seçimler yapıyorum diye düşünüyorum. Bunun hesabı hakkında bilgilendirmenizi rica ediyorum.
akım trafosu s=1.73 v.ı
2500=1.73*31.5*I
I=45 A 50/5-5

L19mjb.png

Merhaba,
Ölçüm için
Ith:400In,Cl.0.5 Fs 5; 15VA
Koruma için
Ith:400In,5P10;15VA

Son düzenleme:
akım trafosu s=1.73 v.ı
2500=1.73*31.5*I
I=45 A 50/5-5

gerilim trafosuda 33kV/kök3 - 0,1kV/kök3 olarak seçilmeli bu sabit bir değer herhalde baskasını görmedim. resimde hata sınıfları gösterilmiştir.
L19mjb.png
Cevabınız için ve paylaştığınız bilgiler için öncelikle teşekkür ederim. Ancak burada asıl merak ettiğim bu Nominal Güç ( VA) değeri. 15 VA görüyorum genel olarak. Ama yarın bir gün biri sorsa niye 10 VA almadın diye verecek cevabım yok :D

Cevabınız için ve paylaştığınız bilgiler için öncelikle teşekkür ederim. Ancak burada asıl merak ettiğim bu Nominal Güç ( VA) değeri. 15 VA görüyorum genel olarak. Ama yarın bir gün biri sorsa niye 10 VA almadın diye verecek cevabım yo
o da rolenin çekeceği güce göre belirlenir
yani ne kadar büyük o kadar güçlü bir akım trafosu demektir
ne kadar büyük VA o kadar az ISINMA
mesela sen güç trafsosunun gücünü neye göre belirlersin yüke göre, buda aynı mesele

Son düzenleme:
Yardımcı olabilir.

Ekli dosyalar

• H.BÜYÜKDORA 1.pdf
    221.2 KB · Görüntüleme: 72
  • Hatalı doyma 2.jpg
    Hatalı doyma 2.jpg
    219.8 KB · Görüntüleme: 77
  • Ith hesaplama.pdf
    42 KB · Görüntüleme: 60
  • H.BÜYÜKDORA 2.pdf
    163.9 KB · Görüntüleme: 48