50/51T Trafo aşırı akım

purtul

Üye
Merhaba çalıştığım iş yerinde 150/5 değerinde akım trafoları var( koruma amaçlı jeneratörleri) 50/51T trafo aşırı akımdan havanın kötü olduğu zamanlarda ünite korumasından tribe gidiyoruz fider kısmında da koruma olduğu halde. Merak ettiğim konu role testlerinde 1. adım trip 5.3 amper. 2. trip adım değeri 6 amper fakat hattan veya trafo kısmında dielektrik vb. sebeplerle darbe geldiğinde scadan baktığımda normal çalışma akımı 60 amper iken 85 amperi görmüş birde 2. adımdan tribe gidiyor değerleri akım trafosunun dönüştürme oranına baktığımda 2.8 amperden tribe gitmiş oluyoruz testlerde 5.3 ve 6 amper varken 2.8 değerinde tribe neden gidiyoruz.tşkler.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
1. trip süresi 2 s - 5.3 amper
2. trip seviyesi yok anında 6 amper

Rolenin içeriğinde 50/51T koruma yapması için jeneratör giriş hücresindeki akım trafolarından bilgi alıyor çizimi var. Aklıma çıkış hücresinde de 800/5 akım trafoları var bileşik role olduğu için çıkış ve giriş hücrelerindeki (150/5 ve 800/5) akım trafolarından bilgi alışı var bunları karşılaştırıp farktan dolayı gidiyor desem oda difransiyen korumaya giriyor scadaya düşen aşırı akım 50/51T

Gece vardiyasında detaylı bir araştırma yaptım trip anında fider rolesi ile Scada arasındaki ethernet kablo bağlantısında sıkıntı olduğunu scadaya bilgi düşmediğini normalde 67 yönlü aşırı akımdan tribe gittiğini buldum fiderin açmasından ünitede sıkıntı olmadığını anlamam lazımdı. Daha önceki triplere baktım 67 den fider her açtığında doğal olarak ünite 50/51T kod arızası ile kesicisini açtığını gördüm doğal olarak enerjiyi havaya basmıyacağına göre tşkler.

Forum istatistikleri

Konular
128,184
Kullanıcılar
449,955
Son üye
seggzsy

Yeni konular

Geri