Akım Trafolarının Dönüştürme Oranları

arkadaşlar hepinizden ALLAH RAZI OLSUN KOLAYGELSİN

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Ali arkadasimizin verdiği bilgi dogrudur,akım trafoları tam yük ve 120% yükte istenen hata sınıfını verirken (standartlara göre vermesi zorunlu) yük azaldıkça hassasiyetlerinde azaldığını görüyoruz. Mesafe ve diğer kayıplar göz önüne alındığında gereken yüke en yakın güçte akım trafosu seçmek herzaman daha saglıklıdır. Örnegin panomuza monte edicegimiz 800 Amperlik bir akım trafosunun hata sınıfı 0.5 olsun, eger gereken güc 5VA in altındaysa buraya 15VA yada 30VA gücündeki bir trafo kullanımı hata oranını 0.5 den daha düşük bir değer olan 1 yada 3 seviyesine düsürür buda trafonun 0.5% hata yapması gerekirken (+,-) 1% yada (+,-) 3% oranında hatalı çalışmasına yol açar.
Artvinli arkadasımızın diger sorusuna gelirsek, yük altındaki akım trafolarının sekonder uclarında evet herzaman bır gerilim mevcuttur,bu gerilim ise tamamen trafonun gücüne ve sekonder akımına bağlıdır, eger 10VA gücünde sekonder akımı 5A olan bir trafomuz var ise sekonder uçlarına yük bağlandığı zaman 2V gibi bir değer alırız VxA=VA olduguna göre VA/A =V olucagından 10VA / 5A = 2 Volttur mantık cok basit kurcalayıpta beyni bulandırmaya hiç gerek yok,burda önemli olan arkadaşlarında dediği gibi uçların çalışırken kesinlikle açık bırakılmamasıdır çünkü sekonderdeki 2V luk gerilim kısa devre yapılmamıs yada bir yük bağlanmamış ise yüzlerce hatta binlerce Voltluk bir gerilim oluşmasına yol açarki buda cok tehlikeli bir durumdur.

1 va ampermetreye zaten 30 va trafo bağlayan yok %99 5 va trafo bağlanır bu da sorun mu diye sormuştum

Arkadaşlar Herkese hayırlı çalışmalar dileklerimle yine ben ve yine mantıksız sorularımla ( Allah okuyan herkese sabır ihsan eylesin :D )

Hepimizin bildiği gibi akım trafolarının bir dönüştürme oranı var örneğin 100/5A gibi

Ama bu oranlarda benim anlamadığım bir olay var şöyle açıklayayım...

Diyelim ki trafodan 100 Amper max akım geçerse 5 Volt çıkış mı veriyor ?

Yani bu 100/5 in 100 ünü anladık ama bu 5 neci yani volt mu amper mi amper olması için bir yük olması lazım ki üzerinden geçsin

Bu iş ile uğraşan çevremdeki elektrikçilerin birçoğu bunları zaten bilmiyor :D bilenlerde çok bildiği için saçmalıyolar bende rezil olmasınlar diye aaaAAAaaa harbi mi bak seen ben nasıl düşünememişim falan yapıp geçiyom

Şimdi diyeceksiniz ki bu çok önemli bir ayrıntı mı bilsen neye yarayacak ve haklısınızda....

Ama ben bu akım trafoları ile çalışan bir devre tasarlamak istiyorum yani akım gerilim ve biraz daha farklı özellikleri olan bir cihaz tasarlamak istiyorum bu yüzden bu akım trafolarının çalışma mantıklarını bilmem lazım ki onları okyabileyim...

Yani misal bu akım trafolarının sekonderlerine sabit 100 OHM direnç bağlayıp direnç üzerinde düşen gerilimi bularak kaç amper olduğunu ölçebilirim ama önemli olan şu ki
100 Amperde de 5 Volt çıkış veriyosa 50 Amperde 2,5 volt çıkış mı veriyo ve bunun birimi nedir ?

İlgileriniz için şimdiden teşekkür ederim...

bildiğin gibi adı üstünde TRAFO yani Primer ve Sekonderi var

primere 100A girerse sekondeerden 5A çıkar anlamında.
trafolardaki formülü hatırladın sanırım.
(V1/V2)=(I2/I1)

Çok güzel bir cevap teşekkür ederim...

Konuyu biraz daha açalım

"trafonun prımerınden gecen 100 amperlik akım sekonder tarafına baglanan olcu aletınde 5 amper olarak gozukur"

Demişsiniz burası çok doğru da bu ölçü aleti hangi işlemden geçiriyor ki burada 5 amper olarak gösteriyor... tamam söylediğinize katılıyorum ama ben ölçü aleti bazında bakmadım olaya direk olarak trafo bazında baktım...

dostum;

herşey ohm kanununa dayanıyor.

R=trafonun sargılarının omik direnci
V=trofo uçlarındaki gerili,m
I=trafo uçlarındaki akım

V=IxR

R sabit olduğuna göre
gerilime göre akım doğru orantılı olarak değirişir.

ayrıca transformatörler gerilim yada akımı alçaltmaya yada yükseltmeye yararlar.

AKIM TRANSFORMATÖRLERİ
Akım transformatörü; normal kullanma şartlarında primer akımı belli bir oran dahilinde düşüren ve primer akım ile sekonder akım arasındaki faz farkı sıfır derece olan bir ölçü transformatörüdür.
Rölelerin ve ölçü aletlerinin yüksek gerilim sisteminden yalıtımını da sağlar. Devreye seri olarak bağlanan sargılarına primer; röle ve ölçü aletlerini besleyen sargılarına sekonder denir.
Primer devre akımının, sekonder devre akımına bölünmesi akım trafosunun dönüştürme oranını belirtir.
Örnek:
Etiketinde 100/5 A yazan akım transformatöründe 100 rakamı primer akımını, 5 rakamı sekonder akımı ifade eder.

akım trafosunun ucuna direnç bağlarsan I2R oranında yüklenir direnç üzerinde ki gerilim ise IxR olur. burada ki I akım trafosunun dönüştürme akımıdır. yani 100 amper primerde varsa I=5 amperdir. Ucuna bağladığın direnç akımı değiştirmez.

100/5 demek
Normalde 100amper ölçü aletine zaar vermemmesi için 20 diye gösterir

Arkadaşlar Herkese hayırlı çalışmalar dileklerimle yine ben ve yine mantıksız sorularımla ( Allah okuyan herkese sabır ihsan eylesin :D )

Hepimizin bildiği gibi akım trafolarının bir dönüştürme oranı var örneğin 100/5A gibi

Ama bu oranlarda benim anlamadığım bir olay var şöyle açıklayayım...

Diyelim ki trafodan 100 Amper max akım geçerse 5 Volt çıkış mı veriyor ?

Yani bu 100/5 in 100 ünü anladık ama bu 5 neci yani volt mu amper mi amper olması için bir yük olması lazım ki üzerinden geçsin

Bu iş ile uğraşan çevremdeki elektrikçilerin birçoğu bunları zaten bilmiyor :D bilenlerde çok bildiği için saçmalıyolar bende rezil olmasınlar diye aaaAAAaaa harbi mi bak seen ben nasıl düşünememişim falan yapıp geçiyom

Şimdi diyeceksiniz ki bu çok önemli bir ayrıntı mı bilsen neye yarayacak ve haklısınızda....

Ama ben bu akım trafoları ile çalışan bir devre tasarlamak istiyorum yani akım gerilim ve biraz daha farklı özellikleri olan bir cihaz tasarlamak istiyorum bu yüzden bu akım trafolarının çalışma mantıklarını bilmem lazım ki onları okyabileyim...

Yani misal bu akım trafolarının sekonderlerine sabit 100 OHM direnç bağlayıp direnç üzerinde düşen gerilimi bularak kaç amper olduğunu ölçebilirim ama önemli olan şu ki
100 Amperde de 5 Volt çıkış veriyosa 50 Amperde 2,5 volt çıkış mı veriyo ve bunun birimi nedir ?

İlgileriniz için şimdiden teşekkür ederim...

konu cok eski ama yinede yazayım.

100/5 amperdir.

fakat dediğin gibi uygun dirençle gerilimi ölcerekte akımı hesaplayabilirsin.

zaten böyle trafolarda var ismide LPCT (low power current tranformer).
araştırırsan bulabilirsin.

Arkadaşlar konuyu baştan sona kadar okudum bilen de yorum yapmış bilmeyen de atmış Allah rızası için yorum yapmadan önce sizzden önce insanlar ne yazmışlar diye bi bakın.

100/5 demek
Normalde 100amper ölçü aletine zaar vermemmesi için 20 diye gösterir

Adam önceki yorumları okumuş olsa zaten neyin ne olduğunu öğrenecek.

Neyse konu bayağı eski ama burada tam olarak açıklığa kavuşamamış şey aslında şu :
örnekleyerek açıklayacak olursak akım trafomuz 100/5 olsun
primerden geçen akım da sabit 100A olduğunu kabul edelim. primer ve sekonder sargıları zaten sabit. bu durumda akım trafosunun sekonder uçlarına bağlayacağın ölçü aletinin iç direnci farklı ölçü aletlerine göre farklılık göstereceğine göre nasıl olur da sekonder akımı her halükar da 5A olur?
Cevap: her halükar da 5A olmaz. yani akım trafosu 100 e 5 primer akımı 100A ama sekonder akımı ölçü aletinin birinde atıyorum 5.1 iken diğerinde 4.9 olabilir. işte burada akım trafosunun gücü ile kullanılan ölçü aletinin gücünün aynı olması gerektiği ortaya çıkıyor.
yani örneğin akım trafosu 100/5 25VA gücünde ise P=I2R den 25VA=5*5*R R=1ohm çıkar
yani kullanacağın ölçü aletinin iç direnci 1 ohm olursa primerden geçen 100amperi 5 amper olarak hatasız okursun

konu hakkında bilgim yoktu okuduğum yorumların tamamından çıkardığım sonuç bu okuyupta yorum yapan herkese sonsuz teşekkür ederim.

Forum istatistikleri

Konular
128,224
Kullanıcılar
450,016
Son üye
ahmedsayin

Yeni konular

Geri